Logo

Wentylacja grawitacyjna w domu – przepisy, wymagania i zasady działania

Grawitacyjna wentylacja domu to najstarszy, a zarazem najprostszy sposób wentylacji budynków. Na czym polega, jakimi objęta jest przepisami i jakie są zasady jej działania? Jak stosuje się ją w poszczególnych rodzajach pomieszczeń, czym różni się od wentylacji hybrydowej i z jakimi wadami oraz zaletami się wiąże? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się poniżej!

Wentylacja grawitacyjna w domu

Wentylacja grawitacyjna – zasada działania

Wentylacja grawitacyjna jest w Polsce najczęściej spotykanym rodzajem wentylacji, stosowanym również w nowym budownictwie. W jaki sposób działa? To proste – powietrze dostaje się z zewnątrz przez nawiewniki, a usuwane jest kanałami w kominach wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna działa dzięki konwencji, a więc ruchowi powietrza. Jest on wywołany różnicą jego gęstości oraz ciśnienia. Powietrze obecne w domu ma mniejszą gęstość niż to na zewnątrz, dlatego unosi się do góry. Właśnie dlatego stosuje się kominy z pionowymi kanałami wentylacyjnymi, w których powstaje tzw. ciąg – chłodne, świeże powietrze wypiera do góry to z wnętrza budynku. Wentylacja grawitacyjna działa jednak tylko w określonych warunkach. Pierwszym z nich jest stolarka okienna, która nie jest szczelna i umożliwia napływ powietrza z zewnątrz (naturalne nieszczelności budynku, otwarte nawiewniki etc). Istotne jest również, by temperatura wewnątrz była wyższa niż na zewnątrz. Wówczas różnica temperatur (minimum 12 stopni C) spowoduje, że wytworzy się różnica ciśnień, a powietrze samodzielnie przemieści się przez komin na zewnątrz. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, wentylacja grawitacyjna nie zadziała. W polskich domach, podobnie jak niewłaściwa wentylacja dachu, to niestety bardzo duży, często występujący problem.

Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna

Obecne budownictwo charakteryzuje się szczelnymi oknami, drzwiami i ścianami. W efekcie bardzo często dochodzi do sytuacji, w której wentylacja grawitacyjna nie ma szans zadziałać – powietrze nie napływa z zewnątrz do środka i nie jest wypychane kratkami wywiewnymi. I choć wentylacja grawitacyjna ma szereg zalet (jest bezgłośna, tania i nie potrzebuje zasilania), w domach stosuje się wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. W tym systemie ruch powietrza wymuszony jest wentylatorami, a my mamy możliwość kontrolować jej intensywność. Wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, wymaga zasilania. Dzięki niej możemy jednak ograniczyć straty ciepła. I choć wydaje się to rozwiązanie optymalne, przeszkodą często jest cena. Instalacja takiego systemu wentylacji jest znacznie (nawet o 10-20 tys. zł) droższa od systemu wentylacji grawitacyjnej! Co więcej, montaż takiego rozwiązania oznacza konieczność wygospodarowania miejsca na centralę wentylacyjną i ukrycia rur, które rozprowadzają powietrze.

Wentylacja hybrydowa – zasady działania

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) to rozwiązanie niewystarczające, a mechaniczna obwarowana jest szeregiem ograniczeń. Z tego powodu powstało inne, łączące obydwie metody rozwiązanie, którym jest wentylacja hybrydowa. Wentylacja hybrydowa działa naprzemiennie w sposób naturalny lub mechaniczny. Możliwe jest również jednoczesne działanie obydwu systemów. Stosuje się w nich elementy sterujące, które monitorują warunki zewnętrzne i reagują na nie, dostosowując parametry pracy.

Wentylacja grawitacyjna – przepisy i wymagania

Systemy wentylacyjnedomu muszą spełniać określone normy, które uwzględnione zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. nr 75 poz. 609 z 2002r, z późniejszymi zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 czerwca 1994 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm z zakresu budownictwa, gospodarki przestrzennej i komunalnej oraz geodezji i kartografii.

Wentylacja w kuchni

Prawidłowa wentylacja w kuchni jest szczególnie istotna. W pomieszczeniu tym, na skutek gotowania, zmywania i spalania gazu, powstaje wiele zanieczyszczeń, które należy skutecznie usuwać i uniemożliwiać im rozprzestrzenianie się do innych pomieszczeń. To, w jaki sposób kuchnia będzie wentylowana, zależy przede wszystkim od tego, jakie posiadamy w niej sprzęty. Istotne jest również to, czy w kuchni jest okno. W pomieszczeniu kuchennym stosować można zarówno wentylację naturalną, jak i mechaniczną wywiewną.

Wentylacja w łazience

Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym niezmiernie ważna jest wentylacja. Otwieranie okna często nie wystarczy, by usunąć z pomieszczenia wilgoć. Jeśli tego nie zrobimy, ściany i wyposażenie zrobią się wilgotne i szybko będą się niszczyć. Co więcej, w łazience rozwiną się niebezpieczne dla naszego zdrowia grzyby. Z tego powodu w pomieszczeniu tym konieczne jest stosowanie naturalnej bądź mechanicznej wentylacji wywiewnej.

Wentylacja w kotłowni

Zarówno wentylacja kotłowni węglowej, jak i wentylacja kotłowni gazowej z zamkniętą komorą spalania, także są dobrym rozwiązaniem. W przypadku wentylacji w kotłowni, jej zadaniem jest usuwanie wydzielających się w procesie spalania szkodliwych dla zdrowia gazów oraz niedopuszczenia do stężenia ich w powietrzu w takiej ilości, w której mogłyby doprowadzić do wybuchu.

Wentylacja okienna – rodzaje nawiewników okiennych

Ponieważ wentylacja przez ścianę na zewnątrz czy też przez okna nie wystarcza, stosuje się również wentylację przez nawiewniki, a więc niewielkie urządzenia, które umożliwiają dopływ świeżego powietrza. Wyróżniamy nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe, sterowane ręcznie i o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść