Logo

Żaluzje okienne wewnętrzne i zewnętrzne – poznaj aktualne trendy

Żaluzje, podobnie jak inne przesłony okienne, pełnią funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Z jednej strony pozwalają nam regulować ilość wpadającego do wnętrza światła, a z drugiej, mogą być ozdobą naszych domów i wnętrz. Wyróżniamy żaluzje okienne wewnętrzne i zewnętrzne, które dostępne są w wielu różnych opcjach i wariantach. Które wybrać, by spełniały nasze potrzeby i jakie są obowiązujące trendy?

Żaluzje w domu

Żaluzje wewnętrzne

Choć do niedawna uznawane były za przeżytek, żaluzje okienne wracają do łask. Za ich pomocą znacznie bardziej precyzyjnie niż dzięki roletom czy zasłonom możemy regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Żaluzje najczęściej wybieramy do sypialni. Na rozwiązanie to często decydują się osoby, które nie przepadają za klasycznymi zasłonami. Wybierając żaluzje, należy odpowiednio dobrać je do pomieszczenia, w tym koloru podłogi oraz mebli. Na rynku znajdziemy żaluzje okienne wewnętrzne wykonane z kolorowego plastiku, klasycznego aluminium czy drewna. Wybierając je, warto zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób są mocowane. Jeśli okno będzie uchylane, żaluzje powinny być mocowane nie tylko na górze, ale także na dole – wówczas, gdy uchylimy ono, żaluzja pozostanie na tym samym miejscu.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe zajmują znacznie mniej miejsca niż żaluzje drewniane. Dostępne są zwykle w dwóch wersjach: z kasetą lub zasłoniętą górną rynną. Aktualnie tego rodzaju żaluzje nowoczesne montuje się przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych, w kuchniach i w łazienkach. Ich ogromną zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości. Obecnie żaluzje aluminiowe produkowane są w najróżniejszych kolorach, również drewnopodobnych. Od modeli drewnianych odróżnia je przede wszystkim cena – zapłacimy za nie znacznie mniej! Jednocześnie, wybierając odpowiedni, dostosowany do wnętrza rodzaj żaluzji, sprawimy, że okna zyskają piękny, elegancki wygląd. Modele aluminiowe będą świetną ozdobą minimalistycznych wnętrz.

Żaluzje plisowane

Plisy okienne uznawane są za jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań. Charakteryzuje je oryginalny wygląd i wyjątkowo skuteczna ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń i słońcem. Żaluzje plisowane znacznie różnią się od pozostałych rodzajów. Ich wyjątkowość polega na tym, że osłona umieszczona może być w dowolnej części okna. W dowolnym momencie możemy jej wysokość zmienić, przesuwając je w górę bądź w dół. Dzięki temu żaluzje plisowane możemy dopasować do wysokości, na jakiej znajduje się słońce, chroniąc się przed jego promieniami w sposób optymalny. Żaluzje plisowane produkowane są z różnego rodzaju materiałów – od całkowicie zaciemniających do transparentnych tkanin. Wybieramy je w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. W pokojach dziennych sprawdzają się tkaniny jaśniejsze, w sypialniach zaś te zaciemniające.

Żaluzje plisowe

Żaluzje do okien dachowych

Żaluzje wewnętrzne to rozwiązanie, które sprawdza się również na poddaszach, ponieważ zapewniają doskonałą, precyzyjną ochronę przed słońcem, dają komfort w upalne, letnie dni. Podczas ich wyboru ważne są również względy estetyczne, dlatego – tak jak w przypadku żaluzji w pozostałych pomieszczeniach – należy dopasować je do pomieszczenia i pozostałych elementów jego wystroju. Przed zakupem należy również dokładnie sprawdzić typ i wymiary dachowych okien.

Żaluzje drewniane

Żaluzjedrewniane to rozwiązanie, które coraz częściej gości w naszych domach. Nie bez przyczyny – są estetyczne i bardzo efektowne! Odpowiednio dobrane nie tylko chronią przed słońcem, ale także ocieplają wnętrze i sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Na rynku dostępne są modele drewniane w najróżniejszych wzorach i odcieniach drewna. Są znacznie droższe niż odmiany aluminiowe. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na to, czy są to żaluzje pionowe, czy poziome. W mieszkaniu znacznie lepiej prezentować się będą modele poziome. Należy również pamiętać o tym, że żaluzje drewniane, po podciągnięciu do góry, zajmą więcej miejsce niż aluminiowe. W sklepach znajdziemy również żaluzje bambusowe lub żaluzje drewniane białe, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, skandynawskich wnętrzach.

zaluzje-1

Żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne fasadowe są nowoczesnym elementem wykończenia budynku. Chronią dom przed słońcem, hałasami i spojrzeniami przechodniów. Na rynku dostępne są różnego rodzaju żaluzje zewnętrzne, które różnią się przede wszystkim estetyką i sposobem montażu. Żaluzje mogą zamontowane w taki sposób, by większość systemu ukryta była pod tynkiem – wówczas ich estetyka jest znacznie większa. Częściej jednak stosuje się żaluzje natynkowe, które nie wymagają wcześniejszych przygotowań i można stosować je zarówno w nowych domach, jak i w starszych budynkach.

Żaluzje antywłamaniowe

Decydując się na żaluzje zewnętrzne, warto postawić na żaluzje antywłamaniowe, które zabezpieczą nasze pomieszczenia nie tylko przed słońcem, ale także przed włamaniem. Ważny jest materiał ich wykonania, który musi być trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając tego rodzaju modele należy upewnić się, że posiadają one niezbędne atesty.

Żaluzje do kuchni, na poddasze, do sypialni i na zewnątrz domu – wszystkie zapewnią nam komfort w słoneczne, letnie dni i będą niebanalnym elementem dekoracji naszych wnętrz. Ważne jednak, by były odpowiednio dobrane, zarówno do stylistki mieszkania, jak i naszych potrzeb. Ich zakup powinien być więc dobrze przemyślany i poparty analizą dostępnych możliwości.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść