Logo

Z jakich materiałów murować ściany zewnętrzne?

Kategorie: Technologie ściany

To z jakiego materiału powstaną ściany zależy w głównej mierze od wybranej technologii murowania. Z pewnością budulec stosowany do ich wznoszenia powinien być nie tylko trwały, ale zapewnić ochronę akustyczną, oraz chronić przed utratą ciepła i zbyt dużej jego kumulacji w porach letnich. Zobaczmy z jakich materiałów można murować ściany zewnętrzne.


Pustaki ceramiczne

Wyrabiane z gliny cegły i pustaki ceramiczne są trwałe, wytrzymałe na ściskanie i ogień. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością, izolacyjnością akustyczną i dobrze akumulują ciepło. Ściany z tego materiału, z wyjątkiem pustaków typu Poroton, z których buduje się mur jednowarstwowy nie wymagający termoizolacji, powinny zostać ocieplone styropianem lub wełną mineralną. Z ceramiki tradycyjnej buduje się są ściany dwu- lub trójwarstwowe, wykańczane następnie tynkiem cienkowarstwowym lub cegłami ceramicznymi, klinkierem, cegłami modularnymi.

Ceramika poryzowana

Wśród wyrobów ceramicznych wyróżniamy również ceramikę poryzowaną. Materiał ten, lżejszy od ceramiki tradycyjnej i łatwiejszy w obróbce, dzięki porom, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Ponadto ściana zbudowana z pustaków z ceramiki poryzowanej dobrze akumuluje ciepło, oraz charakteryzuje się lepszą, w porównaniu do ceramiki tradycyjnej paroprzepuszczalnością. Ze względu na swoje właściwości z pustaków poryzowanych można murować już ściany jednowarstwowe.

Beton komórkowy

Jest to materiał trwały i lekki. Charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła oraz paroprzepuszczalnością. Jest
również odporny na korozję chemiczną i biologiczną, a w czasie pożaru nie wydziela trujących substancji. Produkowany jest z kruszywa, którym jest piasek lub popioły lotne, wapna lub cementu oraz spulchniacza. Materiał wytwarzany jest w odmianach od 300 do 800 - im wyższa odmiana tym beton charakteryzuje się lepszą wytrzymałością. Beton komórkowy zaliczany jest to kruchych materiałów, dlatego podczas transportu trzeba zachować szczególne środki ostrożności, a ze względu na porowatą strukturę należy chronić go przed wilgocią. Zaletą materiału jest łatwość obróbki, wadą dość słabe parametry izolacyjności akustycznej. Z bloczków betonu komórkowego można wznosić ściany w systemach: jedno, dwu oraz trzywarstwowym. Ściany można ocieplać zarówno styropianem, jak i wełną mineralną .


Wyroby silikatowe


Silikaty zaliczane są do materiałów bardzo wytrzymałych, odpornych na mróz, i wilgoć. Są łatwe w obróbce oraz charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną. Są także odporne na korozję biologiczną. Pochłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniach i oddają, gdy jest zbyt sucho. Wadą jest kruchość materiału - łatwo pękają nawet w przypadku lekkiego uderzenia. Ponadto charakteryzują się niską izolacyjnością termiczną., a duża waga materiału źle wpływa na komfort murowania. Z silikatów muruje się ściany dwuwarstwowe oraz ściany trójwarstwowe.

Ściany z keramzytu

Keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym i charakteryzuje się dużą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ściana z keramzytu nie tylko doskonale akumuluje ciepło, ale może pochwalić się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą paroprzepuszczalnością. Ponadto keramzyt jest materiałem mało nasiąkliwym. Z keramzytu można murować ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe.

Fot. Xella

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść