Logo

Sztukateria – elegancka dekoracja ścian – czy pasuje do każdego wnętrza?

Sztukaterie to ozdobne elementy wykończeniowe ścian, sufitów i podłóg, które nadają wnętrzu luksusowego charakteru oraz ponadczasowej elegancji. Chociaż wywodzą się z czasów starożytnych, to rozkwit ich popularności nastąpił w okresie renesansu i baroku. Współcześnie sztukaterie kojarzą się z eleganckimi angielskimi posiadłościami oraz nieruchomościami w stylu Hampton. Czy listwy ozdobne będą pasować do każdego wnętrza?

Nowoczesna sztukateria w domu

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej

Sztukaterie, czyli elementy dekoracyjne wykonane z żywicy poliestrowej, styropianu lub gipsu, znakomicie ozdabiają ściany i sufity, sprawiając, że nieruchomość nabiera wyjątkowego charakteru. W polskich sklepach znajdziemy kilkaset ornamentów i wzorów, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców, jest zatem w czym wybierać. Elementy dekoracyjne po zamontowaniu mogą być pomalowane na dowolny kolor i znakomicie współgrać ze ścianą lub wyposażeniem wnętrza. Najpopularniejsze są bez wątpienia listwy przypodłogowe, przysufitowe fasety, rozety, a także elementy naścienne, które możemy podzielić na pilastry, kolumny czy portale. Osobną grupę stanowią listwy będące oprawą drzwi, okien lub obrazów, a sztukateria drewniana to ciekawy wariant to zastosowania na meblach. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje sztukaterii? Jak powinna być zamontowana sztukateria na ścianie?

Elementy sztukaterii w domu

Rozety, fasety i listwy cokołowe

Dekoracyjne rozety to okrągłe elementy montowane na sufitach wokół żyrandoli oraz lamp. Żeby tego typu listwy sufitowe cieszyły oczy i przyciągały spojrzenia gości, należy dostosować ich średnicę do rozmiarów lampy – powinna być 30% mniejsza niż średnica żyrandola. Z kolei fasety to oryginalna dekoracja ściany, która nie tylko ma wartość estetyczną, ale może również ukryć pewne niedostatki architektoniczne. Zaokrąglone listwy umieszczone między ścianą a sufitem tworzą również złudzenie optyczne – zwiększą wysokość pomieszczenia. Trzeci rodzaj dekoracji – listwy cokołowe – to najpopularniejsze sztukaterie, które stanowią efektowne wykończenie podłogi wykonanej z desek drewnianych lub paneli laminowanych. Listwy przypodłogowe pełnią jednak nie tylko rolę dekoracji – mogą również ukryć kable.

Montaż sztukaterii

Listwy ozdobne można przykleić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w montażu sztukaterii. Usługa ta może być jednak kosztowna, dlatego warto poznać zasady związane z dopasowywaniem, wycinaniem i przyklejaniem listew do ścian czy sufitów. Montaż sztukaterii wykonanej z poliuretanu lub styropianu nie powinien nastręczyć trudności. Do zamontowania dekoracyjnych elementów będzie potrzebny klej, skrzynka uciosowa, nóż lub piłka z drobnymi ząbkami oraz ołówek. Należy również odpowiednio przygotować podłoże – przed montażem trzeba je wyrównać przy pomocy gładzi szpachlowej. Sztukaterię kładziemy na suchą i twardą powierzchnię, uprzednio docinając ją na długość – dużym ułatwieniem będzie skrzynka uciosowa, która pozwoli na precyzyjne wyznaczenie kątów. Na tak przygotowane listwy cokołowe, fasety lub inne elementy dekoracyjne należy nałożyć klej, a następnie przyłożyć do ściany, mocno dociskając. Nadmiar kleju można usunąć zwilżoną gąbką.

Montaż sztukaterii

Sztukateria w salonie

Salon to pokój reprezentacyjny, w którym przyjmujemy gości – rodzinę czy przyjaciół – ale także odpoczywamy, oglądamy telewizję czy czytamy. Sztukateria w salonie powinna przyciągać spojrzenia i stanowić efektowne uzupełnienie wystroju wnętrza, nie przytłaczając go. W pomieszczeniu tym dobrze prezentują się na listwy cokołowe oraz fasety – wysokie elementy dekoracyjne są estetycznym zwieńczeniem narożników. W pokoju dziennym sprawdzą się również płaskie listwy montowane na ścianach na wzór prostokąta – subtelnie nawiązują do stylu pałacowego i sprawiają, że wnętrze nabiera eleganckiego wyrazu.

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu

Ozdobne listwy cokołowe, naścienne, sufitowe rozety, pilastry, fasety oraz inne rodzaje sztukaterii można zastosować w różnych rodzajach wnętrz. Z pewnością najlepiej będą prezentować się w mieszkaniach urządzonym w stylu klasycznym, stanowiąc idealne uzupełnienie mebli-antyków, pikowanych szezlongów i sof czy dodatków vintage – znakomicie podkreślą szlachetny charakter wnętrza. Sztukaterie sprawdzą się jednak również w nowoczesnych mieszkaniach i domach hołdujących minimalistycznemu designowi. Białe elementy dekoracyjne będą pasować do modnych sof w odcieniach szarości i beżu, a także doskonale komponować się z jasnymi ścianami oraz drewnianą podłogą. Listwy przypodłogowe i cokoły mogą także świetnie korespondować ze stylem eklektycznym, stanowiąc estetyczne połączenie między meblami z różnych epok.

Gdzie sztukateria z pewnością się nie sprawdzi?

Nie jest ona polecana w niskich mieszkaniach o niewielkim metrażu – może niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze. Warto też zastanowić się nad montażem ozdobnych listew w pomieszczeniach o nierównych ścianach. Chociaż zaokrąglone fasety mogą ukryć pewne niedostatki architektoniczne, to jednak w przypadku krzywych ścian mogą potęgować wrażenie nieładu.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść