Logo

Odpływ liniowy w kabinie bez brodzika, walk in ze ściankami prysznicowymi – wady i zalety

W poszukiwaniu nowych i ciekawych rozwiązań, które tchnęłyby inne życie w utarte i zrutynizowane drogi, zaczęto w końcu odchodzić od standardowego pojęcia o wyglądzie łazienki, jakim było urządzanie tego pomieszczenia wg schematu: sedes, wanna, umywalka, na rzecz innych, znacznie bardziej interesujących rozwiązań. Coraz częściej, szczególnie w niewielkich gabarytowo łazienkach, wanny przegrywają z kabinami prysznicowymi, a te z kolei pozbyły się w końcu nieforemnego kopyta, jakim był brodzik.

Bez brodzika i co dalej?

W celu optycznego powiększenia przestrzeni naszej łazienki bardzo dobrą decyzją jest pozbycie się brodzika. Taki trend utrzymuje się już od dłuższego czasu i jeżeli jest możliwe, warto zaryzykować i przekonać się na własne oczy, że jest to bardzo dobre posunięcie aranżacyjne. Łazienka, po usunięciu tego nieco przyciężkiego w odbiorze elementu, zyskuje znacznie na lekkości i otwartości. Zastosowanie do tego tafli szklanych, jako ścian oddzielających prysznic od reszty łazienki, dodatkowo wzmocni ten efekt. Dużym zmianom ulegnie przeorganizowanie sposobu odpływu wody, który musi zostać ukryty i wkomponowany w podłogę kabiny. Świetnie prezentują się w tym rozkładzie odpływy liniowe.

Odpływ liniowy w kabinach bez brodzika

Zastosowanie koncepcji, jaką jest prysznic bez brodzika powoduje, że musimy zastosować takie rozwiązanie, które ograniczy rozpływanie się wody po całej łazience, a w konsekwencji nawet przesiąkanie jej przez strop. Najlepiej zastosować lekko wyprofilowanie podłogi tak, aby otrzymać spadek około 2% . W kabinach bez brodzika stosuje się trzy rodzaje odpływów: liniowy, punktowy oraz łukowy. Każdy z nich oferuje szeroki wachlarz wzorów, dlatego nie powinno być najmniejszych kłopotów z takim doborem odpływu, który najbardziej będzie pasował do całej stylistyki naszej łazienki. Na uwagę szczególnie zasługują odpływy liniowe, które mogą być użyte nie tylko w podłodze kabiny, ale i w ścianie. Montaż odpływu w podłodze uzależniony będzie od możliwości, jaką oferuje jej grubość. Może się okazać, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest odpływ liniowy ścienny, dla którego zostanie założona w ścianie cała instalacja odpływowa. Należy dodać, że najłatwiej i najskuteczniej przeprowadzić całą operację w trakcie budowy lub generalnego remontu pomieszczenia. Łazienka z prysznicem bez brodzika może się okazać niestety marzeniem nieziszczalnym, jeżeli możliwości konstrukcyjne mieszkania nie pozwolą na przeprowadzenie takiej zmiany.

Kabina prysznicowa typu Walk In z odpływem liniowym

Kabiny typu Walk in - moda czy wygoda

Czym jest prysznic walk in? Zgodnie z nazwą to kabina prysznicowa pozbawiona brodzika, do której się zwyczajnie wchodzi bez zbędnych „wygibasów”. Właściwie można by ją nazwać wydzieloną z przestrzeni łazienki strefą prysznicową. Może być oddzielona ścianką lub taflami szklanymi od reszty łazienki, albo być zupełnie nieizolowana. Przy zastosowaniu otwartego prysznica należy zwrócić szczególna uwagę na rozbryzgi wody i możliwe zalanie całej łazienki. Prysznice walk in cieszą się coraz większym uznaniem. Są o wiele ciekawsze, a ponadto komfortowe w użytkowaniu. Co istotne, świetnie nadają się dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Wiele interesujących informacji i porad o urządzaniu nowoczesnych łazienek znaleźć można w odpowiedniej kategorii naszej czytelni.

Kabiny typu Walk in - moda czy wygoda

Za i przeciw w wyborze kabiny z odpływem liniowym

Chociaż zastosowanie takiej aranżacji łazienki jest bardzo kuszącym pomysłem, trzeba rozważyć też, jakie są możliwe wady tego rozwiązania. Pierwszą z nich jest kłopotliwy montaż, który zmusza do podjęcia decyzji i zaplanowania takiej kabiny już na etapie projektu. W łazience musi zostać bardzo dobrze wykonana hydroizolacja i bezbłędnie zamontowany odpływ. Jakie jeszcze mogą czekać niespodzianki na tych, którzy chcą koniecznie posiadać w swojej łazience prysznic bez brodzika? Wady następne, jakie zauważamy, to zwiększone koszty tego rozwiązania. Przede wszystkim ceny montażu będą znacznie przewyższać usługę ustawienia tradycyjnej kabiny z brodzikiem. W tym wypadku nie zaleca się samodzielnego montażu, ponieważ zakres czynności koniecznych do trwałego i bezpiecznego wykończenia łazienki tym rodzajem kabiny jest bardzo duży i wymagający fachowej wiedzy oraz doświadczenia. Najwięcej błędów zwykle stwierdza się w kabinach źle wykonanych, ze zbyt małym odpływem i niedostatecznym wyprofilowaniem podłogi.

Trzeba jednak przyznać, że kabiny walk in mają bardzo wiele zalet. Oprócz optycznego powiększenia łazienki zachwycają prostotą i elegancją stylizacji. Brak brodzika powoduje, że taka przestrzeń kąpielowa jest po prostu atrakcyjna. Przede wszystkim, za tego typu rozwiązaniem przemawiają dwie, fundamentalne zalety – ogromna funkcjonalność i wygoda korzystania. Niebagatelna przewaga nad brodzikami to o wiele prostsze utrzymanie kabin walk in w czystości. Mniej zakamarków, wystających elementów i połączeń sprawia, że łatwiej jest doczyścić wszystkie elementy. W takich pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, jak łazienki, ma to duże znaczenie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Aby zapewnić lepszą odporność płytek, którymi wykładamy kabinę, warto użyć tu fugi epoksydowej. Jest ona o wiele odporniejsza i lepiej się sprawdzi niż zwykłe spoiwo cementowe.

kabina rozsuwana typu Walk In

Jeżeli nasz dom, czy mieszkanie znajduje się dopiero w fazie projektu lub budowy, albo przymierzamy się do remontu generalnego łazienki, nie ma się co zastanawiać i warto od razu zdecydować się na kabinę bez brodzika. Najtrudniej będzie podjąć decyzję w przypadku, kiedy chcemy tylko wymienić wannę lub istniejącą już kabinę prysznicową na taką walk in – konstrukcja łazienki nie zawsze na to pozwala.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść