Logo

Wanna z prysznicem – czy warto wybrać rozwiązanie 2 w 1?

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem nie zawsze jest konieczny. Dla osób, które nie mogą dojść w tej kwestii do porozumienia lub chcą korzystać z zalet obu elementów wyposażenia, istnieje rozwiązanie w postaci wanny z prysznicem. Kiedy warto się na nie zdecydować i czy poza zaletami ma jakieś wady?

Wanna z prysznicem na ścianie

Wanna z prysznicem, czyli połączenie 2 w 1

Szybki prysznic o poranku, długa kąpiel wieczorem – z pewnością każdy chciałby mieć możliwość korzystania z obu rozwiązań w zależności od swoich potrzeb. Tymczasem w wielu przypadkach, szczególnie tam, gdzie łazienka z powodu braku wystarczającej przestrzeni jest wyposażona jedynie w kabinę prysznicową, nie jest to możliwe. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wymiary wnętrza umożliwiają wstawienie wanny, którą w prosty sposób można uczynić sprzętem dwufunkcyjnym.

Oczywiście nie każda wanna nadaje się do tego, by pełnić jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej. Nie dają takiej możliwości przede wszystkim wanny wolnostojące, w które zresztą wyposaża się najczęściej duże pokoje kąpielowe – a w nich w razie potrzeby znajdzie się również miejsce na osobny prysznic. Jeśli jednak w łazience trzeba liczyć się z każdym centymetrem, do wyboru pozostają tradycyjne wanny prostokątne lub wanny narożne.

Wanna i prysznic 2 w 1 – dostępne możliwości

Jest kilka sposobów na to, by połączyć wannę i prysznic. Jednym z nich, najprostszym i najtańszym, ale jednocześnie najmniej eleganckim, jest montaż zasłony prysznicowej. W tym celu należy wyposażyć się w specjalny drążek, który pozwoli na powieszenie tekstylnego parawanu. Duży wybór relingów pozwala dopasować je do wanny o dowolnym kształcie – zarówno prostokątnej, jak i zaokrąglonej. Szeroka oferta zasłon umożliwia z kolei dobór produktu odpowiadającego stylistyce wnętrza.

Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest też wanna z prysznicem, którego strefę wydziela szklany panel. Tego typu element mocuje się na specjalnym profilu przykręcanym do ściany. Najczęściej parawan jest częścią ruchomą, której położenie można zmieniać w zależności od potrzeb – może być jedno-, dwu -, trzy-, cztero-, a nawet pięcioczęściowy. Niektóre modele mocuje się natomiast na stałe i wtedy spełniają funkcję szczelnej ścianki. Trzeba zaznaczyć, że opisane rozwiązanie jest bardzo estetyczne i doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Powierzchnia parawanów jest prosta w pielęgnacji, a elementy mocujące są dostępne w różnych odcieniach, by można było łatwo skomponować je z barwą armatury. Ponadto montaż tego typu osłon jest prosty i podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłej zasłony prysznicowej, można wykonać go we własnym zakresie po prawidłowym montażu wanny.

Chcąc skorzystać z rozwiązania 2 w 1, można zdecydować się również na inne, najbardziej nowoczesne rozwiązania. Producenci oferują gotowe produkty, takie jak wanna z kabiną prysznicową, wanno-prysznic czy kabina prysznicowa z wanną.

Wanna razem z prysznicem w łazience

Wanna z kabiną czy wanno-prysznic?

Wanna z kabiną prysznicową to urządzenie, w którym kabina stanowi rodzaj nadstawki będącej integralną część wanny i zajmującą jeden z jej brzegów. W części prysznicowej umieszcza się ściankę i drzwi. Kabina nawannowa w zależności od kształtu wanny może być prostokątna lub okrągła, a w niektórych przypadkach zajmować całą wannę, która jest nią z każdej strony obudowana. Producenci idą jednak o krok dalej i proponują również wanno-prysznic z drzwiami, które pozwalają wejść do wanny jak do zwykłej kabiny prysznicowej. W tym przypadku drzwiczki pełnią również funkcję parawanu chroniącego przed rozchlapywaniem się wody.

Warto także wspomnieć o innym połączeniu wanny z prysznicem, a mianowicie o kabinie prysznicowej, w której tradycyjny brodzik zastępuje wanna. Takie urządzenie ma najczęściej zaawansowane funkcje i szereg udogodnień (np. hydromasaż, zintegrowane siedzisko, radio, oświetlenie), które przemawiają na jego korzyść.

Dla kogo wanna z prysznicem?

Wanna narożna z prysznicem (albo tradycyjna wanna ustawiona w narożniku) to dobre rozwiązanie do łazienki o niewielkim metrażu, w której montaż dwóch osobnych sprzętów nie jest możliwy. Można polecić je osobom, które mimo ograniczonych możliwości aranżacyjnych, jakie zdarzają się np. w mieszkaniach w bloku, nie chcą rezygnować z komfortu, jaki daje wanna z prysznicem.

Wanno-prysznic warto wziąć pod uwagę również wtedy, gdy domownicy mają różne upodobania dotyczące kąpieli – wtedy jedno urządzenie zaspokaja potrzeby wszystkich użytkowników. Z pewnością będzie to dobry wybór także w sytuacji, gdy wśród nich znajdują się dzieci oraz osoby starsze – dla tych ostatnich najwygodniejsze okaże się urządzenie z drzwiami, które rozwiązuje problem z wchodzeniem do wanny i które jednocześnie pozwala zadbać o higienę bez potrzeby siadania w niej (co dla osób z dysfunkcjami układu ruchu ma niebagatelne znaczenie i pozwala na większą samodzielność).

Jakie wady posiada wanna z prysznicem?

Wanny z prysznicem mają przede wszystkim zalety, które częściowo już opisaliśmy. Nie tylko sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ale też spełniają potrzeby wszystkich domowników – jednocześnie umożliwiają zachowanie porządku w łazience. Trudno wskazać ich wady, choć w przypadku rozwiązań najbardziej nowatorskich należy zaliczyć do nich cenę. Zintegrowane wanny z prysznicem lub kabiny z wanną to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak nasz wybór padnie na tradycyjną wannę oraz parawan, koszty można ograniczyć, a urządzenie spełni podwójną funkcję tak samo dobrze.

Jest wiele sposobów, by móc korzystać z udogodnień wanny i kabiny prysznicowej, a przy tym w pełni funkcjonalnie urządzić łazienkę. Więcej o kosztach wykończenia łazienki oraz jej aranżacji łazienki w artykule: Łazienka na poddaszu - nowoczesny pomysła na aranżacje.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść