Logo

Z jakich materiałów murować ściany zewnętrzne?

Kategorie: Technologie ściany

To z jakiego materiału powstaną ściany zależy w głównej mierze od wybranej technologii murowania. Z pewnością budulec stosowany do ich wznoszenia powinien być nie tylko trwały, ale zapewnić ochronę akustyczną, oraz chronić przed utratą ciepła i zbyt dużej jego kumulacji w porach letnich. Zobaczmy z jakich materiałów można murować ściany zewnętrzne.


Pustaki ceramiczne

Wyrabiane z gliny cegły i pustaki ceramiczne są trwałe, wytrzymałe na ściskanie i ogień. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością, izolacyjnością akustyczną i dobrze akumulują ciepło. Ściany z tego materiału, z wyjątkiem pustaków typu Poroton, z których buduje się mur jednowarstwowy nie wymagający termoizolacji, powinny zostać ocieplone styropianem lub wełną mineralną. Z ceramiki tradycyjnej buduje się są ściany dwu- lub trójwarstwowe, wykańczane następnie tynkiem cienkowarstwowym lub cegłami ceramicznymi, klinkierem, cegłami modularnymi.

Ceramika poryzowana

Wśród wyrobów ceramicznych wyróżniamy również ceramikę poryzowaną. Materiał ten, lżejszy od ceramiki tradycyjnej i łatwiejszy w obróbce, dzięki porom, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności termicznej. Ponadto ściana zbudowana z pustaków z ceramiki poryzowanej dobrze akumuluje ciepło, oraz charakteryzuje się lepszą, w porównaniu do ceramiki tradycyjnej paroprzepuszczalnością. Ze względu na swoje właściwości z pustaków poryzowanych można murować już ściany jednowarstwowe.

Beton komórkowy

Jest to materiał trwały i lekki. Charakteryzuje się dużą zdolnością akumulacji ciepła oraz paroprzepuszczalnością. Jest
również odporny na korozję chemiczną i biologiczną, a w czasie pożaru nie wydziela trujących substancji. Produkowany jest z kruszywa, którym jest piasek lub popioły lotne, wapna lub cementu oraz spulchniacza. Materiał wytwarzany jest w odmianach od 300 do 800 - im wyższa odmiana tym beton charakteryzuje się lepszą wytrzymałością. Beton komórkowy zaliczany jest to kruchych materiałów, dlatego podczas transportu trzeba zachować szczególne środki ostrożności, a ze względu na porowatą strukturę należy chronić go przed wilgocią. Zaletą materiału jest łatwość obróbki, wadą dość słabe parametry izolacyjności akustycznej. Z bloczków betonu komórkowego można wznosić ściany w systemach: jedno, dwu oraz trzywarstwowym. Ściany można ocieplać zarówno styropianem, jak i wełną mineralną .


Wyroby silikatowe


Silikaty zaliczane są do materiałów bardzo wytrzymałych, odpornych na mróz, i wilgoć. Są łatwe w obróbce oraz charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną. Są także odporne na korozję biologiczną. Pochłaniają nadmiar wilgoci w pomieszczeniach i oddają, gdy jest zbyt sucho. Wadą jest kruchość materiału - łatwo pękają nawet w przypadku lekkiego uderzenia. Ponadto charakteryzują się niską izolacyjnością termiczną., a duża waga materiału źle wpływa na komfort murowania. Z silikatów muruje się ściany dwuwarstwowe oraz ściany trójwarstwowe.

Ściany z keramzytu

Keramzyt jest materiałem bardzo wytrzymałym i charakteryzuje się dużą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ściana z keramzytu nie tylko doskonale akumuluje ciepło, ale może pochwalić się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła oraz doskonałą paroprzepuszczalnością. Ponadto keramzyt jest materiałem mało nasiąkliwym. Z keramzytu można murować ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe.

Fot. Xella

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ