Logo

Zakup działki budowlanej: krok po kroku

Kategorie: Blog

Budowa domu jednorodzinnego jest procesem złożonym, czasochłonnym i kosztownym, który wymaga przebrnięcia przez najróżniejsze formalności, ale też zachowania zdrowego rozsądku. Pewne trudności można napotkać już na początku, czyli na etapie kupna działki budowlanej. Jak przebrnąć przez kupno działki budowlanej krok po kroku, by finalnie być zadowolonym z zakupu? Wszystkie zawiłości wyjaśniamy w poniższym artykule

 

Interesuje Cię konkretny temat? W artykule piszemy o:

1. Co przeanalizować, szukając idealnej działki pod dom?

2. Opłaty, podatki, finanse przy zakupie działki. 

3. Dokumenty potrzebne przy zbyciu/nabyciu nieruchomości, opłaty notarialne.

4. Co po zakupie działki?
 

Zakup działki budowlanej – jak się przygotować?

Zakup działki musi uwzględniać masę czynników. Naturalnie, pierwszym krokiem jest zawsze ocena swoich potrzeb i oczekiwań oraz warunków finansowych. Niemniej ważne jest jednak dopełnienie formalności oraz określenie, czy dana działka nie posiada tzw. wad prawnych. 

Zacznijmy jednak od tego, co najważniejsze - określenia swoich celów oraz wymagań, jakie nasza działka powinna spałniać. Wynikają one z  potrzeb, oczekiwań i wymagań przyszłych mieszkańców – czyli zwykle rodziny. Najlepiej przystąpić do analizyw towarzystwie współmałżonki/a, by poznać perspektywę drugiej osoby i spojrzeć na te aspekty inwestycji, które Tobie mogłyby umknąć.

Planując kupno działki budowlanej, przede wszystkim warto przeanalizować takie aspekty jak:

  • położenie działki – działka może być położona blisko centrum miasta, na obrzeżach lub na wsi. Wybierając lokalizację, weź pod uwagę takie aspekty jak dojazd do pracy czy szkoły oraz otoczenie;
  • powierzchnia działki – standardowo działka budowlana powinna mieć przynajmniej 500 m2 – taka powierzchnia przypada na jeden budynek; tutaj kluczowe znaczenie mają współczynniki wynikające z MPZP lub Warunków Zabudowy.
  • kształt działki – działka o dużej powierzchni może być całkiem bezużyteczna, jeżeli jej nieregularny kształt uniemożliwia rozsądną lokalizację domu; w przypadku nieregularnych działek, warto zasięgnąć rady architekta; działki wąskie, płytkie lub ze spadkiem dają się zagospodarować, jednak taki kształt znacząco wpływa na dostępną architekturę obiektu.
  • uzbrojenie – czyli dostęp do mediów takich, jak prąd, woda, gaz. Tutaj pomocny będzie portal geoportal.gov.pl (lub lokalny portal mapowy dla danego powiatu). Więcej na ten temat w artykule o analizie MPZP.
  • otoczenie formalno-prawne – czy na danej działce znajduje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub czy uzyskane zostały na nią warunki zabudowy oraz kilka innych szczegółów, o których dalej w artykule;
  • sąsiedztwo – sklepy, sąsiedzi, rozrywka.
Na marginesie, mała uwaga: zakup działki budowlanej to duży wydatek, dlatego nic dziwnego, że wszelkie „okazje” wydają się bardzo kuszące. Jednak zanim pochopnie podejmiesz decyzję o kupnie działki w niskiej cenie, upewnij się, że „promocja” nie wynika z trudności z dostarczeniem mediów czy ukształtowania terenu, utrudniającego budowę domu.

Kupno działki budowlanej: krok 1 – finanse

Trzeba mieć świadomość tego, że kupienie działki budowlanej wiąże się ze sporymi wydatkami, z którymi spotkasz się na różnych etapach dokonywania zakupu. Dlatego pamiętaj, by decydując się na zakup gruntu, dobrze przeanalizować też swoje możliwości finansowe.

Cena działki

Oczywiście, największym wydatkiem będzie samo kupno działki. Trudno jednak rzucać w tekście konkretnymi kwotami, ponieważ ceny dostępnych na rynku działek są bardzo różne. Na cenę wpływają takie czynniki jak rozmiar działki i jej lokalizacja, która ma decydujący wpływ na komunikację z centrum miasta czy dojazd do większych miast i dostępność punktów usługowych. Warto też mieć świadomość tego, że z założenia im działka jest mniejsza, tym większa jest cena za m2.

Zakup działki budowlanej: podatek od czynności cywilno-prawnych

Decydując się na kupno działki budowlanej, należy uwzględnić także podatek od czynności cywilno-prawnych. Ile wynosi podatek na zakup działki budowlanej? Podatek ma sztywną stawkę i wynosi 2% wartości przedmiotu umowy.

Zwracamy jednak uwagę na to, że wartość działki może być inna niż jej cena – ma to miejsce na przykład wtedy, gdy właściciel gruntu sprzedaje działkę po okazyjnej cenie. Podatek należy jednak naliczać od rzeczywistej, tzw. rynkowej wartości działki.

Taksa notarialna

Zakup działki budowlanej wymaga zaangażowania notariusza, dlatego podejmując się inwestycji, należy też uwzględnić wynagrodzenie dla niego. Maksymalne stawki, jakie może sobie zażyczyć notariusz za sporządzenie aktu notarialnego, są ustalone przez przepisy prawa. Pod uwagę trzeba też wziąć podatek VAT od taksy notarialnej, który wynosi 23%.
 

Inne opłaty

Podczas procesu kupowania działki spotkasz się także z innymi opłatami, które trzeba będzie uiścić. Należy tu wymienić:

  • opłatę za odpis aktu notarialnego – w wysokości około 6 zł za każdą rozpoczętą stronę + podatek VAT;
  • opłaty sądowe – za złożenie księgi wieczystej w wysokości 60 zł oraz za wniosek o wpis do księgi wieczystej w wysokości 200 zł

Zakup działki budowlanej: krok 2 – formalności

Poza kwestiami finansowymi, trzeba zwrócić uwagę na różnego rodzaju formalności, z którymi wiąże się zakup działki budowlanej. Przed złożeniem jakichkolwiek podpisów, należy uzyskać stosowne informacje od właściciela działki, a najlepiej zajrzeć do odpowiednich dokumentów.

Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, zadbaj o to, by właściciel działki przekazał Ci wszystkie niezbędne informacje na jej temat. Chodzi tu między innymi o:

  • status prawny działki – należy przeprowadzić weryfikację aspektów formalno-prawnych. Pomoże w tym dokument potwierdzający własność działki, wypis z księgi wieczystej (tu sprawdzisz dane właściciela, powierzchnię działki, jej przeznaczenie i sprawdzisz, czy nie jest obciążona długami)
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni - tutaj znajdziesz m.in. informacje na temat dopuszczalnej zabudowy na danym terenie, czy istnieją ograniczenia wykorzystania działki etc. Jeżeli gmina nie ma sporządzonego MPZP, trzeba wystąpić do wójta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Sprawdź informacje o dostępie działki do drogi publicznej oraz uzbrojenie terenu.

Zakup działki budowlanej – dokumenty dla notariusza

Jak wspomnieliśmy wcześniej, proces sprzedaży działki wymaga skorzystania z usług notariusza, który – na marginesie – może zostać wybrany i opłacony przez dowolną ze stron (wszystko zależy od tego, jak sprzedający i kupujący umówią się między sobą). Choć nie mówimy tu o wielkich kwotach, może to stanowić pewien argument negocjacyjny.  

Czego wymaga zakup działki budowlanej? Dokumenty dla notariusza, które należy dostarczyć, to między innymi: dowody tożsamości sprzedawcy i osoby kupującej działkę, akt własności działki, odpis z księgi wieczystej, wypis z MPZP, wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej oraz zaświadczenia: o niezaleganiu z podatkami od nieruchomości i potwierdzające, że działka nie jest objęta planem rewitalizacji.

Zakup działki budowlanej: krok 3 – finalizacja

Wiesz już, jak wygląda zakup działki budowlanej krok po kroku. Finalizacja sprzedaży i kupna działki budowlanej, czyli podpisanie umowy, odbywa się w obecności notariusza. Po złożeniu podpisów działka budowlana staje się Twoją własnością.

Co dalej po zakupie działki budowlanej?

Zastanawiasz się, co zrobić po zakupie działki budowlanej? Co dalej należy zrobić i czy od razu można przejść do budowy domu? Do momentu złożenia podpisów większość formalności jest załatwiana przez notariusza, natomiast gdy stajesz się właścicielem działki, musisz wziąć sprawy we własne ręce. Zakup działki budowlanej należy zgłosić do urzędu skarbowego i urzędu miasta lub gminy w ciągu 14 dni.

Zobacz projekty domów jednorodzinnych

Jeżeli natomiast nurtuje Cię kwestia tego, co można na danej działce zbudować – zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki projektów, umożliwiającej określenie takich parametrów, jak pow. zabudowy czy szerokość budynku. Jeżeli mimo to nie widzisz odpowiedniej dla siebie i swojej działki kreacji – napisz do nas. Pomagamy w wyborze oraz analizujemy zapisy miejscowych planów pod kątem wyboru projektu!

 

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść