Logo

Szafy przesuwne w zabudowie z lustrem i oświetleniem. Od czego zależy koszt wykonania szafy wnękowej?

Szafa wnękowa to doskonały sposób na uporządkowane przechowywanie ubrań, butów i akcesoriów. Świetnie sprawdza się także jako miejsce na odzież sezonową. Stworzenie tego rodzaju garderoby wymaga jednak zaprojektowania mebla do zabudowy, by w maksymalny sposób wykorzystywał dostępną przestrzeń. Jak to zrobić?

Szafa wnękowa projekt graficzny

Materiały, wielkość i miejsce dla przesuwnej szafy wnękowej

Stworzenie idealnej szafy pod zabudowę wymaga odpowiedniego dobrania materiałów.Obudowę garderoby wykonuje się zazwyczaj z płyty wiórowej lub pilśniowej, co jest tanim i w pełni uzasadnionym rozwiązaniem. Jest to element niewidoczny, a przechowywany w warunkach pokojowych zupełnie wystarczający i trwały. Droższe materiały przeznacza się na części, które mają pełnić funkcję reprezentacyjną, czyli drzwi – te wykonuje się z płyt laminowanych, MDF, a nierzadko także z drewna i szkła.

Wielkość i umiejscowienie szafy wnękowej jest bezpośrednio związane z naszymi potrzebami – takie meble do zabudowy są popularne w sypialniach, gdzie służą do przechowywania codziennych ubrań, ale i w przedpokojach, pozwalając na wygodne chowanie kurtek i butów. Gabaryty szafy przesuwnej zależą od dostępnego w pomieszczeniach miejsca. Z powodzeniem można je powiększać na poddaszu, np. w pokojach dziecięcych – szafy pod skosem znajdą zastosowanie także pod schodami, gdzie mogą tworzyć przestrzeń na obrusy, zasłony, pościel i inne tekstylia. Takie meble sprawdzą się nawet w salonie.

Front szafy w zabudowie na błysk

Jak zrobić szafę wnękową i czy warto ją wykonywać samemu?

Jeśli chcemy samodzielnie zrobić szafę pod zabudowę, czeka nas kilka podstawowych kroków:

  • Przede wszystkim musimy zacząć od zaprojektowania takiego mebla – ważne będzie tu nie tylko wymierzenie wnęki i zaplanowanie odpowiedniego doboru materiałów dla każdego z komponentów, ale również zastanowienie się nad tym, jak powinno wyglądać wnętrze szafy wnękowej (więcej o systemach przechowywania w dalszej części artykułu).
  • Kolejną kwestią będzie zakup niezbędnych elementów – potrzebne nam będąfronty szaf w zabudowie, drzwi oraz prowadnice, na których je umieścimy. Pamiętajmy również o wszystkich akcesoriach montażowych, wkrętach, kołkach rozporowych i narzędziach pozwalających na ich prawidłowe przytwierdzanie.
  • Konieczne jest przygotowanie samych korpusów – należy w nich stworzyć otwory, dzięki którym możliwy będzie późniejszy montaż półek i pozostałych elementów systemu przechowywania. Ścianki boczne mocujemy do ścian, tworząc stabilną konstrukcję.
  • Następnie przechodzimy do montażu drzwi – konieczne jest przygotowanie listew, na których umieścimy prowadnice, po których będą się poruszać skrzydła na rolkach jezdnych. Samo umieszczenie ich na prowadnicach to kwestia zaledwie kilku ruchów.

Akcesoria w zabudowanej szafie – jaki system przechowywania wybrać?

Półki i wieszaki to absolutne minimum wewnątrz szafy wnękowej.Nowoczesne rozwiązania oferują jednak o wiele więcej, wpływając jednocześnie na funkcjonalność całej garderoby. Świetnie sprawdzają się m.in. wysuwane kosze i szuflady, które powinny znaleźć się na samym dole szafy do zabudowy, specjalne wieszaki na krawaty i kapelusze, a także elementy do przechowywania apaszek i szali.

Biała szafa wnękowa z przegrodami oraz koszykami na bielizne

Dobrym sposobem na uporządkowanie przestrzeni jest także umieszczenie w garderobie rozmaitych kartonów i zamykanych pudełek, które posłużą jako opakowanie na sezonowe buty czy też dodatki do ubrań. Jeśli posiadamy bardzo dużo eleganckiej odzieży, wymagającej przechowywania na wieszakach, koniecznie zamontujmy dwa poziomy drążków i wyposażmy się w specjalny uchwyt do wygodnego ściągania ich „drugiego piętra”.

Choć szuflady już same w sobie pozwalają na lepsze uporządkowanie zawartości garderoby, możemy dodatkowo wyposażyć je w rozmaite przegródki i wkładki, dzięki którym możliwe będzie posegregowanie bielizny, akcesoriów i innych drobiazgów. Dla prawdziwych elegantów na pewno dobrym wyborem będą wkładki do szuflad przeznaczone na kolekcję zegarków albo spinek do mankietów.

Rozplanowanie i dobór oświetlenia w szafie na garderobę

Kwestia oświetlenia modnego projektu garderoby to kolejny punkt programu samodzielnego tworzenia szaf wnękowych. Zastosowanie elementów oświetleniowych jest konieczne, ponieważ do mebla na wymiar światło z zewnątrz będzie docierało tylko w niewielkim stopniu, a przez to odnalezienie ulubionych ubrań będzie utrudnione.

Jeśli garderoba jest na tyle duża, by można było do niej swobodnie wejść i się poruszać, konieczne będzie umieszczenie źródeł światła na suficie – świetnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju oprawy oczkowe. Jeśli jednak szafa do zabudowy jest płytka, wtedy najlepiej montować indywidualne oświetlenie nad każdą z półek – tutaj dobrym rozwiązaniem okażą się bezprzewodowe lampki na baterie. Bardzo ciekawym pomysłem jest także oświetlenie wnętrz szuflad, tak byśmy zyskali od razu pełną wiedzę na temat ich zawartości.

Szafa wnękowa w formie garderoby

Dobierając źródła światła, skupmy się na energooszczędnych i wyróżniających się doskonałą żywotnością żarówkach ledowych. Dzięki nim możemy pozwolić sobie na częste zapalanie i gaszenie światła, bez ryzyka ponoszenie znaczących kosztów. Jaką temperaturę barwową wybrać? To już zależy od indywidualnych preferencji, jednak zawsze dobrym rozwiązaniem jest postawienie na to najbardziej zbliżone do światła dziennego.

Ile kosztuje szafa przesuwna z lustrem?

Na koniec pozwólmy sobie na przedstawienie przybliżonych cen garderoby – ile kosztuje szafa na wymiar?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najuczciwsze będzie stwierdzenie, że cena garderoby zależy od nas samych. Od tego, na jakie zdecydujemy się materiały, jak dużą szafę wnękową stworzymy oraz jak ją wyposażymy. W przybliżeniu można jednak stwierdzić, że cennik szaf przesuwnych oscyluje w okolicach od 2-3 do aż kilkunastu tysięcy złotych. Składają się na to jednak drzwi z lustrem, które sprawiają, że koszt całości od razu szybuje w górę – jedno skrzydło to wydatek przynajmniej kilkuset złotych, a najczęściej potrzebujemy dwóch albo trzech skrzydeł. Do tego należy doliczyć cenę systemów przechowywania i dodatkowego wyposażenia, a niejednokrotnie także i montaż, jeśli nie zdecydujemy się na samodzielne budowanie garderoby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach projektowania wnętrza lub urządzaniu mieszkania czytaj kolejne artykuły na naszym blogu. Znajdziesz tu także nowoczesne projekty domów!

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść