Logo

Wygodna umywalka - zasady doboru umywalki na i podblatowej oraz baterii do łazienki?

Kategorie: wod. - kan.

Aranżacja łazienki wiąże się z wieloma problemami. Jednym z nich jest wybór praktycznej i estetycznej umywalki. Do wyboru mamy umywalkę nablatową lub podblatową, a następnie dobieramy do niej baterię łazienkową – natynkową lub stojącą.

Umywalka nablatowa w łazience

Kompozycja szafki, umywalki oraz baterii powinna być spójna stylowo, a także praktyczna podczas codziennej toalety. Golenie się czy mycie dłoni musi być swobodne i nie może sprawiać trudności domownikom np. ze względu na zbyt długą lub krótką wylewkę baterii. Żelazną zasadą dobierania odpowiedniej umywalki jest stosunek głębokości do szerokości – im szersza jest umywalka, tym powinna być płytsza, a im węższa, tym głębsza. Kilka cennych wskazówek powinno pomóc w pogodzeniu praktycznego i estetycznego kanonu doboru umywalki i baterii łazienkowej.

Nablatowa czy podblatowa – na jaką umywalkę się zdecydować?

Umywalka nablatowa dobrze sprawdza się w każdym rodzaju pomieszczeń. Jej przeznaczeniem mogą być nie tylko domy czy mieszkania, ale także toalety w centrach handlowych, prywatnych firmach czy hotelach. Dużą zaletą tego typu umywalek jest szeroki wybór kształtów, kolorów, materiałów (szkło, kamień, ceramika itd.), co stanowczo wzbogaca możliwości aranżacyjne łazienki. Dzięki nieszablonowemu wzornictwu modele nablatowe dobrze harmonizują z wnętrzami klasycznymi i tymi bardziej ekstrawaganckimi. W przypadku, gdy montujemy umywalkę z widocznym syfonem, należy pamiętać, aby wybrać wariant ozdobny, który nie zepsuje aranżacji pomieszczenia swym surowym i „bezdusznym” wyglądem.

Umywalka podblatowa gości w łazienkach od dziesięcioleci. Jej niewątpliwą zaletą jest dyskretny wygląd, delikatnie podkreślający styl pomieszczenia. Nie rzuca się w oczy tak, jak model nablatowy, ponieważ ukryta jest we wnętrzu szafki. Wszelkie urządzenia, takie jak syfon, są dyskretnie schowane i nie psują estetyki umywalki. Ze względu na swoje walory estetyczne sprzęt taki bardzo dobrze podkreśli proste i klasyczne toalety w stylu skandynawskim, a przy odrobinie fantazji uzupełni również industrialne wnętrza.

Umywalka podblatowa

Umywalki – jakie są praktyczne?

Ze względu na praktyczne walory wybór umywalki nablatowej daje więcej przestrzeni pod blatem. Cała miska znajduje się na jego nawierzchni, dlatego warto pamiętać, że należy przeznaczyć na nią przestrzeń wynoszącą ok. 70 cm. Dzięki temu umywalka swobodnie zmieści się w wyznaczonym miejscu, a korzystanie z niej nie będzie ograniczało swobody ruchów. Zaletą umywalki nablatowej jest to, że nie trzeba na jej powierzchni wycinać otworów pod baterię łazienkową. Wadą jest to, że utrzymanie jej w czystości wymaga dużej staranności, ponieważ poza jej wnętrzem należy pielęgnować widoczną zewnętrzną strefę.

Umywalka podblatowa jest mniej kłopotliwa pod względem zachowania higieny – wystarczy zadbać o jej wnętrze i brzegi. Ponadto większe są tutaj możliwości zastosowania różnego rodzaju baterii. Niestety, wybór baterii stojącej wiąże się czasem z wykonaniem na jej powierzchni otworów, co jest procesem nieodwracalnym. W przypadku, gdy umywalka posiada szerokie brzegi, można je wykorzystać jako półkę na akcesoria łazienkowe. Umywalka podblatowa zabiera jednak więcej przestrzeni pod szafką swoją bryłą i nisko zawieszonym syfonem, co uniemożliwia wykorzystanie pełnych możliwości mebla.

Jak dobrać baterię do rodzaju umywalki?

Umywalka nablatowa wymaga baterii dopasowanej do jej wymiarów. W przypadku instalacji baterii natynkowej na odpowiedniej wysokości, aby nie utrudniała mycia dłoni. Również stojąca bateria musi mieć odpowiednie wymiary wylewki względem umywalki nablatowej. Zbyt ciasno zainstalowana, utrudni mycie dłonie czy golenie. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zmierzyć wysokość umywalki oraz wielkość baterii łazienkowej. Przy wyborze armatury do umywalki podblatowej mamy nieco więcej swobody. Bateria instaluje się według podobnych wytycznych, jak w przypadku modelu nablatowego, ale wysokość miski nie wpływa bezpośrednio na gabaryty czy kształty baterii. Inspiracje zaczerpnąć można w różnych katalogach firm z armaturą łazienkową.

Rodzaje baterii łazienkowych – stojące i montowane w ścianie

W przypadku baterii stojącej z dwoma kurkami mogą być wymagane aż trzy otwory. W blacie czy w powierzchni umywalki powstają dwa otwory w celu doprowadzenia ciepłej i zimnej wody do baterii oraz jeden otwór utrzymujący wylewkę. Syfon i przyłączenia wody znajdują się pod umywalką lub blatem, ograniczając i tak już małą przestrzeń. Baterie natynkowe instalowane są w ścianie, a węże elastyczne czy rury są dobrze zamaskowane. Dzięki temu rozwiązaniu widoczna jest sama armatura, a wszelkie inne urządzenia są ukryte i nie ograniczają przestrzeni pod umywalką czy blatem.

Bateria łazienkowa

Bateria umywalkowa z mieszaczem – jedno- czy dwuuchwytowa?

Dwuuchwytowa bateria wymaga regulacji strumienia wody pod względem jego siły i temperatury dwoma kurkami. Jest to o tyle niedogodne, że podczas mycia dłoni kurek baterii łazienkowej jest trudny do pewnego uchwycenia ręką śliską od mydła czy szamponu, co może spowodować oparzenie zbyt gorącą wodą przy nieodpowiednim tempie reakcji. Jednouchwytowa bateria posiada wbudowany mieszacz,dzięki któremumożna regulować temperaturę wody za pomocą jednego uchwytu. Takie rozwiązanie pomaga również ustawiać szybkość strumienia wody. Dostępne są również baterie umywalkowe z przyciskiem i elektronicznym mieszaczem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterię umywalkową?

Funkcjonalne wyposażenie baterii, takie jak perlator, napowietrza strumień wody, zwiększając jego objętość. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy nawet do 30% wody. Również nie bez znaczenia są głowice baterii łazienkowych–ceramiczne lub uszczelkowe, przy czym te pierwsze są trwalsze. Baterie mogą być również wyposażone w systemy czyszczącez kamienia – jest to rozwiązane także stosowane w bateriach w kabinach prysznicowych.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść