Logo

Tynk japoński – ceny, wzory, nakładanie

Szukając oryginalnego sposobu na wykończenie ścian w mieszkaniu, z pewnością natkniemy się na tynk japoński. Dzięki niemu odświeżymy wnętrza i dodamy otoczeniu niebanalnego charakteru. Czym cechuje się tynk bawełniany, jak się go nakłada i jakie daje możliwości? Oto odpowiedzi na te pytania!

Czym jest tynk japoński?

Tynk japoński, jak sama nazwa wskazuje, jest okładziną ścienną pochodzącą z Japonii. Coraz częściej wykorzystywany jest jako zamiennik dla tynków wapienno-cementowych i gipsowych, o których więcej piszemy tutaj. Znany jest także jako tynk bawełniany, co wynika z zastosowania strzępków tego materiału w czasie produkcji tynku. Oprócz nich wykorzystuje się też inne naturalne składniki, m.in. jedwab, włókna celulozowe i mineralne oraz dodatki, którymi sami zechcemy wzbogacić skład tynku japońskiego. Mogą to być drobinki brokatu, piasek kwarcowy, pigmenty koloryzujące, błyszczyki itp. Pamiętajmy jednak, że każdy producent indywidualnie ustala skład swojego tynku japońskiego i samodzielne dodawanie niektórych komponentów może być zbędne.

Tynk japoński sprzedawany jest najczęściej w postaci suchego proszku, który należy rozrobić z wodą, a czasami także z klejem. Zarówno przygotowanie, jak i aplikacja tego materiału nie są skomplikowane, dlatego z powodzeniem poradzimy sobie z tym zadaniem we własnym zakresie.

Tynk japoński przeznaczony jest do wykonywania okładzin wewnętrznych. Na zewnątrz możemy wykorzystać chociażby tynk strukturalny.

Wzory tynku japońskiego – niezwykłe efekty dekoracyjne

Wzory i kolory tynku japońskiego dają nieograniczone możliwości dekorowania i wykańczania pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki mnogości dostępnych wariantów, a także ze względu na możliwość wzbogacenia ich własnymi dodatkami, każda z okładzin ściennych jest wyjątkowa i niepowtarzalna. To właśnie możliwość modyfikacji składu tynku japońskiego pozwala na tworzenie aranżacji zgodnych z własną wizją. Zadbajmy jednak, by wybrany przez nas kolor tynku japońskiego, lub barwników, jakie dodamy, był utrzymany w idealnej tonacji – niezbyt jaskrawej i nie za ciemnej, tak by pomieszczenie nie zostało przytłoczone.

Paleta wzorów tynku

Co ciekawe, wzory tynku japońskiego będą zależały także od metody aplikacji – jeśli do nakładania wykorzystamy nie tylko standardowe narzędzia, ale skusimy się także na użycie np. wałków z włosiem, możemy dowolnie bawić się fakturą powstającą na ścianach!

Zalety tynku japońskiego

Z pewnością oryginalny, bardzo dekoracyjny wygląd jest jedną z głównych zalet tynku japońskiego, jednak jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że takie okładziny ścienne przynoszą o wiele więcej korzyści. A są to:

  • maskowanie ubytków i nierówności – tynk japoński, dzięki swojej strukturze i możliwości nałożenia dość grubej warstwy, idealnie sprawdza się na zarysowanych lub nieco uszkodzonych ścianach;
  • lepsza izolacja – tynk japoński znacząco poprawia izolację termiczną i akustyczną, więc świetnie sprawdza się jako wykończenie sypialni lub domowej sali kinowej;
  • produkt wielokrotnego użytku – dla wielu osób niemałym zaskoczeniem jest fakt, że tynk japoński można łatwo usunąć ze ściany, a następnie ponownie wykorzystać! Wystarczy go zwilżyć i zdjąć masę, tę wymieszać z wodą i nałożyć w wybranym miejscu ściany;
  • łatwy do utrzymania w czystości – gotowe okładziny można czyścić za pomocą odkurzacza ze szczotką. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, warto przemyśleć zdjęcie i ponowne nałożenie masy;
  • możliwość stosowania w łazienkach – jeśli chcemy ozdobić tynkiem japońskim ściany w łazienkach, wystarczy gotowe okładziny zabezpieczyć lakierem.

Tynk japoński nakładanie – prosty sposób na odświeżenie ścian

Nakładanie tynku japońskiego nie powinno sprawić nam trudności. Zanim jednak się za to zabierzemy, przygotujmy podłoże. Na ścianach należy rozprowadzić preparat gruntujący, który poprawi chłonność powierzchni i sprawi, że tynk japoński będzie się na niej lepiej trzymał.

Następnym krokiem powinno być rozrobienie masy – koniecznie postępujmy zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta tynku japońskiego i precyzyjnie dawkujmy wodę w odpowiednich proporcjach. Ważne tu będzie uzyskanie jednolitej masy, dlatego warto skorzystać w czasie mieszania z wiertarki z mieszadłem, która zaoszczędzi nam sporo pracy.

Nakladanie tynku japonskiego

Następnie wybierzmy metodę, jaką będziemy nakładać tynk japoński. Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie urządzenia natryskowego, dzięki któremu prace przebiegną bardzo sprawnie, a masa zostanie rozprowadzona równomiernie. Pozwoli to również oszczędzić materiał, ponieważ ta metoda umożliwia kładzenie bardzo cienkich warstw. Jeśli jednak zdecydujemy się na ręczną aplikację, wówczas mamy większe pole manewru. Możemy tworzyć niezwykłe efekty dekoracyjne poprzez stosowanie rozmaitych narzędzi – od tradycyjnej pacy i kielni, przez stemple, aż po gąbki, za pomocą których stworzymy fantazyjną fakturę.

Nakładanie tynku szpachlą

Pamiętajmy jedynie, by tynk japoński nakładać od góry do dołu i nie tworzyć zbyt grubych warstw – jeśli będą za ciężkie, mogą odpaść od ściany.

Cena tynku japońskiego – czy to się opłaca?

Czy wykonywanie okładzin z tynku japońskiego jest opłacalne? Sprawdźmy przykładowe wyliczenia na przykładzie pomieszczenia wielkości 25 m²:

Rodzaj nakładaniaTynk średniej jakości (ok. 90 zł za 1 kg)Tynk z górnej półki (ok. 150 zł za 1 kg)
Nakładanie ręczne (ok. 4 m² z 1 kg)562,50 zł937,50 zł
Nakładanie mechaniczne (ok. 7 m² z 1 kg)321,50 zł536 zł

Jak widać, sporo zależy od wybranej metody aplikacji i jakości tynku, na jaki się zdecydujemy.

Więcej o tynkach wewnętrznych i zewnętrznych w naszej czytelni. Piszemy m.in. o tynkach mozaikowych i żywicznych, ale również tradycyjnych i gipsowych.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść