Logo

Systemy przeciwoblodzeniowe dachowe i gruntowe – jak działają oraz kiedy i gdzie je instalować?

Systemy przeciwoblodzeniowe to prosty sposób na skuteczne i niewymagające wysiłku usuwanie lodu i śniegu ze schodów, podjazdów, dachów czy rynien. Odpowiednio dopasowane do potrzeb ogrzewanie przeciwoblodzeniowe zwiększa bezpieczeństwo i komfort, zużywając stosunkowo niewiele energii.

Systemy przeciwoblodzeniowe dachowe

Czym jest ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe to system pozwalający na usuwanie lodu i śniegu z powierzchni, takich jak dach, rynna, schody, podjazd, rampa załadunkowa czy droga dojazdowa.Dzięki niemu unikamy uciążliwego odśnieżania i oczyszczania z lodu, a także korzystania z mieszanek rozmrażających z zawartością soli. Stosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego pozwala też zwiększyć stopień bezpieczeństwa – spadające z dachu sople lub pokryte cienką warstwą lodu schody stwarzają poważne zagrożenie.

Na ogrzewanie przeciwoblodzeniowe składają się takie elementy, jak: maty grzejne, kable, termostaty, czujniki temperatury i wilgotności. Do wykonania systemu przeciwoblodzeniowego wykorzystać można dwa rodzaje przewodów. Stałooporowe mają stałą moc grzejną na całej długości. Samoregulujące dostosowują moc grzania na konkretnym odcinku do potrzeb – im zimniej, tym mocniej grzeją. Systemy z kablami samoregulującymi nie potrzebują zatem termostatu.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe działa na prostych zasadach i może być w pełni zautomatyzowane. Bazuje na aktualnych danych atmosferycznych, dopasowując sposób działania do bieżących potrzeb. Pełna automatyzacja sprawia, że jest całkiem bezobsługowe i pozwala na oszczędzenie czasu poświęcanego zwykle na odśnieżanie czy usuwanie lodu.

Gruntowe instalacje przeciwoblodzeniowe

Do gruntowych instalacji przeciwoblodzeniowych zaliczyć można m.in. ogrzewanie podjazdów (sprawdź, jak wykonać funkcjonalny i estetyczny podjazd), schodów zewnętrznychramp załadunkowych czy chodnikówDzięki nim powierzchnie te pozostają nieoblodzone i czyste, bez użycia mającej niszczące działanie soli i bez konieczności ręcznego odśnieżania lub usuwania lodu.

Konstrukcje gruntowe składają się z kabli lub mat grzewczych, umieszczanych pod taką nawierzchnią jak asfalt, beton bądź płyty betonoweWażnymi elementami systemu są także termostaty, mające gruntowe czujniki pozwalające na stałe monitorowanie temperatury i wilgoci. To one sprawiają, że ogrzewanie może na bieżąco reagować na warunki atmosferyczne i dostosowywać do nich moc grzejną.

Dachowe instalacje przeciwśniegowe i przeciwoblodzeniowe

Dachowe systemy przeciwśniegowe i przeciwoblodzeniowe obejmują m.in. ogrzewanie rynien zewnętrznych i wewnętrznych, dachów, rur spustowych czy koryt zlewowych. Systemy tego rodzaju zastosować można zarówno na dachach płaskich, jak i na tych o dużym stopniu nachylenia. Dzięki nim unikniemy zalegania na dachu oraz w elementach odprowadzających z niego wodę śniegu i lodu – rury spustowe i rynny pozostają drożne, redukuje się ryzyko powstawania niebezpiecznych sopli oraz przeciążeń.

Systemy dachowe składają się, podobnie jak systemy gruntowe, z kabli lub mat grzewczychtermostatów oraz czujników temperatury i wilgoci.

Ogrzewanie rur – ochrona przed mrozem

Rury spustowe oraz rynny to kluczowe elementy systemu odprowadzania wody z dachu. Zimą trzeba liczyć się z ryzykiem zamarzania wody w tych częściach instalacji, co prowadzić może do jej poważnych uszkodzeń. Podgrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega takiej sytuacji.

Przewody stałooporowe lub samoregulujące układa się w rurach spustowych i w rynnach, wykorzystując w tym celu specjalne uchwyty, pomagające w utrzymaniu prawidłowego ułożenia kabli.

Maty grzejne dachowe – gdzie i jak je stosujemy?

Maty grzejne dachowe to elektryczna instalacja cieplna, którą można zamontować na stałe bądź jedynie na okres zimowy.Tego rodzaju maty wykonane są z materiałów odpornych na działanie promieni słonecznych, a ich moc grzejna dostosowana jest do indywidualnych potrzeb – pod uwagę bierze się m.in. rodzaj konstrukcji dachowej i występujące lokalnie warunki pogodowe.

Ogrzewanie wody na dachu możliwe jest dzięki matom grzejnym montowanym na powierzchni dachu lub pod warstwą wierzchnią jego poszycia. To pierwsze rozwiązanie pozwala na wielokrotne rozwijanie i zwijanie maty, bez ingerencji w poszycie – sam montaż jest wyjątkowo łatwy. Maty grzejne służą zazwyczaj do ochrony większych połaci dachowych, choć możliwe jest również pokrycie nimi jedynie wybranych miejsc, szczególnie narażonych na zaleganie śniegu i lodu.

Zasady montażu ogrzewania rynien i rur spustowych

Montaż systemu przeciwoblodzeniowego rynien i rur spustowych wymaga przygotowania odpowiednich akcesoriów, np. specjalnych uchwytów rynnowych, taśmy montażowej oraz uchwytów do rur spustowych i krawędzi dachowych.

Wybrane kable mocujemy za pomocą taśmy montażowej i uchwytów, na krawędziach dachowych oraz w miejscach gromadzenia się śniegu i lodu. Powinny zostać umieszczone wzdłuż rynny w obu kierunkach, a liczba montowanych odcinków należy uzależnić od wymaganej mocy grzewczej. Uchwyty montażowe umożliwiają stabilne zamocowanie kabli i zachowanie właściwego odstępu między poszczególnymi odcinkami. W niektórych przypadkach przy montażu w rurach spustowych konieczne jest zastosowanie łańcucha stalowego, do którego montuje się odpowiednie uchwyty.

Ogrzewanie chodników, schodów i podjazdów do garażu

Do wykonania gruntowej instalacji przeciwoblodzeniowej stosuje się odpowiednie przewody grzejne bądź maty grzejne, których moc grzejną określa się, biorąc pod uwagę m.in. minimalną temperaturę zewnętrzną, siłę wiatru i częstotliwość opadów śniegu.

Systemy oblodzeniowe gruntowe

System można wykonać na większej lub mniejszej powierzchni – np. ogrzewanie podjazdów wykonuje się na całym podjeździe albo tylko w miejscach styku podłoża z oponami poruszających się po nich pojazdów. Instalację położyć można pod nawierzchniami płytowymi, np. płytami kamiennymi lub betonowymi. Inną opcją jest zalanie jej betonem.

Systemy przeciwoblodzeniowe zwiększają komfort i bezpieczeństwo, zapobiegając gromadzeniu się śniegu i lodu. Instalacje gruntowe pozwalają uniknąć powstania śliskiej warstwy na podjeździe czy schodach, a instalacje dachowe pomagają zachować drożność rynien czy niwelować ryzyko powstawania sopli.

Chcesz wiedzieć więcej o budowie funkcjonalnego i bezpiecznego domu? Sprawdź nasze projekty!

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść