Logo

Nowoczesne konstrukcje energooszczędnych domów piętrowych - Wieniec stropowy - dlaczego jest tak ważny?

Kategorie: stropy

Polacy coraz chętniej stawiają w swoich domach na nowoczesne rozwiązania. Inteligentne lodówki oraz pralki powoli staja się standardem. Dlaczego nie pójść krok dalej i nie postawić na nowoczesny, energooszczędny dom?

Energooszczędne domy piętrowe oferują ich mieszkańcom szereg zalet, z których największą jest efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki systemowi ciepłych przegród ogrzane powietrze nie wydostaje się na zewnątrz zbyt szybko; w ten sposób wygenerujesz dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu. Aby jednak energooszczędny dom efektywnie spełniał swoją funkcję, wymaga postawienia wieńca stropowego.

Plan wieńca

Dlaczego wieniec stropowy jest ważny dla konstrukcji piętrowego domu?

Wieńce stropowe składają się z połączonych ze sobą belek żelbetowych, będących zwieńczeniem stopów. Opierają się one o zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne budynków, dzięki czemu wzmacniają ich stabilność oraz chronią je przed pękaniem. W konstrukcji domu piętrowego pełnią podobną funkcję co ławy fundamentowe, tj. usztywniają go oraz chronią jego ściany przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku osiadania całej konstrukcji. Różnica tkwi w tym, ze podczas gdy ławy fundamentowe stabilizują budynek w dolnych partiach jego konstrukcji, wieniec stropowy czyni to od jej pięter lub szczytu.

Zjawisko osiadania konstrukcji budynku stanowi szczególne zagrożenie dla jego stabilności, a co gorsza – nie można się przed tym zabezpieczyć, ufając jedynie opinii geotechnicznej. Warunki gruntowe działki mogą gwałtownie się zmienić pod wpływem silnych opadów lub realizacji dużych inwestycji (np. autostrad) w niewielkiej odległości od domu. Ponadto, konstrukcji budynku może zagrażać także budowa garażu podziemnego, zarówno w wielomieszkaniowych blokach, jak i prywatnych posesjach. Dlatego jeśli planujesz prace związane z koniecznością przeprowadzenia głębokich wykopów, upewnij się, czy konstrukcja Twojego budynku to wytrzyma.

Wieniec podpora domu

Wieńce stropowe stosuje się przede wszystkim w budynkach wzniesionych na obszarach, na których istnieje duże ryzyko trzęsień ziemi. Jednak w Polsce znalazły zastosowanie także w blokach z tzw. wielkiej płyty oraz budynkach wznoszonych w bliskim sąsiedztwie kopalń, przede wszystkim na Śląsku. Należy brać pod uwagę, że tąpnięcia wywołane pracami górników nie należą do rzadkości, a sprawne zabezpieczenie domu w postaci wieńców stropowych może skutecznie zabezpieczyć budynek przed uszkodzeniem.

Zbrojenie wieńca stropowego

Zadaniem projektanta budynku jest dobrać rodzaj oraz wymiary wieńca do typu stropu i jego rozpiętości. Aby wieniec dobrze spełniał swoje funkcje i spinał całą konstrukcję budynku, należy go uzbroić. Odbywa się to za pomocą dwóch par prętów o średnicy 12–16 mm, wykonanych ze stali żebrowanej. Istotny jest sposób ułożenia według schematu: dwa pręty na górze oraz dwa pręty na dole wieńca. W przypadku ścian nośnych zlokalizowanych wewnątrz budynku można zrezygnować z jednego pręta, a pozostałe zamontować według schematu „dwa na górze i jeden na dole”.

Pręty zbrojeniowe powinny być związane ze sobą strzemionami ze stali i rozmieszczone co 20–30 cm. Ważne jest, by połączyć ze sobą wszystkie pręty, w tym również znajdujące się nad ścianami wewnętrznymi z tymi zlokalizowanymi na ścianach zewnętrznych. W każdym z narożników wieńca należy odgiąć pręty główne na zakład albo skorzystać z tzw. fajek, czyli prętów o długości do 2 metrów wygiętych pod kątem prostym.

Deskowanie i prawidłowe zalewanie wieńca stropowego

Deskowanie stanowi niezbędny element procedury wznoszenia wieńca stropowego, ponieważ umożliwia wylanie jego powierzchni warstwą betonu. Jego funkcja sprowadza się więc do utrzymania w miejscu masy rozlewającego się po powierzchni wieńca płynnego betonu, aż do momentu jego zaschnięcia. Deskowanie powinno zatem charakteryzować się dużą odpornością na mocny i nagły nacisk ciężkiej masy substancji.

Szalunek wykonany z desek mocuje się do ścian, na których będzie opierał się strop. Jednak taki sposób montażu nie zapewnia wystarczającej stabilności deskowania. Z tego powodu należy je umocnić poprzez przywiązanie drutami do belek stropowych albo siatki zbrojenia. Jeśli boczna powierzchnia powstałego wieńca jest równa powierzchni ściany, to znak, że deskowanie zostało wykonane poprawnie.

Przed betonowaniem osoba upoważniona (najczęściej kierownik budowy) ma obowiązek sprawdzić poprawność rozłożenia prętów oraz wykonania ich zbrojenia. Dopiero wówczas można zalać konstrukcję warstwą betonu. Optymalna klasa mieszanki betonowej nie powinna być niższa niż C12/15. W trakcie betonowania trzeba także zadbać o odpowiednie zagęszczenie masy za pomocą wibratora wgłębnego lub buławy. Po wylaniu całej masy należy odczekać dobę do pełnego zastygnięcia betonu. Dopiero wówczas można przejść do rozszalowania ścianek bocznych z desek.

Strop wieńca dachowego

Jak prawidłowo wykonać ocieplenie wieńca stropowego?

Ocieplenie wieńca stropowego nie stanowi problemu w przypadku ścian dwuwarstwowych, ocieplonych powłoką styropianu lub wełny mineralnej. Sprawa ma się inaczej, gdy mamy do czynienia ze ścianami jednowarstwowymi. Wówczas wieniec stropowy może spowodować powstanie tzw. mostka termicznego.

Materiałem służącym do ocieplenia wieńców stropowych są płytki betonowe z przyklejoną do ich zewnętrznej części warstwą termoizolacji o grubości około 4 cm (najczęściej tworzą ją płyty ze styropianu albo wełny mineralnej). Ważne jest to, by wysokość warstwy ocieplenia nie przekraczała wysokości samego wieńca i aby betonowe płytki znajdowały się od zewnętrznej strony konstrukcji.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść