Logo

Z jakich materiałów murować ściany zewnętrzne?

Kategorie: Technologie ściany

To z jakiego materiału powstaną ściany zależy w głównej mierze od wybranej technologii murowania. Z pewnością budulec stosowany do ich wznoszenia powinien być nie tylko trwały, ale zapewnić ochronę akustyczną, oraz chronić przed utratą ciepła i zbyt dużej jego kumulacji w porach letnich. Zobaczmy z jakich materiałów można murować ściany zewnętrzne.


Pustaki ceramiczne

Wyrabiane z gliny cegły i pustaki ceramiczne są trwałe, wytrzymałe na ściskanie i ogień. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością, izolacyjnością akustyczną i dobrze akumulują ciepło. Ściany z tego materiału, z wyjątkiem pustaków typu Poroton, z których buduje się mur jednowarstwowy nie wymagający termoizolacji, powinny zostać ocieplone styropianem lub wełną mineralną. Z ceramiki tradycyjnej buduje się są ściany dwu- lub trójwarstwowe, wykańczane następnie tynkiem cienkowarstwowym lub cegłami ceramicznymi, klinkierem, cegłami modularnymi.

Ceramika poryzowana

Wśród wyrobów ceramicznych wyróżniamy również ceramikę poryzowaną. Materiał ten, lżejszy od ceramiki tradycyjnej i łatwiejszy w obróbce, dzięki porom, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Ponadto ściana zbudowana z pustaków z ceramiki poryzowanej dobrze akumuluje ciepło, oraz charakteryzuje się lepszą, w porównaniu do ceramiki tradycyjnej paroprzepuszczalnością. Ze względu na swoje właściwości z pustaków poryzowanych można murować już ściany jednowarstwowe.

Beton komórkowy

Jest to materiał trwały i lekki. Charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła oraz paroprzepuszczalnością. Jest
również odporny na korozję chemiczną i biologiczną, a w czasie pożaru nie wydziela trujących substancji. Produkowany jest z kruszywa, którym jest piasek lub popioły lotne, wapna lub cementu oraz spulchniacza. Materiał wytwarzany jest w odmianach od 300 do 800 - im wyższa odmiana tym beton charakteryzuje się lepszą wytrzymałością. Beton komórkowy zaliczany jest to kruchych materiałów, dlatego podczas transportu trzeba zachować szczególne środki ostrożności, a ze względu na porowatą strukturę należy chronić go przed wilgocią. Zaletą materiału jest łatwość obróbki, wadą dość słabe parametry izolacyjności akustycznej. Z bloczków betonu komórkowego można wznosić ściany w systemach: jedno, dwu oraz trzywarstwowym. Ściany można ocieplać zarówno styropianem, jak i wełną mineralną .


Wyroby silikatowe


Silikaty zaliczane są do materiałów bardzo wytrzymałych, odpornych na mróz, i wilgoć. Są łatwe w obróbce oraz charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną. Są także odporne na korozję biologiczną. Pochłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniach i oddają, gdy jest zbyt sucho. Wadą jest kruchość materiału - łatwo pękają nawet w przypadku lekkiego uderzenia. Ponadto charakteryzują się niską izolacyjnością termiczną., a duża waga materiału źle wpływa na komfort murowania. Z silikatów muruje się ściany dwuwarstwowe oraz ściany trójwarstwowe.

Ściany z keramzytu

Keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym i charakteryzuje się dużą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ściana z keramzytu nie tylko doskonale akumuluje ciepło, ale może pochwalić się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą paroprzepuszczalnością. Ponadto keramzyt jest materiałem mało nasiąkliwym. Z keramzytu można murować ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe.

Fot. Xella

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść