Logo

Ulga na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Kto i co będzie mógł odliczyć w ramach ocieplenia domu w 2019 roku

Kategorie: Finanse

29 listopada prezydent podpisał ustawę z ulgą termoizolacyjną, która pozwoli podatnikom odliczyć od dochodu wydatki poniesione na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2019 roku. Kto będzie mógł z niej i skorzystać i co będziemy mogli odliczyć w ramach ocieplenia domu? O tym dowiedzieć się można z dalszej części artykułu.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym w ogóle jest ulga termomodernizacyjna. To nic innego jak nowa ulga podatkowa przyjęta przez rząd w projekcie uchwały o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulga ta już w przyszłym roku pozwoli nam odliczyć od dochodu koszty poniesione z tytułu termomodernizacji naszych domów.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna służyć ma przede wszystkim walce ze smogiem. Zła jakość powietrza w znaczącym stopniu wpływa na nasze zdrowie i życie, a jej przyczyną są emitowane przez przestarzałe piece zanieczyszczenia. Ponieważ dotychczasowe działania zachęcające do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań okazują się niewystarczające, przekonać ma nas do nich właśnie ulga termomodernizacyjna. Ocieplenie domów i wymiana kotłów grzewczych na nowe, mniej zanieczyszczające środowisko, sprawić ma, że oddychać będziemy czystszym i zdrowszym powietrzem.

Jaka będzie wysokość ulgi?

Jak wskazuje projekt ustawy, od podatku będziemy mogli odliczyć 23 proc. wydatków poniesionych na termomodernizację. Dodatkowym czynnikiem mobilizacyjnym ma być fakt, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne rozliczane będę w czasie trzyletnim. Oznacza to, że będziemy mogli odliczyć od dochodu przedsięwzięcie realizowane na przestrzeni trzech lat. Przyjęta została górna granica możliwej kwoty odliczeń, która – bez względu na liczę realizowanych działań – nie może przekraczać kwoty 53 tys. zł. Ważne jest również to, że wydatki odliczone przez podatników, którzy nie są zwolnieniu z podatku VAT, będą musiały być udokumentowane i potwierdzone fakturami VAT.

Co obejmie ulga?

Wydatki kwalifikowane do ulgi zostaną skatalogowane w osobnym rozporządzeniu minister inwestycji i rozwoju, we współpracy z ministrami przedsiębiorczości i technologii, finansów i środowiska. Zgodnie z projektem, ulgą objęte mają być m.in. wydatki poniesione z tytułu:

  • kotłów na paliwo stałe,
  • kotłów na paliwo gazowe,
  • pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • drzwi wejściowych,
  • stolarki zewnętrznej (w tym okien),
  • wentylacji mechanicznej,
  • pokryć dachowych.

Co obejmie ulga termoizolacyjna 2019?

Ulga termomodernizacyjna – dla kogo?

Niestety, z ulgi termomodernizacyjnej nie będą mogli skorzystać wszyscy. Ubiegać będą mogli się o nią tyko ci podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domów. W praktyce oznacza to, że z ulgi całkowicie wykluczone będą osoby, które posiadają własnościowe mieszkania. Wprowadzone zostanie również kryterium dochodowe – dochód na osobę w gospodarstwie domowym będzie musiał przekraczać 1600 zł. Z ulgi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy nie korzystali z żadnych innych form pomocy od państwa na realizację prac termomodernizacyjnych. Wykluczeni zostaną więc wszyscy ci, którzy otrzymują dotacje, np. ze środków funduszy ochrony środowiska czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej.

To nie koniec obostrzeń – kolejna dotyczy sposobu, w jaki rozliczamy się z fiskusem. Z ulgi będą bowiem mogli skorzystać tylko ci podatnicy podatku PIT, którzy opłacają podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co istotne, przed skorzystaniem z ulgi konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego posiadanych nieruchomości. Gdy kontrola wykaże, że termomodernizacja rzeczywiście wpłynie na poprawę warunków cieplnych w naszym domu, wówczas będziemy mogli odliczyć wydatki, które poniesiemy w związku z termomodernizacją nieruchomości.

Z uwagi na liczne obostrzenia,ustawa o termomodernizacji z całą pewnością nie zaspokoi potrzeb i oczekiwań wszystkich, którzy liczyli na możliwość odliczenia od podatku wydatków poniesionych na termomodernizację swych mieszkań i domów.

Ulga budowlana 2019

Jednymi z najczęściej wyszukiwanymi w wyszukiwarkach hasłami dotyczącymi rozliczeń podatkowych są hasła „ulga budowlana 2019”, „zwrot VAT za materiały budowlane 2019” oraz „ulga remontowa 2019 co można rozliczyć”. Niestety – nie będzie obowiązywać ani ulga remontowa, ani ulga budowlana. 2019 rok przyniesie zmiany, ale wśród nich nie znajdzie się przywrócenie dawnych ulg. Ulgi budowlane, tak jak i remontowe, odeszły w niepamięć.

Ulga budowlana 2019 - na termoizolacje budynków jednorodzinnych

Ulga termomodernizacyjna jest częścią programu „Czyste powietrze, który nasz kraj realizować będzie w latach 2018-2029”. Na cały program przewidziany został budżet 103 mld zł, z czego większość środków przeznaczona zostanie na termomodernizację i wymianę nieekologicznych, zatruwających środowisko źródeł ciepła. Czy spełni pokładane w niej nadzieje i przyniesie oczekiwane rezultaty? O tym przekonamy się w kolejnych latach.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ