Logo

Zgłoszenie budowy obiektu gospodarczego do 35 m² - kiedy konieczne jest pozwolenie?

Kategorie: Prawo

Wybudowanie na własnej działce altany, garażu, a nawet basenu nie musi wymagać pozwolenia na budowę. Brak konieczności ubiegania się o stosowne zezwolenia nie zwalnia jednak właściciela działki ze zgłoszenia budowy. Do jakich czynności jest zobowiązany budujący obiekt gospodarczy o powierzchni do 35 m²? Koniecznie przeczytajcie, kiedy potrzebne jest zgłoszenie budowy obiektu gospodarczego do 35 m²?

Pozwolenie a projekt budowy pomieszczenia gospodarczego

Planując inwestycje budowlane we własnym ogrodzie lub na terenie własnej działki użytkowej, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Samowola budowlana często prowadzi do żmudnych procesów legalizacji postawionych obiektów lub w ostateczności do ich rozbiórki. Poza tym nowelizacje prawa obejmują też wyjątki – można więc zupełnie niepotrzebnie poświęcić czas na wypełnianie zbędnych pozwoleń lub zgłoszeń. Często zdarza się, że zgłoszenie budowy budynku gospodarczego o powierzchni do 35 m2 w zupełności wystarczy, aby postawić w ogrodzie altanę czy ganek. Są jednak przypadki, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obliguje do zmian w projekcie i samo zgłoszenie budowy altany staroście nie wystarczy. Jakie obowiązki ma właściciel niedużej inwestycji budowlanej planowanej na własnym podwórku? Kiedy konieczne jest więc pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy wyłącznie zgłoszenie?

Zgłoszenie budowy a pozwolenie na budowę

Inwestycje budowlane według polskiego prawa wymagają zgłoszenia budowy obiektów oraz pozwolenia na ich budowę. Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki, które dotyczą mniejszych inwestycji planowanych na terenie własnej działki. Nowelizacja prawa budowlanego z 28 czerwca 2015 r. daje właścicielom działek większą swobodę przy budowaniu parterowych obiektów gospodarczych do powierzchni 35 m². Do konkretnych budynków zaliczamy altany, pomieszczenia gospodarcze, garaże, przydomowe ganki, a nawet baseny. Wymienione budowle nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia staroście, przy czym liczba stawianych obiektów nie może być większa niż dwa na każde 500 m² powierzchni działki. Inaczej mówiąc, można budować nieduże obiekty wyłącznie na zgłoszenie. Pozostaje pytanie: Jak zdefiniować budynek taki jak altana, wiata lub pomieszczenie gospodarcze? Czy możemy dowolnie budować nieduże obiekty budowlane na własnej działce?

Budowa altany w ogrodzie a pozwolenie

Polskie prawo a obiekty gospodarcze

Polskie prawo nie jest zbyt pomocne w definicji obiektów gospodarczych i należy je rozumieć potocznie. Za wiatę uznaje się lekką konstrukcję, której zadaszenie oparte jest na słupach, altana natomiast to niewielka konstrukcja ażurowa będąca częścią aranżacji ogrodu. Z kolei składzik na narzędzia, który zbudowany jest na fundamentach i murach z zadaszeniem, ze względu na przeznaczenie (przechowalnia narzędzi) jest uznawany za obiekt gospodarczy.

Ściśle określone są jednak parametry budynków gospodarczych, które nie wymagają pozwolenia na budowę. W przypadku altan i tarasów o dachu dwuspadowym ich wysokość nie może przekraczać 5 m i powierzchni 35 m². Pozwolenie na budowę nie jest także potrzebne na murowane pomieszczenie gospodarcze o wysokości 4,8 m i powierzchni 35 m². Przy realizacjach innych obiektów na terenie działki można bez pozwolenia na budowę postawić basen o powierzchni do 50 m², płot o wysokości do 2,2 m, szambo do pojemności do 10 mᵌ lub nawet parterowy domek letniskowy o powierzchni do 35 m². Ważna jest również odległość ścian obiektu gospodarczego w stosunku do drugiej działki. Budynki gospodarcze muszą być usytuowane w odległości co najmniej 4 m (jeśli ściana ma okna lub drzwi) lub 3 m (w przypadku ściany bez okien i drzwi) od strony sąsiedniej działki budowlanej.

Pozwolenie na budowe altany wiaty  w ogrodzie

Zagospodarowanie przestrzenne i samowola budowlana

Mając pewność, że planowany obiekt spełnia powyższe wymagania, należy się upewnić, że teren nie podlega ustaleniom miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Przykładem mogą być zakazy budowy obiektów gospodarczych na działkach poniżej 400 m² lub obiektów przekraczających 3 m wysokości. Brak takiej wiedzy naraża inwestora na samowolę budowlaną, co wiąże się z koniecznością legalizowania obiektu (co oznacza wydatek rzędu 5000 zł) przez powiatowego inspektora budowlanego lub – w skrajnym wypadku – rozbiórką wybudowanego obiektu w razie braku możliwości legalizacji budowy. Dotyczy to przede wszystkim budowy altany lub czy wiaty, mimo sprzeciwu organu wniesionego przez starostę (źródło: https://oprawiebudowlanym.pl/2017/01/zmiany-prawo-budowlane-2017.html).

Budynek gospodarczy na zgłoszenie – formalności urzędowe

Budowa wolnostojących parterowych budynków o powierzchni do 35 m² wymaga zgłoszenia staroście. Zgłoszenia dokonuje się na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Jest to okres, podczas którego starosta może wnieść sprzeciw. Jego brak oznacza możliwość rozpoczęcia budowy. Czas na wykonanie inwestycji to maksymalnie 2 lata od określonego terminu rozpoczęcia robót. Co należy uwzględnić w zgłoszeniu? Pismo, czyli pozwolenie na budowę altany, wiaty lub garażu musi zawierać:

  • miejscowość i numer działki, na której będzie znajdować się budynek;
  • opis budynku – użyte materiały, parametry, wysokość i kąt nachylenia;
  • termin rozpoczęcia prac;
  • szkic budynku gospodarczego – rysunki, które wskażą usytuowanie pomieszczenia na działce;
  • oświadczenie o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością;
  • ewentualne pozwolenia, uzgodnienia i opinie.

Po złożeniu odpowiedniego pisma, w przypadku braku sprzeciwu starosty oraz z poszanowaniem przepisów zagospodarowania przestrzennego, można spokojnie wybudować obiekt gospodarczy. Nie trzeba czekać na pozwolenie na budowę, gdyż w tym wypadku nie jest ono wymagane.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść