Logo

Z jakich materiałów można wykonać ogrodzenie?

Kategorie: Otoczenie

Ogrodzenie posesji nie tylko wyznacza granicę naszej działki i chroni przed intruzami, ale jest także istotnym elementem kształtującym ład architektoniczny i wpływającym na estetykę otoczenia.

Czasy drewnianych, poczerniałych od starości sztachet, które dobrze wyglądają tylko na nostalgicznych zdjęciach na szczęście mamy za sobą. Współczesne ogrodzenia wraz z elewacją domu stanowią swoistą wizytówkę, ale decyzja o wyborze rodzaju
ogrodzenia podyktowana jest w głównej mierze kosztami i względami estetycznymi. Siatki, panele, betonowy mur, ogrodzenia kute, czy drewno - każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Zobaczmy jakie.

Ogrodzenie z siatki drucianej

Siatka jest jednym z najtańszych materiałów na ogrodzenie. Wykonana z drutu stalowego ocynkowanego, malowanego lub powlekanego poliestrem lub PCW nie odkształca się i jest odporna na korozję. Siatki renomowanych producentów są także łatwe w montażu. Wystarczy tylko rozwinąć rolkę i naciągnąć na wcześniej przygotowane betonowe słupy oraz zamocować za pomocą odpowiednich klipsów. Alternatywą dla zwykłej siatki są panele ze zgrzewanego drutu.

Ogrodzenia z cegieł, betonu i kute

Popularnością cieszą się prefabrykowane elementy z wibrowanego betonu. To trwały i nie wymagający konserwacji materiał. Na rynku dostępne są panele pełne, z motywem imitującym np. mur z cegły, półpełne oraz ażurowe. Ogrodzenie może być również wykonane ze zbrojonego betonu monolitycznego. Można je obłożyć płytkami klinkierowymi albo kamiennymi. Ogrodzenia można także wymurować z betonowych łupanych bloczków, imitujących kamień.
W przypadku ogrodzenia z cegieł szczególnym wzięciem cieszy się cegła klinkierowa. Jeśli ogrodzenie będzie znajdowało się w pobliżu drogi warto ją zaimpregnować, chroniąc przed zanieczyszczeniami. Efektowne są również ogrodzenia kute, ale ze względu na wysoki koszt wykonania inwestorzy decydują się zazwyczaj na wykonanie niektórych elementów ogrodzenia. Alternatywą dla ogrodzeń kutych są tańsze, odlewane płoty żeliwne

Ogrodzenie drewniane

Wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Na popularność wpływa dość niski koszt wykonania (w przypadku gatunków krajowych) oraz możliwość zastosowania różnorodnych form, począwszy od prostych, pozornie surowych bali, żerdzi czy desek, a skończywszy na ozdobnych sztachetach. Atrakcyjnie prezentują się ogrodzenia wykonane z egzotycznych gatunków, ale ze względu na wysoki koszt są rzadko wykonywane. Ogrodzenie drewniane szczególnie narażone jest na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i szkodników dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Materiał na ogrodzenie musi być zaimpregnowany – najlepiej metodą ciśnieniową, gdyż tylko taki sposób zabezpieczenia drewna jest gwarancją jego długowieczności. Co jakiś czas warto też konserwować płot we własnym zakresie.

Ogrodzenie z kamienia

Drewno idealnie komponuje się z innymi materiałami. Sprawdza się np. przy ogrodzeniu z kamienia. Należy on do materiałów niezwykle trwałych, a wygląd ogrodzenia zależy od sposobu osadzenia materiału. Z kamienia można zbudować mur warstwowy, gdzie kamienie o dużych i płaskich powierzchniach układa się poziomo pamiętając przy tym, że wysokość każdej warstwy powinna mieć co najmniej 10 cm. Kamienie o przyciosanej powierzchni przylegające do siebie największymi powierzchniami świetnie pasują do muru cyklopowego, zaś kamienie łupane lub ciosane o regularnych do muru rzędowego.

Czy trzeba mieć pozwolenie, aby zbudować ogrodzenie?

Budowa ogrodzenia nie wymaga zezwolenia na budowę, ale od tej reguły są wyjątki: jeśli ogrodzenie usytuowane będzie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych i innych miejsc publicznych lub zamierzamy postawić ogrodzenia wyższe niż 220 cm.
W takich wypadkach na 30 dni przed planowaną datą rozpoczęcia robót należy je zgłosić w odpowiednim urzędzie i jeśli w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia nie zostaniemy poinformowaniu o decyzji odmownej możemy budować. Ogrodzenie do wysokości 180 cm nie powinno posiadać ostro zakończonych elementów czy drutu kolczastego. Zasada ta nie dotyczy ogrodzeń, które przekraczają 180 cm.

Fot. Batafence

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ