Logo

Wnętrza w stylu rustykalnym – aranżacje i pomysły jak urządzić przytulny dom

Jest sztuką zaaranżować wnętrze w wiejskim stylu tak, aby nie spowodować wrażenia, że jesteśmy w skansenie Adama Chętnika. Wyposażenie domu w stylu rustykalnym musi być dobrane w raki sposób, aby pogodzić przytulność tradycyjnej kuchni, z możliwością zdalnego sterowania temperaturą w lodówce – by po ciężkim dniu pracy zasiąść w krześle typu Adirondack, z idealnie schłodzoną szklanką babcinego soku z malin.

Czym charakteryzują się wnętrza w stylu rustykalnym?

Naturalnością. Meble wykonane są przede wszystkim z drewna, którego słoje i faktura jest specjalnie podkreślana za pomocą odpowiednich zabiegów renowacyjnych, przy czym renowacja nie oznacza przerobienia starego kredensu kuchennego na wysoki połysk. Częstym zabiegiem jest celowe postarzenie i sprawienie, że meble wyglądają na zużyte i nadgryzione zębem czasu. Duży dział w aranżacji mają wszelkie dodatki typu stary młynek do kawy, mosiężne rondle czy kamienny garnek, który teraz służy jako stojak do drewnianych łyżek, łopatek i chochli. Uważać trzeba, żeby nie przesadzić i nie spowodować, że utkniemy w gąszczu zwisających suszonych ziół, grzybów czy kwiatów, które w nadmiarze nie przyczynią się do poprawy estetyki, ale zostaną jako niewątpliwie skuteczne łapacze alergenów.

Salon w stylu rustykalnym

Jednym z najbardziej nadających się do zmiany aranżacji wnętrza na styl rustykalny jest, obok kuchni, salon. Na pierwszy plan od razu wysuwają się dwie rzeczy wyróżniające ten styl w naszym reprezentacyjnym pomieszczeniu – kominek i drewno. Kominek obudowany czerwoną cegłą, podłoga z desek i meble z litego drewna od razu kojarzą nam się z czymś, co znamy jako styl rustykalny. Salon taki, w połączeniu z fotelem bujanym i kompletem fajek z wrzośca da nam pełny obraz idylli wypoczynku w starej, wiejskiej rezydencji. Czerwona cegła, często rozbiórkowa, może być doskonałym materiałem na wykończenie ścian salonu, czy budowę półek na książki. Innym, bardzo dobrym materiałem jest kamień. Wyłożenie przed kominkiem połaci podłogi z kamienia nie tylko, że poprawi bezpieczeństwo przeciwpożarowe na wypadek, gdy wytoczy nam się węgielek, ale i nada tej części salonu wrażenie solidności i trwałości. Są natomiast meble i elementy, które w takim salonie nigdy nie powinny się znaleźć. Będą to wszelkie plastikowe, nowoczesne meble czy szczegóły wyposażenia, które w zestawieniu z naturalnym wykończeniem od razu rzucą się w oczy i popsują całą koncepcję architektoniczną.

Dom w stylu rustykalnym

Aranżacja kuchni w stylu rustykalnym

Chyba żadne inne pomieszczenie w domu nie da nam takiego pola do popisu jak kuchnia. Tu możemy rozwinąć szeroko skrzydła i dać ponieść się fantazji, aby w pełni pokazać, co znaczy styl rustykalny. Kuchnia aż prosi się o taką aranżację, która odda ciepło, przytulność i chęć przebywania w niej jak najdłużej. Nie na darmo mówi się, że najczęściej wykorzystywany pomieszczeniem rodziny w domu jest kuchnia i wokół niej toczy się całe życie. Kuchnia w stylu wiejskim, w której choćby sporadycznie przygotowuje się posiłki, spowoduje, że będziemy się tu czuć swojsko i jak u przysłowiowe babci. Miedziane rondle na ścianie, stary, odnowiony kredens czy nowoczesna kuchenka z mosiężnymi pokrętłami, okrągłym zegarem, a mimo to wyposażona we wszelkie nowinki techniczne – wszystko to ułatwi nam korzystanie z kuchni. Nigdzie indziej kamienne lub emaliowane garnki, drewniane deski, tace i wałki do ciasta nie będą wyglądać tak dobrze, jak w oceanie możliwości aranżacyjnych, jakim jest kuchnia rustykalna.

Łazienka rustykalna – inspiracje

Styl wiejski, tradycyjny sprawdzi się tez w łazience. Nie oznacza to, że mamy sobie wstawić drewnianą balię, prac na tarce, a za toaletę mieć sławojkę. Dla tych, którzy tęsknią za wygodą gorącej kąpieli połączoną z kontaktem z naturą, idealnie sprawdzi się właśnie tak zaaranżowana łazienka. Styl rustykalny przejawi się tu w wolnostojącej, najlepiej żeliwnej lub miedzianej wannie, ścianie z cegły i postarzanych lub odnowionych meblach, jak szafka pod umywalkę, czy stary, okuty kufer na ręczniki. Całości dopełni odpowiednia bateria z mosiężnymi kurkami i podest przy wannie, wykonany ze starej belki wiejskiej chałupy.

Dekoracje w stylu rustykalnym

Jak w większości przypadków urządzania i kompletowania wyposażenia domu, tak i tu diabeł tkwi w szczegółach. Chyba dla każdej pani domu, która spełnia swoją wizję wyglądu kuchni, salonu czy łazienki, najważniejsze będą detale, które przypieczętują jej zamierzenia, a szczególnie wtedy, kiedy jest to styl rustykalny. Dekoracje, jakie możemy tu użyć, są nieskończone. Począwszy od materiałów z włókien naturalnych jak len, poprzez odpowiednie wzornictwo w stylu kurpiowskim, drewniane, małe elementy jak solniczki, cukiernice, łyżeczki i pałeczki do miodu, a skończywszy na żeliwnych świecznikach i uchwytach szuflad drewnianej komody. W salonie uzupełnieniem będą tkane narzuty i poduszki na fotele i drobiazgi, które podkreślą zastosowany u nas styl rustykalny. Sypialnia może ma też ogromne możliwości adaptacji do tej aranżacji, a wykorzystanie drobnych elementów wykonanych z ręcznie kutego żelaza, żeliwnych odlewów wkomponowanych we wszechobecne drewno spowoduje przeniesienie sielskości i przytulności także do miejsca naszego nocnego spoczynku.

Decydując się na styl rustykalny w domu, możemy znacznie popuścić wodze fantazji w aranżacji takich wnętrz, ale i cały czas mieć wędzidło, które nas przyhamuje w zbyt dużym rozpasaniu i gadżetomanii. Jak każdy styl, tak i wiejski charakter domu nie może zostać zagracony i przytłoczony nadmiarem dekoracji. W każdym przypadku umiar jest jak najbardziej wskazany. Pamiętajmy, że potem ktoś będzie musiał tu powycierać kurze.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść