Logo

Termomodernizacja 2023: dofinansowanie i zwrot podatku

Kategorie: Blog

Termomodernizacja domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma zaletami – zmniejsza zapotrzebowanie na potrzebną do ogrzania domu energię, tym samym obniżając koszty ocieplania domu, a co więcej, sprawia, że zmniejsza się ilość szkodliwych, wydalanych do atmosfery substancji. Nic więc dziwnego, że zarówno rząd, jak i instytucje lokalne oferują klientom indywidualnym różnego rodzaju wsparcia finansowe, zachęcające do przeprowadzenia termomodernizacji.

Termomodernizacja – kto może skorzystać z dofinansowania?

Podstawowym wsparciem finansowym, z jakiego mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych przeprowadzających termomodernizację jest dofinansowanie. 2023 rok pod tym względem nie będzie różnił się od obecnego i poprzednich – po raz kolejny na przód wysuwa się rządowy program Czyste Powietrze, który obowiązuje od 2019 roku.


Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z osobną księgą wieczystą. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł i które są właścicielami budynków, które miały wydane pozwolenie na budowę przed 1 stycznia 2014 roku. Dotacje z programu Czyste Powietrze mogą wynosić:

  • do 30 000 zł – dla podstawowego poziomu dofinansowania;
  • do 37 000 zł i 47 000 zł – dotacja z prefinansowaniem dla podwyższonego poziomu finansowania;
  • do 69 000 zł i 79 000 zł – dotacja z prefinansowaniem dla najwyższego poziomu dofinansowania.
Kto może wykorzystać dofinansowanie? Termomodernizacja 2023 Czyste Powietrze jest przeznaczona między innymi na wymianę źródła ciepła (demontaż pieca lub kotła oraz kupno i montaż nowego urządzenia), docieplenie przegród budynku, zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy zakup i instalację odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczne).
 

Ulga termomodernizacyjna 2023 – ile można zyskać?

Jakie inne sposoby finansowania obejmuje termomodernizacja? Zwrot podatku 2023 daje możliwość odliczenia od przychodów lub dochodów wydatków związanych z przeprowadzeniem termomodernizacji. Ulga termomodernizacyjna 2023 przysługuje każdemu właścicielowi lub współwłaścicielowi użytkowanego domu. Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł i dotyczy wszystkich podjętych działań związanych z termomodernizacją. Jednocześnie oznacza to, że w niektórych sytuacjach małżonkowie razem mogą w ten sposób odliczyć nawet 106 tys. zł.
Jeżeli zamierzamy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musimy pamiętać o tym, że inwestycja termomodernizacyjna musi zostać zrealizowana w ciągu 3 lat.

Termomodernizacja – zwrot podatku 2023 i program Czyste Powietrze to nie wszystko

Pamiętaj, że obok flagowego rządowego programu Czyste Powietrze i ulgi termomodernizacyjnej są także inne sposoby na obniżenie kosztów związanych z wymianą pieca czy ociepleniem domu. Na obszarach, na których występuje tzw. uchwała antysmogowa, można skorzystać z programu Stop Smog, istnieje też program Ciepłe Mieszkanie. Warto też zorientować się, czy w mieście, w którym mieszkasz, nie istnieją różnego rodzaju programy lokalne.

 

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść