Logo

Warunki techniczne w 2021 roku – co się zmieniło w prawie budowlanym?

Kategorie: Prawo

Rok 2014 i 2017 – to wtedy przepisy budowlane uległy znaczącym zmianom. W 2021 roku nastąpiło trzecie i na razie ostatnie zaostrzenie przepisów. Sprawdzamy nowelizację prawa budowlanego i warunki techniczne (WT) w 2021 roku.

Normy WT2021 a prawo budowlane

Zaostrzenie prawa budowlanego w 2021 roku. Co się zmieniło w przepisach?

Na początku uspokoimy – klienci naszej pracowni nie mają czym się martwić. Wszystkie projekty domów dostępne w naszej ofercie spełniają wymogi najnowszych przepisów. Od początku 2021 r. budowane i modernizowane domy muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy w zakresie izolacyjności cieplnej. Zmiany mają pozytywnie wpłynąć na energooszczędność nowych i przebudowywanych budynków. Dzięki temu będą one tracić mniej ciepła i wytwarzać ograniczoną ilość zanieczyszczeń, co pomoże chronić środowisko. Niestety, negatywnie wpłynie to na koszty budowy domu.

Zmiany określane są jako norma WT 2021 lub standard energetyczny WT 2021. Najmniej odczują je inwestorzy, którzy planowali budowę domu energooszczędnego. Wymagania techniczne dotyczą bowiem przede wszystkim energooszczędności.

Dwóch inżynierów omawia wspólnie założenia projektu

Norma WT 2021. Kogo obowiązuje nowe prawo budowlane?

Choć wchodzące w tym roku zmiany dotyczyć będą wielu aspektów projektu, w tym artykule przyjrzymy się zmianom które weszły w życie już od stycznia tego roku – czyli zaostrzeniu wymogów energetycznych. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi przepisami projekty domów zgodne z WT 2021 zmieniają się na dwóch obszarach:

  • zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła elementów budynku typu ściany, dach, podłogi, drzwi, okna; nowe wymagania to odpowiednio:
Minimalne współczynniki U od 2021 według przegrody
ściany0,20 W/(m²·K)
podłoga0,30 W/(m²·K)
okna0,9 W/(m²·K)
dach0,15 W/(m²·K)
  • zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię nieodnawialną Ep do 70 kWh/mkw rocznie (o tym dalej).;

Do nowej normy muszą się dostosować wszyscy inwestorzy, którzy złożyli wnioski o pozwolenie na budowę w 2021 r.Norma WT 2021 dotyczy również już pobudowanych, starszych domów, które będą rozbudowywane lub modernizowane po zmianie przepisów.

Młody inwestor na zewnątrz placu budowy

Rygorystyczne wartości współczynnika przenikania ciepła (U) na 2021 rok

Nowy standard energetyczny obniża dopuszczalne wartości wskaźnika przenikania ciepła (U). Wymaga to położenia grubszej izolacji lub zastosowania lepszych materiałów budowlanych. Sprawdzą się więc np. pustaki wypełnione wełną mineralną czy bloczki silikatowe.

W praktyce nie powinien to być problem. Dostępne na rynku materiały od dawna umożliwiają spełnienie standardów WT2021 . Często uwzględniają je również projekty budowlane (np. wszystkie dostępne obecnie projekty w ofercie naszej pracowni).

Niestety, zmiany będą miały pewne przełożenie na wyższe koszty budowy domu. Wyższe parametry przegród uzyskamy stosując grubsze izolacje, a czasem również nowocześniejsze urządzenia grzewcze czy rekuperację.  Jednak zwiększone nakłady powinny zwrócić się w przyszłości w postaci niższych kosztów ogrzewania.

Standard budownictwa energooszczednego

Warunki techniczne WT 2021 dla okien i drzwi

Zgodnie z nowymi standardem popularne powinny być okna komorowe o trzech szybach, wypełnione gazem (np. argonem, kryptonem), zabudowane w ramach z wkładkami termicznymi. Z kolei pośród drzwi standardem będzie wypełnienie pianką poliuretanową lub styropianem.

Zmniejszenie rocznego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (Ep)

Musimy pamiętać, że nawet jeśli budujemy dom energooszczędny, wymagania 2021 roku nie odnoszą się tylko do współczynnika przenikania ciepła. Norma WT 2021 wprowadza też zmiany we współczynniku Ep, który odpowiada zapotrzebowaniu budynków na energię nieodnawialną.

Dotychczas dla domów jednorodzinnych współczynnik ten wynosił 95 kWh/mkw. na rok, po zmianach jest to 70 kWh/mkw. rocznie. W nowych domach będziemy zmuszeni więc ograniczyć zużycie konwencjonalnych paliw.

Oprócz wspomnianych wyżej sposobów na ograniczenie ucieczki ciepła, w wielu przypadkach koniecznym może być zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

 Taki efekt pomoże uzyskać pompa ciepła, ale także... piec na pellet (który zaliczany jest do paliw odnawialnych. Sprawdzi się też kocioł elektryczny, ale przy wysokich cenach prądu stosowanie go ma sens tylko w połączeniu ze sporą instalacją  PV. Jej moc musi wystarczyć nie tylko na oświetlenie i pracę urządzeń AGD czy RTV, ale przede wszystkim zasilanie pieca elektrycznego. Możemy też połączyć dwie opcje ogrzewania – na przykład nowoczesny kocioł na pellet z fotowoltaiką.

Projekt domu Alt 6 z panelami PV.
Projekt domu Alt 6 - propozycja lokalizacji paneli PV.

Dopłaty do domów energooszczędnych w 2021 roku

W Polsce program dopłat do domów energooszczędnych koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jest on skierowany m.in. do osób fizycznych, które budują domy jednorodzinne. Poza tym z programu mogą skorzystać inwestorzy kupujący domy lub mieszkania od dewelopera.

Jeśli budujemy dom pasywny, maksymalne dofinansowanie może wynieść 50 000 zł. Górny limit dopłaty do domów energooszczędnych to 30 000 zł, a do zakupu domów i mieszkań od dewelopera – odpowiednio 16 000 zł i 11 000 zł.

Budżet programu wynosi 300 mln zł. Dofinansowanie jest jednak dostępne wyłącznie w formie częściowej spłaty kapitału kredytu zaciągniętego na inwestycję. Nie otrzymamy dotacji, jeśli budowę domu sfinansujemy z własnych środków.

Dla już wybudowanych budynków ciekawą alternatywą jest dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Najczęściej to prace związane z termomodernizacją budynku, ale z Funduszu możemy też starać się o dofinansowanie zakupu pomp ciepła. Podstawą otrzymania dotacji jest przedstawienie audytu energetycznego. Jej wysokość to maksymalnie 20% dopłaty do zaciągniętego na ten cel kredytu, jednak nie więcej niż 16% poniesionych kosztów.

Pamiętajmy też, że z wielu programów możemy skorzystać przy instalacji PV. Na razie zakończył się najpopularniejszy program Mój Prąd, ale z pewnością niebawem ruszy jego kolejna edycja. Na razie pozostają nam m.in.: Agroenergia, Czyste Powietrze, Energia Plus, programy regionalne czy pożyczki w bankach. Większy problem jest z pozyskaniem dotacji na pompy ciepła. Tutaj możemy skorzystać z programu Czyste Powietrze, ale od 2020 roku dofinansowanie przysługuje tylko dla już istniejących budynków.

Budownictwo energooszczedne

Domy wznoszone i modernizowane w 2021 roku na pewno będą więc bardziej energooszczędne i ekologiczne. Zmiana przepisów budowlanych wpłynie na wyższe koszty budowy, jednak z drugiej strony poniesione wydatki powinny zwrócić się w przyszłości w postaci niższych kosztów ogrzewania.

Jak zmieniały się wymogi energetyczne na przestrzeni ostatnich lat? Zapraszamy do artykułu na ten temat:

https://www.domoweklimaty.pl/czytelnia/nowe-przepisy-budowlane-w-2017-roku-domy-jednorodzinne/

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść