Logo

Zasady aranżacji roślin domowych. Jakie rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze?

Kategorie: Blog

Rośliny doniczkowe w domu to nie tylko element dekoracyjny wnętrz, lecz także naturalne filtry i nawilżacze powietrza. Pochłaniają zanieczyszczenia różnego rodzaju: biologiczne, chemiczne, a nawet elektromagnetyczne, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniu nie pogarsza samopoczucia, a po dłuższym czasie nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Poszczególne gatunki mają zróżnicowany wpływ.

rośliny we wnętrzach


Człowiek stale narażony jest na kontakt ze szkodliwymi związkami, które przy małym przepływie powietrza w pomieszczeniu oddziałują mocniej. To m.in. formaldehydy znajdujące się w lakierach do włosów i dezodorantach, ksylem będący częstym składnikiem środków konserwujących do drewna, benzen znajdujący się w klejach i lakierach a także alergenne odchody roztoczy. Syntetyczne materiały budowlane, meble, a nawet dywany zawierają więcej chemikaliów niż można by się spodziewać. Mogą stanowić nawet 90% zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu. Codzienne przebywanie w takich miejscach pogarsza samopoczucie i jakość snu, a w dłuższej perspektywie może zagrażać zdrowiu. Tutaj powinny wkroczyć w nasze życie rośliny, które oczyszczają powietrze z wielu szkodliwych substancji i je nawilżają.

Modne rośliny, które oczyszczą powietrze w twoim domu

Moda na aranżację zieleni pokojowej zmienia się co kilka, kilkanaście lat. Rośliny często przez lata zapomniane i „niemodne” po pewnym czasie powracają do łask. Taka sytuacja w pewnym stopniu dotyczy np. zielistki Sternberga (Chlorophytum comosum). Popularna trawa dawniej była kojarzona z dekoracją szkół, budynków użyteczności publicznej i tradycyjnych pomieszczeń, a dziś jest wiodącym gatunkiem w nowoczesnych aranżacjach. Ogranicza stężenie formaldehydu, benzenu i czadu. W podobny sposób wykorzystuje się skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp.). Roślina ta jest łatwa w uprawie, nie bez powodu nazywa się ją potocznie „żelaznym kwiatem”. Sprawdza się w miejscach mniej oświetlonych, takich jak klatki schodowe, korytarze i łazienki (z oknem). Skrzydłokwiat pochłania benzen, formaldehyd, aceton, a dodatkowo nawilża powietrze.

Projekt domu Bławatek N, wizualizacja 8

Projekt domu energooszczędnego Bławatek N 106.32m²

Kwiaty doniczkowe – które warto mieć w domu?

NASA opublikowała w 1989 roku „Interior Landscape Plants Indoor Air Pollution Abament”, dokument zawierający listę najważniejszych gatunków oczyszczających powietrze. Tekst ten (dostępny na stronie ntrs.nasa.gov) jest wciąż aktualny. Wybierając zieleń, warto kierować się ich podstawowymi wymaganiami (dotyczącymi światła, przestrzeni itp.), a także specyfiką aranżowanego pomieszczenia. Idealne rośliny na parapet, które mają jednocześnie dobroczynne właściwości, to aglaonema (Aglaonema modestum), wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata) i wspomniany wcześniej skrzydłokwiat. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku sypialni – zdrowe kwiaty doniczkowe nie powinny tutaj zabierać tlenu nocą. Dlatego warto wybierać gatunki, które charakteryzuje odwrócona fotosynteza. To m.in. aloes drzewiasty (Aloe arborescens), kaktus bożenarodzeniowy (Zygocactus), kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis gaertneri) i sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata). Sprawdzony pomysł na kwiaty w pokoju to uprawa na kwietnikach.

Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu

Małe kwiatki w donicach najczęściej są ozdobą parapetów, jednak prawdziwe wizytówki to okazałe zielone kwiaty pokojowe. Wybór w tym wypadku jest elastyczny – roślinne „olbrzymy” mają wielu przedstawicieli oczyszczających powietrze. Są to m.in. draceny (Dracaena sp.), palmy (różne gatunki) i figowce (Ficus sp.).


Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza

Rośliny mają pewien wpływ na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu – pod tym względem wyróżniają się: skrzydłokwiat, bluszcz pospolity (Hedera helix), różne gatunki paproci (z popularnym nefrolepisem na czele), fikusy i papirusy (Cibora). Trzeba jednak pamiętać, że zimą przy włączonym centralnym ogrzewaniu same rośliny nie wystarczą – warto korzystać z różnych metod zwiększania wilgotności powietrza (np. nawilżaczy elektronicznych). Współczynnik wilgotności powietrza dla większości gatunków nie powinien spadać poniżej 50%. Optymalna wilgotność dla człowieka wynosi 40–60%. Przy suchym powietrzu cierpi także zieleń – pierwsze objawy to zazwyczaj brązowienie końcówek liści.

rośliny oczyszczające powietrze


Miniogródek w butelce

Miniogrody w butelkach cieszą się oszałamiającą popularnością – można kupić gotowe produkty lub je samodzielnie zbudować. Chociaż nie mają szczególnego znaczenia jako filtry powietrza, nadają wnętrzom niesamowitego uroku. Do aranżacji ogrodów zaklętych w szkle wykorzystuje się m.in. bluszcz pospolity, fitonię (Fittonia sp.), żywe kamienie (Lithops sp.), eszewerię (Echeveria sp.) i haworsję (Haworthia sp.).

Mechanizm działania roślin oczyszczających jest dwutorowy – wiążą one poszczególne substancje, przekształcając je lub dezaktywując, a także je także wchłaniają (substancje te nierzadko stanowią bowiem pożywkę dla korzeni i mikroorganizmów znajdujących się w glebie). Poszczególne gatunki różnią się efektywnością i spektrum działania. Warto do dekoracji pomieszczeń wybierać te wyżej wymienione, zarówno ze względu estetycznych, jak i praktycznych.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść