Logo

Termoizolacja dachu - dlaczego jest taka ważna?

Niewłaściwie ocieplony dach może być źródłem bardzo dużych strat ciepła. A to oznacza straty finansowe. Jak się przed tym ustrzec?

Dom, aby był energooszczędny musi spełnić wiele warunków. Jednym z nich jest właściwa termoizolacja ścian, fundamentów i pokrycia dachowego. Ocieplenie nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale ogranicza zużycie energii, co pozwala nam płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W przypadku domów z poddaszem nieużytkowym wystarczy, że ocieplimy strop. Z inną sytuacją mamy w przypadku poddasza użytkowego. Tutaj aby zminimalizować ryzyko „przeciekania' ciepła należy zastosować solidne ocieplenie.

Do ocieplania dachów najczęściej stosowana jest wełna mineralna. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/m2K. Aby uzyskać taką wartość, należy ułożyć co najmniej 15 cm warstwy izolacji cieplnej. Stosuje się też warstwy o grubości od 20 do 25 cm.

Każdy jednak materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci. W czasie opadów zawsze jakaś ilość wody przedostanie się pod dachówki. Ponadto w dach wnika para wodna z wnętrza domu. Skroplona jest naprawdę groźna. Jeśli termoizolacja ulegnie zawilgoceniu traci swoje właściwości. Dlatego od strony wewnętrznej, poddasza zabezpiecza się folią paroizolacyjną, z kolei od strony zewnętrznej stosowana jest folia paroprzepuszczalna, czyli membrana dachowa. Spełnia ona podwójną funkcję. Z jednej strony chroni ocieplenie przed wodą opadową, z drugiej odprowadza z izolacji na zewnątrz parę wodną powstałą wewnątrz pomieszczeń. Membrana powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Warto zwrócić uwagę na jej wodoszczelność, czyli wytrzymałość na działanie słupa wody . Im jest większa, tym przez dłuższy czas zachowa swoje właściwości.

Istotna jest także paroprzepuszczalność. Produkt musi być również odporny na działanie promieni UV. Skuteczną metodą zapobiegającą uszkodzeniom dachu jest także jego odpowiednie wentylowanie czyli utworzeniu przestrzeni wentylacyjnych, w których przepływające swobodnie powietrze usunie parę wodną i zapobiegnie osiadaniu wilgoci na połaci. W dachach stromych z poddaszem użytkowym zamiast przestrzeni stosuje się szczelinę wentylacyjną.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść