Logo

Tarcica dębowa czy bukowa? Zastosowanie tarcicy w budowlance

Tarcica to podstawowy surowiec drzewny o szerokim zakresie zastosowań. W budownictwie zazwyczaj używana jest tarcica z drzew iglastych, jako tańsza i łatwiejsza w obróbce. Jednak to tarcica dębowa lub bukowa jest surowcem zazwyczaj wykorzystywanym do wykańczania wnętrz i produkcji wysokiej klasy mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Dlatego warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają te rodzaje drewna i zastanowić się nad ich wykorzystaniem.

Tarcica na parkiet

Czym jest tarcica? Poznaj właściwości tarcicy

Tarcica to powstałe w wyniku przetarcia drewna deski o różnych wymiarach. Dopiero one są surowcem, który wykorzystywany jest w pracach stolarskich lub ciesielskich. Wytwarza się je za pomocą pił tartacznych, na których wycinane są elementy o różnej grubości, zazwyczaj od 20 do 50 lub więcej milimetrów. Najgrubsze z nich wykorzystywane są często do budowy różnego rodzaju budowli i konstrukcji. Cienka tarcica wykorzystywana jest do produkcji opakowań, szalunków oraz różnego rodzaju elementów. Świeżo cięta tarcica dzielona jest na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest tarcica nieobrzynana, w której obrobione są dwie płaszczyzny pozostające bez obróbki, często pokryte korą, jeśli cięte drewno było nieokorowane. Z kolei tarcica obrzynana ma obrobione wszystkie krawędzie, włącznie ze szczytowymi. Często stosowanym kryterium podziału tarcicy obrzynanej jest także przekrój poprzeczny elementów. Tutaj wyróżnia się: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki i belki.

Tarcica to podstawowy surowiec w branży drzewnej, a jego wykorzystanie jest bardzo szerokie. Tarcica dębowa wykorzystywana jest sporadycznie w budownictwie jako drewno budowlane i konstrukcyjne, ponieważ do tych celów lepsze jest drewno z drzew iglastych. Natomiast tarcica bukowa to doskonały materiał do wszelkiego prac wykończeniowych prowadzonych we wnętrzach budynków. Oba rodzaje tarcicy wykorzystywane są do układania parkietów lub podłóg, które nadają budynkowi szczególnego charakteru. Mocna tarcica dębowa to też dobry materiał do budowy schodów, antresol oraz do wykonywania wszelkiego rodzaju balustrad i poręczy. Szlachetne drewno dębowe wykorzystywane jest do produkcji wysokiej klasy drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Ponadto, tarcica dębowa szeroko stosowana jest do produkcji mebli oraz elementów wykończeniowych w domu i na zewnątrz. Ciekawymi wyrobami są meble ogrodowe z grubo ciętej tarcicy nieobrzynanej, których krawędzie zachowują oryginalny kształt powierzchni drzewa.

Tarcica dębowa – sucha czy mokra?

Wybór konkretnego rodzaju tarcicy, suchej lub mokrej, powinien zależeć od planowanego przeznaczenia. Zazwyczaj tarcica, zanim zostanie wykorzystana, musi być odpowiednio wysuszona. Najczęściej oferowana jest tarcica sucha dębowa czy bukowa, choć oczywiście można kupić tarcicę mokrą, z reguły nieobrzynaną, którą należy dosuszyć we własnym zakresie.

Deski z tarcicy na przekładkach

By drewniany surowiec zachował swoje właściwości i nie ulegał odkształceniom, powinien być odpowiednio przechowywany. Należy zadbać więc o to, by tarcica składowana była w miejscu, w którym zapewniony będzie przepływ powietrza. Ważna jest również temperatura – nie może być zbyt niska, ponieważ spowalnia ona proces suszenia i może sprzyjać rozwojowi grzybów powodujących rozkład drewna. Najlepiej więc przeznaczyć specjalne pomieszczenie i zadbać o odpowiednie warunki dla tarcicy, która, jako drewno nieimpregnowane i w żaden sposób niezabezpieczone może łatwo ulec uszkodzeniom. By temu zapobiec, dobrze składować tarcicę na przekładach – specjalnych deskach, mających grubość około 25 mm.

Tarcica bukowa – zastosowanie w budowlance

Tarcica bukowa charakteryzuje się kolorem od jasnożółtego do żółtawo-zielonkawego, często z różowym odcieniem, o wyraźnie zaznaczonych słojach. Po przeparzeniu drewno wyraźnie ciemnieje oraz zwiększa swoją trwałość. Jest to materiał ciężki i łupliwy. Charakterystyczne jest to, że jest nietrwały w zmiennych warunkach pogodowych, ma skłonność do pękania i paczenia. Nie traci jednak swoich właściwości higroskopijnych przez długi czas, dlatego wyroby z tarcicy bukowej muszą być odpowiednio zabezpieczone przeciwko wilgoci, najlepiej poprzez impregnację ciśnieniową. Z tarcicy bukowej zazwyczaj wykonuje się elementy wyposażenia wnętrz, takie jak podłogi, schody, balustrady czy meble.

Tarcica bukowa poza zastosowaniami meblarskimi i posadzkarskimi często wykorzystywana jest do produkcji ozdobnej galanterii drewnianej, zabawek, ozdobnych skrzynek i kuferków. Dzięki swojemu neutralnemu charakterowi drewno bukowe nie wymusza konkretnego stylu wykończenia wnętrza pomieszczeń. Dobrze przygotowane (szlifowane i wielokrotnie lakierowane lub bejcowane) staje się odporne na ścieranie, a uzyskane z tarcicy deski trzymają wymiary, dzięki czemu na posadzce nie pojawiają się szpecące szpary.

Wycinanie desek  tarcicy

Cena tarcicy – ile kosztuje m3?

Ceny tarcicy dębowej i bukowej są zróżnicowane i zależą od miejsca produkcji, jakości surowca, stopnia obróbki i posortowania.

Towarem dostępnym na terenie całego kraju jest tarcica dębowa. Ceny za m3 tej tarcicy są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od lokalizacji miejsca produkcji, ale też od grubości przetarcia czy długości elementów. Ceny zaczynają się od 1000 złotych za metr sześcienny. W jednym z miast powiatu kłodzkiego metr sześcienny świeżej tarcicy dębowej oferowany jest za 1500 złotych za deski o długości 240 centymetrów, podczas gdy tarcica o większych długościach sprzedawana jest nawet powyżej 5000 tysięcy złotych za metr sześcienny. Tarcica dębowa sucha jest droższa i przekracza zazwyczaj cenę 2000 zł za metr sześcienny, choć w internecie pojawiają się oferty po około 1500 złotych za deski sezonowane – z reguły są to jednak elementy nieobrzynane o długości nieprzekraczającej 200 centymetrów.

W tarcicę bukową dobrze jest zaopatrywać się w miejscach dużej produkcji tego drewna, np. na południu kraju, gdzie buk jest powszechnym gatunkiem lasotwórczym. Cena tarcicy bukowej, sezonowanej, ciętej wg wymagań klienta kosztuje u producenta z województwa małopolskiego 650 złotych za metr sześcienny. Ile natomiast w województwie pomorskim kosztuje tarcica? Cena zaczyna się od 1000 złotych za metr sześcienny. Do kosztów zakupu tarcicy należy doliczyć także koszty transportu, który dla dużych zamówień (zazwyczaj cała ciężarówka), wykonują firmy sprzedające tarcicę.

Polecamy także artykuły:

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ