Logo

Idealna wylewka na ogrzewanie podłogowe. Wszystko o kosztach wylewki anhydrytowej

Kategorie: ogrzewanie

Wylewka antyhydrytowa to doskonały sposób na wyrównanie powierzchni podłogi przed położeniem paneli lub płytek. Czym charakteryzują się nowoczesne posadzki cienkowarstwowe? W jaki sposób powinno przebiegać układanie wylewki pod ogrzewanie podłogowe? Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat wylewek antyhydrytowych.

Wykończenie podłogi to jeden z najważniejszych elementów przy urządzaniu domu lub mieszkania. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów okładzinowych – laminowane panele podłogowe, płytki ceramiczne, drewniane deski – żeby jednak podłoga prezentowała się nienagannie, była równa i estetyczna, należy zadbać o położenie odpowiedniej wylewki. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych obecnie przez inwestorów jest układanie wylewki antyhydrytowej.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Wylewka cementowa a anhydrytowa – różnice

Posadzki antyhydrytowe pozwalają na uzyskanie niezwykle cienkiej warstwy wylewki – od 2 mm do 70 mm. Produkty tego typu świetnie sprawdzają się jako podkład pod panele podłogowe, wykładzinę, parkiet lub terakotę, a szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że jastrych anhydrytowy jest bardzo chętnie wybierany przez klientów. Montaż wylewki nie należy do najtrudniejszych zadań – posadzka schnie szybko i zapewnia znakomite efekty nawet przy bardzo cienkich warstwach. Wadą tego rozwiązania jest niska odporność na wilgoć, dlatego samopoziomujące wylewki cienkowarstwowe nie są zalecane w przypadku pomieszczeń narażonych na oddziaływanie wody. Posadzek antyhydrytowych nie stosuje się zatem w pralniach, łazienkach, piwnicach czy garażach.

Z kolei tradycyjne wylewki cementowe można układać w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Posadzki grubowarstwowe nadają także do stosowania na zewnątrz. Są one natomiast mniej odporne na pękanie niż samopoziomujące wylewki antyhydrytowe. Podkład cementowy pozwala na uzyskanie warstwy o grubości od 10 mm do 70 mm. Również sposób układania jest inny niż w przypadku wylewek antyhydrytowych – przy podkładzie grubowarstwowym należy wykonać odpowiednie zbrojenie. Posadzki cementowe, ze względu na niski współczynnik przewodzenia ciepła, nie nadają się pod ogrzewanie podłogowe.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Posadzki antyhydrytowe znakomicie wręcz sprawdzają się pod instalację ogrzewania podłogowego – ze względu na swoją strukturę, a także optymalną grubość wylewka tego typu charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co zapewnia optymalny komfort termiczny w pomieszczeniach. Żeby ogrzewanie podłogowe było jednak w pełni efektywne, przy wylewaniu posadzki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich parametrów, jakie musi spełnić wylewka anhydrytowa. Grubość posadzki zalecana przez producentów systemów ogrzewania podłogowego wynosi średnio 6,5 cm, jednak im cieńsza warstwa, tym lepsze przewodzenie ciepła. Przy ustalaniu grubości wylewki należy jednak pamiętać o parametrach związanych z wytrzymałością posadzki na obciążenia oraz wziąć pod uwagę ryzyko ewentualnego popękania.

Wylewka anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe

Zalety samopoziomującej wylewki anhydrytowej

O popularności wylewek cienkowarstwowych decyduje wiele walorów – przede wszystkim duża wytrzymałość na urazy mechaniczne oraz ściskanie czy zginanie. Układanie posadzki antyhydrytowej przebiega bez większych problemów – jest ona bardzo płynna i można ją łatwo rozprowadzić po powierzchni podłogi. Samopoziomująca wylewka nie wymaga wykonywania zbrojenia, tak jak w przypadku tradycyjnych wylewek cementowych, nie ma też konieczności stosowania szczelin dylatacyjnych przy powierzchniach do 900 m2 na podłogach bez ogrzewania lub do 300 m2 w przypadku podłogi z ogrzewaniem. Ze względu na swoje parametry wylewka antyhydrytowa może być stosowana na różnego rodzaju podkładach podłogowych.

Izolacja cieplna i szybsze nagrzewanie podłogi – to procentuje

Jastrych antyhydrytowy charakteryzuje się homogenicznością oraz niską porowatością, dzięki czemu ciepło z instalacji ogrzewania podłogowego szybko rozprzestrzenia się w pomieszczeniu – jest to szczególnie widoczne w porównaniu z tradycyjnymi wylewkami cementowymi, które wolno się nagrzewają i oddają ciepło. Inwestycja w wylewkę antyhydrytową pozwala oszczędzić na kosztach opału.

Rozprowadzanie i układanie wylewki

Prawidłowe rozprowadzenie podkładu antyhydrytowego pozwala uzyskać gładką i równą powierzchnię pod panele, płytki lub deski podłogowe. Przed ułożeniem wylewki należy wyznaczyć poziom podłogi przy pomocy specjalnych niwelatorów, a następnie przy użyciu taśmy z pianki wykonać szczeliny dylatacyjne. Wylewka powinna być przygotowana zgodnie z instrukcją producenta i rozprowadzana za pomocą specjalnej pompy. Ostatnim elementem jest wyrównanie powierzchni przy pomocy specjalnych szczotek.

Ogrzewanie podłogowe – komfort, który dużo nie kosztuje

Na rozprowadzenie ogrzewania podłogowego decyduje się obecnie coraz więcej inwestorów – koszt wykonania instalacji jest porównywalny z tradycyjnym systemem centralnego ogrzewania. A jaka jest cena wylewki antyhydrytowej? Wylewka pod ogrzewanie podłogowe kosztuje ok. 19-25 zł za m2.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść