Logo

Termoizolacja dachu - dlaczego jest taka ważna?

Niewłaściwie ocieplony dach może być źródłem bardzo dużych strat ciepła. A to oznacza straty finansowe. Jak się przed tym ustrzec?

Dom, aby był energooszczędny musi spełnić wiele warunków. Jednym z nich jest właściwa termoizolacja ścian, fundamentów i pokrycia dachowego. Ocieplenie nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale ogranicza zużycie energii, co pozwala nam płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W przypadku domów z poddaszem nieużytkowym wystarczy, że ocieplimy strop. Z inną sytuacją mamy w przypadku poddasza użytkowego. Tutaj aby zminimalizować ryzyko „przeciekania' ciepła należy zastosować solidne ocieplenie.

Do ocieplania dachów najczęściej stosowana jest wełna mineralna. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/m2K. Aby uzyskać taką wartość, należy ułożyć co najmniej 15 cm warstwy izolacji cieplnej. Stosuje się też warstwy o grubości od 20 do 25 cm.

Każdy jednak materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci. W czasie opadów zawsze jakaś ilość wody przedostanie się pod dachówki. Ponadto w dach wnika para wodna z wnętrza domu. Skroplona jest naprawdę groźna. Jeśli termoizolacja ulegnie zawilgoceniu traci swoje właściwości. Dlatego od strony wewnętrznej, poddasza zabezpiecza się folią paroizolacyjną, z kolei od strony zewnętrznej stosowana jest folia paroprzepuszczalna, czyli membrana dachowa. Spełnia ona podwójną funkcję. Z jednej strony chroni ocieplenie przed wodą opadową, z drugiej odprowadza z izolacji na zewnątrz parę wodną powstałą wewnątrz pomieszczeń. Membrana powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Warto zwrócić uwagę na jej wodoszczelność, czyli wytrzymałość na działanie słupa wody . Im jest większa, tym przez dłuższy czas zachowa swoje właściwości.

Istotna jest także paroprzepuszczalność. Produkt musi być również odporny na działanie promieni UV. Skuteczną metodą zapobiegającą uszkodzeniom dachu jest także jego odpowiednie wentylowanie czyli utworzeniu przestrzeni wentylacyjnych, w których przepływające swobodnie powietrze usunie parę wodną i zapobiegnie osiadaniu wilgoci na połaci. W dachach stromych z poddaszem użytkowym zamiast przestrzeni stosuje się szczelinę wentylacyjną.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ