Logo

Urządzanie kuchni z pomysłem - propozycje wystroju kuchni o meble i ustawienie części jadalnej

Jesteś w trakcie urządzania kuchni i nie wiesz jak to zrobić? Nic dziwnego, jest to bowiem niełatwe zadanie. Kuchnia to pomieszczenie, w którym wiele się dzieje. Dlatego, tworząc projekt aranżacji wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

z artykułu dowiesz się o:

Kuchnia to serce domu. Dla wielu rodzin nie jest ona jedynie miejscem, w którym przygotowuje się jedzenie i spożywa posiłek – to praktycznie centrum życia rodzinnego. Dlatego powinna być wygodna, ergonomiczna i funkcjonalna. Musi też odpowiadać gustom mieszkańców, ważna jest zatem jej kolorystyka, wygląd szafek kuchennych i ich pojemność. Kolejnym elementem, o którym należy pamiętać, urządzając kuchnię, jest nowoczesność – powinna ona być widoczna nie tylko w urządzeniach AGD.

Jakie meble do kuchni będą niezbędne?

W związku z tym, że meble kuchenne należą do najważniejszych elementów wyposażenia całego domu, należy je wybierać w sposób przemyślany. Można zdecydować się na meble zaprojektowane z myślą o konkretnym pomieszczeniu lub gotowe zestawy, wyróżniające się niższą ceną. Mogą one tworzyć zabudowę jednorzędową, dwurzędową, w kształcie litery „L”, „U” lub „G”.

Kuchnia w kształcie litery L

W skład zestawów mebli kuchennych wchodzą szafki stojące iwiszące. Pierwsze z wymienionych znajdują się w każdej kuchni. Zajmują sporo miejsca, co jednak nie powinno dziwić, bowiem to na nich osadzony jest solidny blat. Z reguły tego typu szafki posiadają drzwiczki otwierane na bok, które jednak nie zawsze są praktyczne – na przykład nie sprawdzają w narożnikach. Dlatego coraz częściej spotkać można szafki stojące z drzwiami przesuwanymi i bezuchwytowe, tak zwane „klik-kliki”. W celu optymalizacji wykorzystania powierzchni do przechowywania stosowane są też stojące szafki z szufladami, szafki typu cargo orazszafki wiszące, które bardzo często są otwierane poprzez podniesienie drzwiczek do góry. Wiszące meble są niezbędne w małych pomieszczeniach, mocuje się je do ściany bądź do sufitu.

Aranżacje kuchni – najlepsze pomysły na wystrój funkcjonalnego pomieszczenia

Aranżując przestrzeń kuchenną, można inspirować się stylem klasycznym, który wyróżnia się m.in. bogato zdobionymi szafkami i stonowanymi, ciepłymi barwami. Jego zaletą jest ponadczasowy charakter. Z kolei kuchnia nowoczesna jest wybierana przez osoby ceniące porządek i nieprzepadające za dekoracjami. W takim pomieszczeniu każdy centymetr musi być zagospodarowany zgodnie z zasadą funkcjonalności. Planując aranżację kuchni, można postawić na styl angielski, który bazuje na drewnianych meblach z dekoracyjnymi listwami i żłobieniami lub na kuchnię prowansalską nierzadko wypełnioną meblami wyrabianymi ręcznie. Na uwagę zasługuje też kuchnia rustykalna. Jej znakiem rozpoznawczym są wzorowane na ludowych dekoracje, postarzane wizualnie meble, ozdobne kilimy i piece kaflowe. W polskich domach spotkać można również bazującą na prostocie i minimalizmie kuchnię w stylu skandynawskim i ekskluzywną kuchnię w stylu nowojorskim. Warto przemyśleć o przemyślanym rozwiązaniu w odpowiednim stylu z zachowaniem trój podziału roboczego w kuchni z częścią spiżarną odpowiednio blisko dla komfortu wygodnego przygotowywania posiłków.

Salon z kuchnią – jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem to rozwiązanie, które sprawdza się w małych mieszkaniach. Nie zwalnia ono jednak z konieczności posiadania elementów obecnych w tradycyjnych kuchniach. Nawet niewielki aneks musi mieć część przeznaczoną do gotowania, zmywania i przechowywania. Nie można też zapomnieć o dużym blacie kuchennym do przygotowywania posiłków. Na zwiększenie komfortu gotowania ma również wpływ obecność wyspy kuchennej, która dodatkowo może pełnić funkcję stołu i miejsca do przechowywania. Urządzając salon z aneksem kuchennym, trzeba też zadbać o to, by styl kuchni pasował do wystroju pokoju dziennego. Jeśli mamy do urządzenia niewielkie pomieszczenie lepiej postawić na styl minimalistyczny. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie. W salonie z aneksem powinny się znaleźć dwa źródła światła: jedno w części dziennej i drugie w strefie kuchennej.

Projekt domu Bagatela V G2, wizualizacja 8 Link: Projekt domu Bagatela z aranżacją wnętrza kuchni

Gdzie umiejscowić część jadalną w projekcie domu?

Lokalizację jadalni należy dostosować do rozkładu i wielkości domu. Bywa ona częścią kuchni, pokoju dziennego, ale może też tworzyć granicę między aneksem a salonem lub zajmować osobne pomieszczenie. Osoby, które dysponują niewielką przestrzenią, z reguły muszą wybierać spośród trzech pierwszych rozwiązań. Wówczas, aby wyznaczyć symboliczną granicę, wykorzystuje się odpowiednie oświetlenie lub elementy architektoniczne, takie jak wnęki. W dużym domu jadalnię można urządzić osobno, najlepiej w pomieszczeniu sąsiadującym z kuchnią. Ciekawym pomysłem jest też ulokowanie stołu jadalnianego w wykuszu otoczonym z trzech stron oknami. Takie miejsce jest doskonale doświetlone.

Kuchnia z salonem: Przedłużamy blat, by zyskać większą przestrzeń

Przedłużony o kilkanaście centymetrów blat daje sporą różnicę w wygodzie użytkowania strefy roboczej. To również więcej miejsca na przedmioty i urządzenia, szczególnie te średniej wielkości (m.in. toster i stojak na noże), których nie chcemy chować, ponieważ są używane na co dzień. Dzięki przedłużonemu blatowi akcesoria te nie przeszkadzają w trakcie przygotowywania posiłków.

Projekt domu Wiesiołek II G2, wizualizacja 7 Link: Projekt domu z aranżacją wnętrza kuchni - Wiesiołek II

Kuchnia połączona z salonem – polecane aranżacje

Decydując się na połączenie salonu z aneksem, można sprawić, by część kuchenna była całkowicie niewidoczna. Ścianka, która do złudzenia przypomina meble w salonie, ukryje wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne, a do tego sprawi, że całe pomieszczenie wyda się spójnie urządzone. Ciekawym pomysłem na połączenie obu stref – dziennej i kuchennej – jest wykorzystanie jednej ze ścian wyspy kuchennej na urządzenie kącika telewizyjnego. Planując aranżację salonu z aneksem, można też pomyśleć o przeszklonej ściance, która częściowo oddzieli kuchnię od salonu.

Projekt domu Antares T, wizualizacja 6

Osoby mające do dyspozycji duże, loftowe mieszkanie, mogą wyznaczyć granicę subtelną zmianą materiałów, np. stosując drewnianą podłogę w salonie i betonową posadzkę w strefie kuchennej. Ponadto w dużych salonach z kuchnią można zdecydować się na ciemne odcienie, które będą dobrze komponowały się z białymi meblami o gładkiej powierzchni. Czasami wystarczy pomalować jedną ścianę pomieszczenia np. na ciemny brąz i postawić na stalowe akcesoria, aby móc cieszyć się nowoczesnym, świeżym salonem z aneksem.

Projekt domu Szpinak 4, wizualizacja 8

Projektowanie aranżacji kuchni to czasochłonne, ale warte wysiłku przedsięwzięcie. Gotowanie w miejscu dostosowanym do indywidualnych potrzeb domowników to czysta przyjemność.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść