Logo

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Jaka wybrać wannę z odpowiednią baterią łazienkową?

Kategorie: wod. - kan.

Aranżacja łazienki oraz wybór wanny to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor. Chcesz stworzyć przytulny pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą, a może interesuje Cię nowoczesna wanna zabudowana? Sprawdź, jakimi kryteriami należy kierować się przy wybieraniu ceramiki łazienkowej. Jak powinien przebiegać montaż wanny wolnostojącej? Prezentujemy praktyczne porady.

Łazienka z kamieniami ozdobnymi i wolnostojącą wanną

Łazienka z wanną wolnostojącą

Przestronna wanna wolnostojąca to marzenie wielu osób, które lubią relaksować się w kąpieli po stresującym dniu. Obecnie wanny tego typu przeżywają prawdziwy renesans, a w salonach ceramiki łazienkowej można znaleźć różnorodne modele. Popularnością cieszą się zarówno nowoczesne wanny o geometrycznej bryle, jak i modele nawiązujące do klasycznych wanien retro o wyrafinowanym designie i charakterystycznych nóżkach w formie lwich łap. Zarówno wanna wolnostojąca na nóżkach żeliwnych, jak i modele minimalistyczne są propozycją dla inwestorów dysponujących przestronnymi łazienkami. Można je umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia, ale dobrze prezentują się także pod ścianą. Wanna na środku łazienki będzie znakomitą propozycją dla osób, które chcą stworzyć luksusowy salon kąpielowy.

Jak zamontować wannę wolnostojącą?

Żeby użytkowanie wanny wolnostojącej było w pełni bezpieczne, należy zadbać o jej odpowiedni montaż. Bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie instalacji wodnej – zarówno rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę, jak i odpływ kanalizacyjny powinny znajdować się w posadzce. Zamocowanie wanny powinno przebiegać zgodnie z instrukcją producenta – inaczej odbywa się to w przypadku modeli z nóżkami i bez. Montaż należy rozpocząć od wypoziomowania nóżek przy pomocy poziomicy z libellą, a następnie przytwierdzenia podpór do posadzki. Są one ukryte w zintegrowanej obudowie, a w przypadku wanny z ozdobnymi nóżkami – znajdują się wewnątrz nich. Po zamontowaniu syfonu z uszczelkami należy ustawić wannę w miejscu docelowym, uszczelnić odpływ silikonem, a następnie napełnić ją wodą, żeby sprawdzić szczelność.

Wanna wolnostojąca w małej łazience

Wanna wolnostojąca może być też zamontowana w pomieszczeniu o niewielkim metrażu – w takiej sytuacji należy postawić ją pod ścianą, np. znajdującą się naprzeciwko wejścia. Warto pamiętać o dostosowaniu wymiarów wanny do wielkości łazienki. Na rynku dostępne są modele wolnostojące o długości od 150 cm, które idealnie sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu.

Bateria do wanny wolnostojącej

Osoby decydujące się na zakup wanny wolnostojącej powinny też zwrócić szczególną uwagę na armaturę. Na rynku dostępne są wysokie baterie instalowane w posadzce, modele nawannowe, a także armatura montowana do ściany. Bateria powinna być także dobrana do stylu, w którym utrzymana jest łazienka. W przypadku wanien retro warto postawić na dekoracyjne słuchawki, produkty mosiężne czy modele z chromowanymi kurkami. Dzięki odpowiednich dodatkom łazienka zyska niezwykły klimat, a jej centralnym elementem stanie się oryginalna wanna wolnostojąca. Aranżacje dostępne w katalogach wnętrzarskich pozwolą na stworzenie przytulnego buduaru, w którym codzienne zabiegi pielęgnacyjne stają się luksusowym rytuałem.

Wanna do zabudowy – wady i zalety

Pomimo rosnącego zainteresowania modelami wolnostojącymi, wanny zabudowane nadal są chętnie wybierane przez Polaków. Przemawia za nimi przede wszystkim niski koszt – ceny w marketach zaczynają się już od ok. 200 zł. Łatwiej też utrzymać w czystości przestrzeń wokół wanny – modele zabudowane nie mają trudno dostępnych zakamarków. Atutem jest również możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w kątach łazienki – wystarczy wstawić wannę narożną. Ciekawym rozwiązaniem jest wanna z płaskim dnem, która pozwala zarówno na relaksującą kąpiel, jak i orzeźwiający prysznic. Modele zabudowane mają też wady – jeśli chcemy je wymienić musimy liczyć się z koniecznością skuwania płytek, co generuje bałagan w pomieszczeniu.

Zabudowa wanny narożnej

Wanny narożne są bardzo praktyczne – pozwalają doskonale wykorzystać przestrzeń w łazience. Do wykończenia zabudowy można użyć różnych materiałów – najpopularniejsze są płytki. Łatwo dostępne w sklepach, odporne na oddziaływanie wody i estetyczne – i dlatego chętnie wybierane przez klientów. Popularne staje się również obudowanie wanny egzotycznym drewnem (merbau czy teak), zastosowanie ozdobnej mozaiki, plastikowych paneli, a nawet szkła, które prezentuje się niezwykle efektownie.

Jak zabudować wannę?

Do zabudowania wanny można wykorzystać płyty G-K lub bloczki z betonu komórkowego. Na rynku dostępne są także plastikowe obudowy wanien, których montaż jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim każdy – nie trzeba korzystać z pomocy fachowców. Najpierw należy wypoziomować nóżki, a następnie zainstalować uchwyty montażowe oraz przykręcić zaczepy do ściany. Po założeniu obudowy przestrzeń między wanną a ścianą uszczelnia się silikonem. Zabudowa wanny akrylowej wymaga zastosowania stelażu styropianowego, który poprawi izolację akustyczną i cieplną – dzięki temu woda będzie wolniej stygnąć.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść