Logo

Tynki dekoracyjne

Ciekawą grupę produktów do wykańczania wnętrz, po którą coraz częściej sięgają nie tylko architekci, ale i indywidualni inwestorzy są tynki dekoracyjne. Przy ich umiejętnym wykorzystaniu można podkreślić interesujący detal we wnętrzu lub wyodrębnić określoną przestrzeń. Nadają się do stosowania w niemal każdym wnętrzu.

Tynki służące do wykonywania efektów dekoracyjnych na ścianach stanowią ciekawą alternatywę dla farb. Do ich zalet, obok możliwości uzyskania interesującej faktury na ścianie, należy także możliwość zamaskowania niewielkich nierówności, pęknięć oraz ubytków powierzchni.

Wykonanie efektu dekoracyjnego nie jest czynnością trudną, choć w przypadku niektórych produktów lepiej by ich nakładaniem zajęli się fachowcy. Tak jest np. w przypadku efektu dekoracyjnego zwanego powszechnie stiuk wenecki. Produkty służące do jego wykonania powinny zostać dokładnie wygładzone na dekorowanej powierzchni przy pomocy odpowiedniej pacy. W przypadku innych efektów wystarczą czasami jedynie dobre narzędzia oraz odrobina fantazji.

Czym są tynki dekoracyjne?

Oferowane przez producentów wyroby, które ogólnie przyjęło się nazywać tynkami dekoracyjnymi, to często gotowe masy przeznaczone do bezpośredniego nakładania na powierzchnie. Dostępne są również w postaci suchych preparatów, które przed przystąpieniem do pracy wymagają odpowiedniego przygotowania. Często oferowane są jako zestawy w komplecie zarówno z gruntem, służącym do odpowiedniego przygotowania podłoża przed nałożeniem tynku, jak i z bejcą, lazurą albo werniksem przeznaczonym do właściwego wykończenia powierzchni wykonanego już tynku.

Służą one nie tylko do uzyskania pożądanego efektu, ale także zwiększają odporność tynków na mycie i szorowanie. Przedłużają także żywotność efektu dekoracyjnego oraz zwiększają wytrzymałość mechaniczną. Przy pomocy lazurów można także wzbogacić kolor tynku, a niektórzy producenci proponują wykończenie powierzchni metalizującymi i kolorowymi płatkami, które pozwalają na osiągnięcie rozświetlenia i opalizowania powłoki tynku. Ich aplikacja następuje poprzez nanoszenie lub przecieranie farby na zastosowanym wcześniej tynku dekoracyjnym.

Gdzie stosować tynki dekoracyjne?

Tynki dekoracyjne mogą być stosowane na wszystkich podłożach powszechnie stosowanych w budownictwie, m.in. takich jak: betonowe, cementowe, cementowo-wapienne i inne. Warto jednak pamiętać, szczególnie w przypadku aplikacji tynku dekoracyjnego na stare podłoża, by usunąć stare i słabo związane powłoki malarskie. Jeżeli stare podłoże malowane było farbami klejowymi konieczne będzie dokładne usunięcie starej powłoki.

Zanim przystąpimy do nakładania tynku powierzchnie przeznaczone do aplikacji należy dokładnie oczyścić. Powinny być one również suche, równe, odtłuszczone i pozbawione ubytków, a także zagruntowane. Najlepiej do gruntowania wykorzystać produkty o neutralnym odcieniu – nie istnieje wówczas ryzyko, że grunt będzie nam przebijał przez warstwę tynku.

Nakładanie tynku odbywa się przy wykorzystaniu różnego rodzaju narzędzi malarskich. Do podstawowych należy szpachla stalowa lub paca, przy pomocy której nakłada się warstwę kilkumilimetrowej grubości. Wykorzystywane są także różnego rodzaju wałki malarskie, ale także gąbki, dzięki którym można uzyskać efekt przecierki. Wykorzystuje się również szczotki do wykonywania przecierek, a ciekawy efekt można uzyskać również za pomocą zwykłych bawełnianych szmatek.

Jakie struktury możemy uzyskać?

Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością wśród inwestorów zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych cieszył się efekt „stiuk wenecki”. Ten, wywodzący się jeszcze ze starożytności efekt dekoracyjny, jeżeli zostanie dobrze wykonany swą fakturą do złudzenia przypomina marmur.

Pierwotnie do jego wykonania wykorzystywano produkty na bazie wapna, dziś coraz powszechniejsze są w użyciu różnego rodzaju akrylowe mieszanki. Stiuk może być również wykonany w dowolnym kolorze, nie musi to być bowiem wierna imitacja marmuru. Naturalne materiały wykończeniowe były inspiracją nie tylko do stworzenia tego efektu dekoracyjnego.

Wśród dostępnych na naszym rynku efektów dekoracyjnych możemy znaleźć również takie, które są inspirowane np. strukturą piaskowca czy trawertynu. Dużą popularnością cieszą się obecnie produkty umożliwiające wykonanie na ścianie efektu imitującego kolorystykę i fakturę betonu. Dostępne na rynku tynki dekoracyjne pozwalają na kreowanie dowolnych efektów. Wszystko zależy jedynie od naszych umiejętności oraz wyobraźni.


Zdjęcia:

Modern living-room with TV and hifi equipment

Jeger Velvet nadaje ścianom efekt wyraźnej struktury, którą możemy swobodnie kształtować przy użyciu podstawowych akcesoriów malarskich, takich jak paca, pędzel, czy zwykła gąbka. To, jak ściana będzie wyglądać finalnie, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i kreatywności.

Fot. Jeger

Uzyskanie na ścianie efektu surowego betonu możliwe jest przy wykorzystaniu takich produktów, jak: tynk Metropolis Factor , tynk Soul Cement, farba Para Paints oraz wyposażenie w postaci pacy ze stali nierdzewnej i gąbki morskiej.

Fot. Para Paints

Purple fashion bedroom

Camelazur firmy Cameleo to transparentny lakier, wykorzystywany do impregnacji wielu rodzajów farb i tynków dekoracyjnych. Dostępny w różnych wersjach kolorystycznych pozwala chronić ścianę, nadając jej jednocześnie zupełnie nowy wyraz.

Fot. Cameleo

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść