Logo

Sztukateria – elegancka dekoracja ścian – czy pasuje do każdego wnętrza?

Sztukaterie to ozdobne elementy wykończeniowe ścian, sufitów i podłóg, które nadają wnętrzu luksusowego charakteru oraz ponadczasowej elegancji. Chociaż wywodzą się z czasów starożytnych, to rozkwit ich popularności nastąpił w okresie renesansu i baroku. Współcześnie sztukaterie kojarzą się z eleganckimi angielskimi posiadłościami oraz nieruchomościami w stylu Hampton. Czy listwy ozdobne będą pasować do każdego wnętrza?

Nowoczesna sztukateria w domu

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej

Sztukaterie, czyli elementy dekoracyjne wykonane z żywicy poliestrowej, styropianu lub gipsu, znakomicie ozdabiają ściany i sufity, sprawiając, że nieruchomość nabiera wyjątkowego charakteru. W polskich sklepach znajdziemy kilkaset ornamentów i wzorów, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców, jest zatem w czym wybierać. Elementy dekoracyjne po zamontowaniu mogą być pomalowane na dowolny kolor i znakomicie współgrać ze ścianą lub wyposażeniem wnętrza. Najpopularniejsze są bez wątpienia listwy przypodłogowe, przysufitowe fasety, rozety, a także elementy naścienne, które możemy podzielić na pilastry, kolumny czy portale. Osobną grupę stanowią listwy będące oprawą drzwi, okien lub obrazów, a sztukateria drewniana to ciekawy wariant to zastosowania na meblach. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje sztukaterii? Jak powinna być zamontowana sztukateria na ścianie?

Elementy sztukaterii w domu

Rozety, fasety i listwy cokołowe

Dekoracyjne rozety to okrągłe elementy montowane na sufitach wokół żyrandoli oraz lamp. Żeby tego typu listwy sufitowe cieszyły oczy i przyciągały spojrzenia gości, należy dostosować ich średnicę do rozmiarów lampy – powinna być 30% mniejsza niż średnica żyrandola. Z kolei fasety to oryginalna dekoracja ściany, która nie tylko ma wartość estetyczną, ale może również ukryć pewne niedostatki architektoniczne. Zaokrąglone listwy umieszczone między ścianą a sufitem tworzą również złudzenie optyczne – zwiększą wysokość pomieszczenia. Trzeci rodzaj dekoracji – listwy cokołowe – to najpopularniejsze sztukaterie, które stanowią efektowne wykończenie podłogi wykonanej z desek drewnianych lub paneli laminowanych. Listwy przypodłogowe pełnią jednak nie tylko rolę dekoracji – mogą również ukryć kable.

Montaż sztukaterii

Listwy ozdobne można przykleić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w montażu sztukaterii. Usługa ta może być jednak kosztowna, dlatego warto poznać zasady związane z dopasowywaniem, wycinaniem i przyklejaniem listew do ścian czy sufitów. Montaż sztukaterii wykonanej z poliuretanu lub styropianu nie powinien nastręczyć trudności. Do zamontowania dekoracyjnych elementów będzie potrzebny klej, skrzynka uciosowa, nóż lub piłka z drobnymi ząbkami oraz ołówek. Należy również odpowiednio przygotować podłoże – przed montażem trzeba je wyrównać przy pomocy gładzi szpachlowej. Sztukaterię kładziemy na suchą i twardą powierzchnię, uprzednio docinając ją na długość – dużym ułatwieniem będzie skrzynka uciosowa, która pozwoli na precyzyjne wyznaczenie kątów. Na tak przygotowane listwy cokołowe, fasety lub inne elementy dekoracyjne należy nałożyć klej, a następnie przyłożyć do ściany, mocno dociskając. Nadmiar kleju można usunąć zwilżoną gąbką.

Montaż sztukaterii

Sztukateria w salonie

Salon to pokój reprezentacyjny, w którym przyjmujemy gości – rodzinę czy przyjaciół – ale także odpoczywamy, oglądamy telewizję czy czytamy. Sztukateria w salonie powinna przyciągać spojrzenia i stanowić efektowne uzupełnienie wystroju wnętrza, nie przytłaczając go. W pomieszczeniu tym dobrze prezentują się na listwy cokołowe oraz fasety – wysokie elementy dekoracyjne są estetycznym zwieńczeniem narożników. W pokoju dziennym sprawdzą się również płaskie listwy montowane na ścianach na wzór prostokąta – subtelnie nawiązują do stylu pałacowego i sprawiają, że wnętrze nabiera eleganckiego wyrazu.

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu

Ozdobne listwy cokołowe, naścienne, sufitowe rozety, pilastry, fasety oraz inne rodzaje sztukaterii można zastosować w różnych rodzajach wnętrz. Z pewnością najlepiej będą prezentować się w mieszkaniach urządzonym w stylu klasycznym, stanowiąc idealne uzupełnienie mebli-antyków, pikowanych szezlongów i sof czy dodatków vintage – znakomicie podkreślą szlachetny charakter wnętrza. Sztukaterie sprawdzą się jednak również w nowoczesnych mieszkaniach i domach hołdujących minimalistycznemu designowi. Białe elementy dekoracyjne będą pasować do modnych sof w odcieniach szarości i beżu, a także doskonale komponować się z jasnymi ścianami oraz drewnianą podłogą. Listwy przypodłogowe i cokoły mogą także świetnie korespondować ze stylem eklektycznym, stanowiąc estetyczne połączenie między meblami z różnych epok.

Gdzie sztukateria z pewnością się nie sprawdzi?

Nie jest ona polecana w niskich mieszkaniach o niewielkim metrażu – może niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze. Warto też zastanowić się nad montażem ozdobnych listew w pomieszczeniach o nierównych ścianach. Chociaż zaokrąglone fasety mogą ukryć pewne niedostatki architektoniczne, to jednak w przypadku krzywych ścian mogą potęgować wrażenie nieładu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść