Logo

Termomodernizacja 2023: dofinansowanie i zwrot podatku

Kategorie: Blog

Termomodernizacja domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma zaletami – zmniejsza zapotrzebowanie na potrzebną do ogrzania domu energię, tym samym obniżając koszty ocieplania domu, a co więcej, sprawia, że zmniejsza się ilość szkodliwych, wydalanych do atmosfery substancji. Nic więc dziwnego, że zarówno rząd, jak i instytucje lokalne oferują klientom indywidualnym różnego rodzaju wsparcia finansowe, zachęcające do przeprowadzenia termomodernizacji.

Termomodernizacja – kto może skorzystać z dofinansowania?

Podstawowym wsparciem finansowym, z jakiego mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych przeprowadzających termomodernizację jest dofinansowanie. 2023 rok pod tym względem nie będzie różnił się od obecnego i poprzednich – po raz kolejny na przód wysuwa się rządowy program Czyste Powietrze, który obowiązuje od 2019 roku.


Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z osobną księgą wieczystą. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i które są właścicielami budynków, które miały wydane pozwolenie na budowę przed 1 stycznia 2014 roku. Dotacje z programu Czyste Powietrze mogą wynosić:

  • do 30 000 zł – dla podstawowego poziomu dofinansowania;
  • do 37 000 zł i 47 000 zł – dotacja z prefinansowaniem dla podwyższonego poziomu finansowania;
  • do 69 000 zł i 79 000 zł – dotacja z prefinansowaniem dla najwyższego poziomu dofinansowania.
Kto może wykorzystać dofinansowanie? Termomodernizacja 2023 Czyste Powietrze jest przeznaczona między innymi na wymianę źródła ciepła (demontaż pieca lub kotła oraz kupno i montaż nowego urządzenia), docieplenie przegród budynku, zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy zakup i instalację odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczne).
 

Ulga termomodernizacyjna 2023 – ile można zyskać?

Jakie inne sposoby finansowania obejmuje termomodernizacja? Zwrot podatku 2023 daje możliwość odliczenia od przychodów lub dochodów wydatków związanych z przeprowadzeniem termomodernizacji. Ulga termomodernizacyjna 2023 przysługuje każdemu właścicielowi lub współwłaścicielowi użytkowanego domu. Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł i dotyczy wszystkich podjętych działań związanych z termomodernizacją. Jednocześnie oznacza to, że w niektórych sytuacjach małżonkowie razem mogą w ten sposób odliczyć nawet 106 tys. zł.
Jeżeli zamierzamy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musimy pamiętać o tym, że inwestycja termomodernizacyjna musi zostać zrealizowana w ciągu 3 lat.

Termomodernizacja – zwrot podatku 2023 i program Czyste Powietrze to nie wszystko

Pamiętaj, że obok flagowego rządowego programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej są także inne sposoby na obniżenie kosztów związanych z wymianą pieca czy ociepleniem domu. Na obszarach, na których występuje tzw. uchwała antysmogowa, można skorzystać z programu Stop Smog, istnieje też program Ciepłe Mieszkanie. Warto też zorientować się, czy w mieście, w którym mieszkasz, nie istnieją różnego rodzaju programy lokalne.

 

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść