Logo

Wnętrza w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły jak urządzić przytulny dom

Jest sztuką zaaranżować wnętrze w wiejskim stylu tak, aby nie spowodować wrażenia, że jesteśmy w skansenie Adama Chętnika. Wyposażenie domu w stylu rustykalnym musi być dobrane w raki sposób, aby pogodzić przytulność tradycyjnej kuchni, z możliwością zdalnego sterowania temperaturą w lodówce – by po ciężkim dniu pracy zasiąść w krześle typu Adirondack, z idealnie schłodzoną szklanką babcinego soku z malin.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu rustykalnym?

Naturalnością. Meble wykonane są przede wszystkim z drewna, którego słoje i faktura jest specjalnie podkreślana za pomocą odpowiednich zabiegów renowacyjnych, przy czym renowacja nie oznacza przerobienia starego kredensu kuchennego na wysoki połysk. Częstym zabiegiem jest celowe postarzenie i sprawienie, że meble wyglądają na zużyte i nadgryzione zębem czasu. Duży dział w aranżacji mają wszelkie dodatki typu stary młynek do kawy, mosiężne rondle czy kamienny garnek, który teraz służy jako stojak do drewnianych łyżek, łopatek i chochli. Uważać trzeba, żeby nie przesadzić i nie spowodować, że utkniemy w gąszczu zwisających suszonych ziół, grzybów czy kwiatów, które w nadmiarze nie przyczynią się do poprawy estetyki, ale zostaną jako niewątpliwie skuteczne łapacze alergenów.

Salon w stylu rustykalnym

Jednym z najbardziej nadających się do zmiany aranżacji wnętrza na styl rustykalny jest, obok kuchni, salon. Na pierwszy plan od razu wysuwają się dwie rzeczy wyróżniające ten styl w naszym reprezentacyjnym pomieszczeniu – kominek i drewno. Kominek obudowany czerwoną cegłą, podłoga z desek i meble z litego drewna od razu kojarzą nam się z czymś, co znamy jako styl rustykalny. Salon taki, w połączeniu z fotelem bujanym i kompletem fajek z wrzośca da nam pełny obraz idylli wypoczynku w starej, wiejskiej rezydencji. Czerwona cegła, często rozbiórkowa, może być doskonałym materiałem na wykończenie ścian salonu, czy budowę półek na książki. Innym, bardzo dobrym materiałem jest kamień. Wyłożenie przed kominkiem połaci podłogi z kamienia nie tylko, że poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe na wypadek, gdy wytoczy nam się węgielek, ale i nada tej części salonu wrażenie solidności i trwałości. Są natomiast meble i elementy, które w takim salonie nigdy nie powinny się znaleźć. Będą to wszelkie plastikowe, nowoczesne meble czy szczegóły wyposażenia, które w zestawieniu z naturalnym wykończeniem od razu rzucą się w oczy i popsują całą koncepcję architektoniczną.

Dom w stylu rustykalnym

Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym

Chyba żadne inne pomieszczenie w domu nie da nam takiego pola do popisu jak kuchnia. Tu możemy rozwinąć szeroko skrzydła i dać ponieść się fantazji, aby w pełni pokazać, co znaczy styl rustykalny. Kuchnia aż prosi się o taką aranżację, która odda ciepło, przytulność i chęć przebywania w niej jak najdłużej. Nie na darmo mówi się, że najczęściej wykorzystywany pomieszczeniem rodziny w domu jest kuchnia i wokół niej toczy się całe życie. Kuchnia w stylu wiejskim, w której choćby sporadycznie przygotowuje się posiłki, spowoduje, że będziemy się tu czuć swojsko i jak u przysłowiowe babci. Miedziane rondle na ścianie, stary, odnowiony kredens czy nowoczesna kuchenka z mosiężnymi pokrętłami, okrągłym zegarem, a mimo to wyposażona we wszelkie nowinki techniczne – wszystko to ułatwi nam korzystanie z kuchni. Nigdzie indziej kamienne lub emaliowane garnki, drewniane deski, tace i wałki do ciasta nie będą wyglądać tak dobrze, jak w oceanie możliwości aranżacyjnych, jakim jest kuchnia rustykalna.

Łazienka rustykalna – inspiracje

Styl wiejski, tradycyjny sprawdzi się tez w łazience. Nie oznacza to, że mamy sobie wstawić drewnianą balię, prac na tarce, a za toaletę mieć sławojkę. Dla tych, którzy tęsknią za wygodą gorącej kąpieli połączoną z kontaktem z naturą, idealnie sprawdzi się właśnie tak zaaranżowana łazienka. Styl rustykalny przejawi się tu w wolnostojącej, najlepiej żeliwnej lub miedzianej wannie, ścianie z cegły i postarzanych lub odnowionych meblach, jak szafka pod umywalkę, czy stary, okuty kufer na ręczniki. Całości dopełni odpowiednia bateria z mosiężnymi kurkami i podest przy wannie, wykonany ze starej belki wiejskiej chałupy.

Dekoracje w stylu rustykalnym

Jak w większości przypadków urządzania i kompletowania wyposażenia domu, tak i tu diabeł tkwi w szczegółach. Chyba dla każdej pani domu, która spełnia swoją wizję wyglądu kuchni, salonu czy łazienki, najważniejsze będą detale, które przypieczętują jej zamierzenia, a szczególnie wtedy, kiedy jest to styl rustykalny. Dekoracje, jakie możemy tu użyć, są nieskończone. Począwszy od materiałów z włókien naturalnych jak len, poprzez odpowiednie wzornictwo w stylu kurpiowskim, drewniane, małe elementy jak solniczki, cukiernice, łyżeczki i pałeczki do miodu, a skończywszy na żeliwnych świecznikach i uchwytach szuflad drewnianej komody. W salonie uzupełnieniem będą tkane narzuty i poduszki na fotele i drobiazgi, które podkreślą zastosowany u nas styl rustykalny. Sypialnia może ma też ogromne możliwości adaptacji do tej aranżacji, a wykorzystanie drobnych elementów wykonanych z ręcznie kutego żelaza, żeliwnych odlewów wkomponowanych we wszechobecne drewno spowoduje przeniesienie sielskości i przytulności także do miejsca naszego nocnego spoczynku.

Decydując się na styl rustykalny w domu, możemy znacznie popuścić wodze fantazji w aranżacji takich wnętrz, ale i cały czas mieć wędzidło, które nas przyhamuje w zbyt dużym rozpasaniu i gadżetomanii. Jak każdy styl, tak i wiejski charakter domu nie może zostać zagracony i przytłoczony nadmiarem dekoracji. W każdym przypadku umiar jest jak najbardziej wskazany. Pamiętajmy, że potem ktoś będzie musiał tu powycierać kurze.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść