Logo

Wolnostojący, bliźniak, a może szeregówka. Zalety i wady zabudowy bliźniaczej.

Kategorie: Konstrukcja

Osoby decydujące się na budowę domu jednorodzinnego często stają przed dylematem dotyczącym formy budynku: lepszy dom wolnostojący, bliźniak czy nieruchomość w zabudowie szeregowej? Prezentujemy zalety i wady wybranych rozwiązań. Ile wynosi koszt budowy bliźniaka? Czy szeregówka to dobry kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem wolnostojącym?

Domy w Polsce – statystyki

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na postawienie domu jednorodzinnego, na co wskazują statystyki przedstawione przed Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Według danych w pierwszej połowie 2017 roku do użytkowania oddano ponad 76 tysięcy obiektów, z czego 52%, czyli prawie 40 tysięcy, stanowiły domy jednorodzinne. Nieruchomość z kameralnym ogródkiem, garażem i tarasem to marzenie wielu osób, które pragną znaleźć własne miejsce na ziemi i stworzyć przytulny kąt dla siebie i swojej rodziny. Problem pojawia się w momencie wyboru typu zabudowy.

Domy bliźniaki - zabudowa

Typy zabudowy: budynek wolnostojący, domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowce

Inwestorzy mogą obecnie wybierać pomiędzy trzema zasadniczymi formami budynku: domem wolnostojącym, bliźniakiem oraz szeregówką. Pierwszy rodzaj zabudowy to bez wątpienia najbardziej popularny typy które znaleźć można w projektach domów jednorodzinnych, który gwarantuje mieszkańcom maksymalny komfort oraz poczucie prywatności. Zgodnie z prawem budowlanym za dom wolnostojący można uznać budynek służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Niestety wielu inwestorów nie może pozwolić sobie na dom wolnostojący, głównie ze względu na wysokie koszty jego budowy, a także utrzymania – energia elektryczna oraz ogrzewanie.

Domy bliźniaki - szeregowe

Zdecydowanie tańszy może okazać siędom bliźniak,który składa się z dwóch przylegających do siebie budynków, często o układzie lustrzanym, połączonych jedną ścianą. Decydując się na postawienie takiej nieruchomości, na przykład wspólnie z członkiem rodziny, można rozłożyć koszty związane z zakupem działki czy procesem budowlanym. Budynki tego typu mogą mieć ogródki czy tarasy umieszczone po przeciwległych stronach, co podnosi komfort mieszkańców.

Tańszą alternatywą dla domu wolnostojącego jest także segment w zabudowie szeregowej, na który decyduje się coraz więcej osób marzących o przeniesieniu się z ciasnego bloku do własnego domu. Szeregowce często mają do dyspozycji osobne wejście, ogródek, taras, garaż, wydają się zatem bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Projekt domu bliźniak – zalety i wady

Postawienie domu o zabudowie bliźniaczej jest tańsze niż wolnostojącego,koszt budowy bliźniakarozkłada się bowiem na dwóch inwestorów. Wspólna ściana powoduje również obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem, a także tynkowaniem budynku. To jednak nie jedyny walor, który decyduje o popularności tego typu zabudowy. Nieruchomość można też postawić na węższej i mniejszej działce niż w przypadku domu wolnostojącego, a przy tym budynek nie traci swojej funkcjonalności. Według ekspertów budowlanych dom w zabudowie bliźniaczej można postawić nawet na działce, która ma 12 metrów szerokości – wszystko zależy oczywiście od projektu. Dom bliźniak pozwala na lepsze zagospodarowanie wolnej powierzchni działki. Ważnym argumentem jest również poczucie bezpieczeństwa – obecność sąsiadów sprawia, że mieszkańcy nie muszą obawiać się włamania w czasie wyjazdu na wakacje.

Pomimo wielu walorów domy bliźniacze mają też sporo wad, które mogą odstręczać inwestorów. Osoby decydujące się na budowę takiej nieruchomości muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami, np. hałasem za ścianą czy koniecznością znoszenia obecności sąsiadów urządzających grilla na pobliskiej posesji. Problemy mogą pojawić się również w przypadku remontów: wymiany dachu czy odnowienia elewacji budynku. Inwestycja w dom bliźniak ogranicza także możliwość rozbudowy nieruchomości.

Domy w zabudowie szeregowej

A może szeregówka – zalety i wady

Dom w zabudowie szeregowej to atrakcyjny kompromis pomiędzy tradycyjną nieruchomością wolnostojącą a mieszkaniem znajdującym się w budynku wielorodzinnym.Koszty domu szeregowegomogą być podobne do cen mieszkań, wszystko zależy oczywiście od lokalizacji nieruchomości, jej metrażu i standardu. Zaletą szeregowców jest bez wątpienia niski koszt eksploatacji budynku w porównaniu z budynkami wolnostojącymi, bowiem segment znajdujący się pomiędzy dwoma innymi nie generuje wysokich wydatków związanych z ogrzewaniem, co pozwala na uzyskanie dużych oszczędności. Dom w zabudowie szeregowej zapewnia większą prywatność niż mieszkanie w bloku – domownicy mogą korzystać z własnego kawałka trawnika, tarasu, a nierzadko także ogrodu.

Minusy domów w zabudowie szeregowej są zbliżone do tych w przypadku domów-bliźniaków – dają mniejszy poziom komfortu i prywatności w porównaniu z budynkami wolnostojącymi. Osoby decydujące się na zainwestowanie w szeregowiec mają też do dyspozycji jedynie wąski pasek posesji.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść