Logo

Zadaszenie tarasu – poradnik krok po kroku

Kategorie: Otoczenie

Taras zadaszony to konstrukcja, na którą decyduje się niemal każdy, kto posiada własny kawałek podwórka za domem. Na podłożu z desek można stabilnie ustawić meble, a rozpostarty nad głowami daszek chroni przed słońcem i deszczem. Podpowiadamy, jak zadaszyć taras!

Budowa podestu pod taras

Krok 1: Dach nad tarasem – zgłaszać czy nie zgłaszać?

Co ciekawe, w polskim prawie budowlanym definicja zadaszenia tarasu nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że przy stawianiu go można pokusić się na pełną samowolkę! Należy wiedzieć, że zgodnie ze słownikiem taras stanowi część budynku mieszkalnego i nie można go traktować jako elementu małej architektury. Znajduje to także potwierdzenie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Określa ono warunki techniczne, które nakazują do kubatury brutto budynku mieszkalnego wliczać także kubaturę balkonów i tarasów.

Czy zatem budowa dachu nad tarasem wymaga pozwolenia lub zgłoszenia budowlanego? Nie, ponieważ interpretacja przepisów pozwala na zakwalifikowanie takiego działania jako remontu. Co więcej, nawet gdyby zadaszenie tarasu zostało podciągnięte pod konstrukcję wiaty lub małej architektury ogrodowej, również nie będzie wymagało dodatkowej dokumentacji.

Krok 2: Konstrukcja zadaszenia tarasu – z czego ją wykonać?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy standardowa konstrukcja zadaszenia tarasu z pionowymi słupami w ogóle będzie potrzebna. Wiele osób decyduje się bowiem na przymocowanie daszka lub markizy bezpośrednio do elewacji, jednak takie rozwiązanie zdaje egzamin jedynie w przypadku stosunkowo niewielkich, lekkich konstrukcji.

Jeśli natomiast zależy nam na osłonięciu tarasowym zadaszeniem sporej części podestu i stworzeniu konstrukcji, która będzie solidna, ale też da nam możliwość zamaskowania tarasu po bokach, np. ściankami lub zasłonami, należy zbudować szkielet. Do tego celu najlepiej nadają się drewniane belki, doskonale komponujące się z naturalnym charakterem ogrodu, oraz metalowe słupki o znakomitej trwałości i odporności na uszkodzenia.

Zadaszenie tarasu

Krok 3: Jak zadaszyć taras – materiał na pokrycie dachowe

Samo pokrycie dachowe możemy wykonać z najróżniejszych materiałów – przedstawimy kilka najbardziej popularnych:

  • Jeśli konstrukcja zadaszenia tarasu została wykonana z drewna, a tworzące dach deski są ułożone dość gęsto, możemy zdecydować się na wykorzystanie jej w formie pergoli. Posadźmy przy niej szybko rosnące pnącza i pozwól im zasnuć cały dach. Zrezygnujmy jednak z winorośli – ich liście pojawiają się późną wiosną, więc w pierwsze ciepłe dni na tarasie mogłoby nam brakować cienia. Jak zbudować pergolę tarasową? Więcej tutaj.
  • Tkaniny i płótna – to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Szczególną popularnością cieszą się zadaszenia tarasurozsuwane, np. markizy mocowane bezpośrednio do elewacji (więcej na ich temat tutaj) lub płótna na specjalnym mechanizmie, rozpostarte na konstrukcji połączonej z ziemią. Do nich często dobierane są także płótna na ścianki, które w zależności od pogody i potrzeb możemy zasuwać i rozsuwać.
  • Kolejnym pomysłem jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Szczególnie dobrymi recenzjami cieszą się przejrzyste płyty, które zacieniają i chronią przed deszczem, ale jednocześnie przepuszczają światło. Materiał ten jest bardzo trwały, łatwy w obróbce i elastyczny, więc nie sprawia trudności przy montażu.
  • Naturalne, piękne i nowoczesne dachy nad tarasem? Takie właśnie są pokrycia dachowe wykonane w całości z drewna. Zapewniają mocne zacienienie, przytulną atmosferę, ale trzeba też pamiętać o regularnej impregnacji takiego pokrycia. O czym jeszcze warto wiedzieć, decydując się na taras z drewna? Więcej w tym artykule.

Krok 4: Taras zadaszony – montaż

Skoro już wybraliśmy materiały i rodzaj zadaszenia tarasowego, jaki chcemy zastosować, przejdźmy do najważniejszego etapu. Pierwszym krokiem w kierunku stworzenia dachu nad tarasem jest przygotowanie projektu. Ten warto wykonać na podstawie pomiarów podwórza i elewacji, uwzględniając również umiejscowienie okien i drzwi. Pamiętajmy, że zadaszenie nie musi obejmować całego tarasu!

Przygotujmy potrzebne elementy konstrukcyjne – belki, które będą pełniły funkcję zarówno słupków, jak i krokwi, oraz mocowania pozwalające na solidne umiejscowienie całej konstrukcji w ziemi, a także połączyć ze sobą wszystkie części składowe. Kładąc belki, na których umieszczone będzie pokrycie dachowe, należy pamiętać, że w przypadku zadaszenia tarasu z płyt poliwęglanowych i tkanin belki mogą być ułożone w sporej odległości od siebie. Jeśli jednak zdecydujemy się na cięższe materiały, krokwie należy ułożyć gęsto.

Weźmy pod uwagę konieczność ochrony zadaszenia tarasowego przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Drewno pomalujmy lakierem, metal pokryjmy środkami antykorozyjnymi, poliwęglan zabezpieczmy przed promieniami UV, a tkaniny zamontujmy tak, by na wypadek brzydkiej pogody można było je łatwo zdjąć lub zwinąć.

Oto jak wykonać hydroizolację nowoczesnego tarasu.

Zalety i wady zadaszenia tarasu?

Taras zadaszony sprawi, że wypoczynek na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejszy. Oto jakie jeszcze zalety i wady ma takie rozwiązanie:

ZaletyWady
· możemy przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody· zadaszenie tarasu może w znacznym stopniu zacienić pomieszczenia w domu – szczególnie jeśli zasłoni największe okna w salonie
· dzięki dachowi nad tarasem możemy korzystać z promienników cieplnych i spędzać czas na zewnątrz także jesienią i zimą· taras zadaszony wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji
· na zadaszony taras nie będą opadały liście i inne zabrudzenia· dach nad tarasem na wspornikach i słupkach zabiera przestrzeń użytkową
· nie musimy go również odśnieżać· jeśli chcemy zlecić wykonanie zadaszenia tarasowego specjalistom, będzie nas to sporo kosztowało
· nad strefą wypoczynkową możemy zawiesić lampę, mocując ją do dachu nad tarasem
· taras zadaszony prezentuje się nowocześnie i efektownie

Pomimo kilku wad posiadanie tarasu z dachem przynosi głównie korzyści. Jeśli chcemy częściej przebywać na świeżym powietrzu, powinniśmy rozważyć to rozwiązanie.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ