Logo

Wyjątkowe wnętrze z charakterem, czyli tapetowanie ścian w 5 krokach

Tapety to dekoracyjny materiał okładzinowy, który wprowadza do wnętrza wyjątkowy nastrój i sprawia, że staje się ono zdecydowanie bardziej przytulne. Dostępne na rynku produkty znakomicie kształtują charakter pomieszczenia, mogą je też optycznie powiększyć. Żeby ściany prezentowały się estetycznie, a efekt był trwały, należy jednak wiedzieć, jak wygląda prawidłowe tapetowanie. Przestawiamy praktyczny poradnik – tapetowanie krok po kroku!

Krok 1 – wybór tapety

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet, które pozwalają osiągnąć w pomieszczeniu niezwykły klimat. Tapety wzorzyste, gładkie, w pasy, w stylu angielskim, fototapety – klienci mogą wybierać i dostosowywać wzornictwo do indywidualnych preferencji. Tapety dzielą się również według kryterium materiału, z którego zostały wykonane.

Wyróżniamy produkty:

  • papierowe,
  • winylowe,
  • zmywalne na flizelinie,
  • korkowe,
  • z włókna szklanego.

Tapety papierowenajtańszym materiałem okładzinowym, ale za niską ceną idzie dość słaba jakość. Produkty papierowe nie są zmywalne ani odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich nakładanie może nastręczyć wielu trudności, dlatego nie są polecane osobom początkującym. Zdecydowanie lepsze okażą się tapety winylowe lub na tapety na flizelinie – można je myć, a sam proces tapetowania jest o wiele łatwiejszy. Z kolei okładziny korkowe stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagane jest ocieplenie oraz wyciszenie wnętrza. Często wykorzystywane są w kuchni, podobnie jak tapety z włókna szklanego. Ten ostatni rodzaj okładzin jest wyjątkowo odporny na działanie negatywnych czynników, takich jak szorowanie mechaniczne, wilgoć, a nawet ogień. Niestety trudno usunąć je ze ściany.

tapetowanie

Krok 2 – skompletowanie materiałów i obliczenie liczby rolek

Etapem poprzedzającym tapetowanie ścian powinno być zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów – tapet, specjalnego kleju, a także dodatkowych akcesoriów, które ułatwią przycinanie równych pasków i przyklejanie ich do ściany. Przyda się przede wszystkim preparat do gruntowania, ołówek, nożyczki lub nóż do tapet, miarka, wiadro budowlane, poziomica, drabina, a także pędzel do nakładania kleju. Bardzo ważne jest również wykonanie obliczeń pozwalających określić, ile tapety należy kupić. W tym celu koniecznie jest dokonanie pomiarów wysokości i długości ścian, szerokości wnętrza, a także ustalenie długości i szerokości rolki tapety. Żeby określić, ile pasów tapety będzie potrzebne, należy podzielić całkowitą długość ścian w pomieszczeniu przez szerokość rolki. W dalszej kolejności trzeba dodać kilka centymetrów zapasu i podzielić wynik przez długość rolki – ten sposób obliczeń pozwoli na ustalenie, ile tapety potrzeba. Na wszelki wypadek warto jednak kupić o jedną rolkę więcej.

Krok 3 – przygotowanie podłoża

Żeby efekt tapetowania był trwały i estetyczny, przed położeniem okładzin na ścianę trzeba odpowiednio przygotować podłoże. W pierwszej kolejności należy usunąć pozostałości po starych tapetach lub farbach (najlepiej je zeskrobać przy użyciu szpachelki), a następnie umyć ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub płynu do mycia naczyń. Kiedy woda wyschnie, można już przystąpić do gruntowania ścian. Jest to etap, którego nie można pominąć – zapobiega odklejaniu się tapety i pojawianiu się wybrzuszeń na jej powierzchni. Do gruntowania należy używać specjalnych preparatów poprawiających przyczepność okładziny do podłoża lub kleju do tapet rozcieńczonego w odpowiednich proporcjach. Na tym etapie ważne jest również usunięcie wszystkich elementów, które mogą utrudniać tapetowanie ścian, czyli listew przypodłogowych, gniazdek, włączników czy gwoździ.

Krok 4 – tapetowanie ścian

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do zasadniczego etapu prac, czyli przycinania i układania pasów. Długość tapety powinna być o kilka centymetrów większa niż ściany. Poszczególne paski należy posmarować klejem, rozprowadzając go od środka na zewnątrz. Klej powinien pozostać na okładzinie przez kilka minut – pozwoli to dobre nasiąknięcie oraz rozkurczenie tapety, a także ułatwi przyklejanie do podłoża. Jak tapetować, żeby efekt był estetyczny i trwały? Nakładanie pasków należy rozpocząć od sufitu, a następnie posuwać się niżej, lekko dociskając materiał. Podczas naklejania tapety na ścianę trzeba pamiętać o tym, że paski nie powinny na siebie zachodzić, nie mogą też być pomiędzy nimi duże szpary.

Projekt domu Miki III, wizualizacja 6

Aranżacja wnętrz projektu domu Miki III 119.83m²

Krok 5 – wygładzanie powierzchni

Po położeniu pasków tapety należy zadbać o to, żeby na jej powierzchni nie pojawiły się żadne wybrzuszenia oraz pęcherzyki powietrza – nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale także mogą przyspieszać odklejanie się okładziny ściennej. Żeby do tego nie dopuścić, należy docisnąć materiał, najlepiej używając specjalnej szczotki tapicerskiej, gąbki lub gumowego wałka – narzędzia te pozwolą na równomierne wygładzenie powierzchni. Można także skorzystać ze specjalnej szpachli dociskowej, która dociśnie materiał w trudno dostępnych miejscach. Modyfikacja ułożenia tapet na ścianie jest możliwa przez kilka minut – po tym czasie klej wysycha.

Tapetowanie nie jest procesem trudnym, należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Trudy pracy zostaną wynagrodzone w postaci przyjemnego dla oka, estetycznego i przytulnego wnętrza.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść