Logo

7 sposobów na wąską kuchnię – podpowiadamy, jak urządzić idealną małą kuchnię

Kategorie: Blog

Urządzanie przestronnej kuchni jest znacznie prostsze, niż urządzanie wnętrza niewielkiego, a często także wąskiego. W tym ostatnim przypadku funkcjonalne urządzenie przestrzeni wymaga przede wszystkim umiejętnego doboru elementów wyposażenia, które nie powinny być przypadkowe. Oto sprawdzone sposoby na wąską kuchnię, dzięki którym zostanie ona zaaranżowana w sposób praktyczny i estetyczny.

7 sposobów na wąską kuchnię – podpowiadamy, jak urządzić idealną małą kuchnię

Urządzanie małej kuchni: ważne zasady na etapie wyboru projektu

Niewielki metraż, jakim często wyróżnia się kuchnia w bloku z wielkiej płyty, a także w mieszkaniach w innych budynkach wielorodzinnych, może przysporzyć sporo problemów. Trudno w niej o zachowanie niezbędnych odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką oraz wygospodarowanie odpowiednio dużo miejsca do przechowywania.

Dlatego kluczową zasadą podczas urządzania małej kuchni jest wykonanie projektu – jeśli zlecimy go specjaliście, zyskamy pewność, że dostępna przestrzeń będzie optymalnie zagospodarowana, funkcjonalna, a efekt estetyczny spełni nasze oczekiwania. Na etapie tworzenia projektu koniecznie zwróćmy uwagę na obecność każdej ze stref oraz wielofunkcyjne rozwiązania, które sprawią, że wnętrze będzie w pełni użyteczne. Nie bez znaczenia będzie też wielkość sprzętów AGD, zabudowa meblowa, jej układ oraz wykończenie, co pozwoli uniknąć ryzyka przytłoczenia pomieszczenia.

Mała i wąska kuchnia w bloku: pomysły na aranżacje

Gdy urządzamy kuchnię w bloku stanowiącą osobne wnętrze, możemy zaaranżować ją niezależnie od innych pomieszczeń, a więc zastosować dowolną kolorystykę, faktury czy sposoby wykończenia powierzchni. Warto zdecydować się na jasne, odbijające światło fronty mebli, ściany, a także płytki podłogowe, które dodadzą aranżacji lekkości. Przyjmuje się również, że wąska kuchnia jest najbardziej funkcjonalna, jeśli ciąg mebli znajdzie się tylko wzdłuż jednej ściany lub ewentualnie przyjmie kształt litery „L”.

Projekt kuchni koszt

Kuchnia prostokątna w bloku daje również kilka możliwości, jeśli chodzi o dobór sprzętów AGD. Jeżeli zależy nam na dodatkowym fragmencie blatu roboczego, warto zdecydować się na zakup zmywarki i mały, jednokomorowy zlew. Gdy jednak potrzebujemy większej przestrzeni do przechowania, zmywarkę można zastąpić szafką i większym zlewem z ociekaczem. Wystarczający blat roboczy pozwala też zabudować piekarnik w słupku. W osobnym wnętrzu mamy do dyspozycji także dodatkową ścianę, więc chcąc wykorzystać do maksimum przestrzeń małej kuchni, można przymocować do niej składany blat, który zastąpi stół, oraz otwarte półki.

Niezbędne meble na wymiar i sprytne szafki – jakie wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jak zaplanować małą kuchnię, nie można pominąć najważniejszych elementów jej wyposażenia, czyli mebli. Powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybór mebli na wymiar. Zaprojektowane do konkretnego wnętrza szafki pozwolą w optymalny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń, a dzięki zastosowanym w nim sprytnym rozwiązaniom okażą się w pełni funkcjonalne.

Nowoczasna mała kuchania

Zabudowa meblowa w wąskiej kuchni może uwzględniać szafki wiszące, lecz nie powinny one sięgać aż do sufitu, ponieważ wnętrze wyda się ciężkie i przytłoczone. Szafki stojące mogą składać się z szuflad lub mieścić je za wspólnym frontem – w obu przypadkach wysuwające się do końca moduły dają możliwość pełnego zagospodarowania ich wnętrza i łatwego dostępu do przechowywanych przedmiotów. Wyciągi podblatowe, kosze cargo, karuzele do szafek, wsuwany stół ukryty w górnej szufladzie, praktyczna szuflada zlewozmywakowa, a także poszerzony blat to kilka rozwiązań godnych polecenia do wąskiej kuchni.

Meble do małej kuchni – drzwiczki do szafek

W wąskim pomieszczeniu, takim jak prostokątna kuchnia 8 m2, aranżacja powinna uwzględniać także nowoczesne systemy drzwiczek do szafek. Jak już wyżej wspomnieliśmy, w przypadku szafek stojących sprawdzą się szuflady, ale mogą zastąpić je też fronty przesuwne. Szafki wiszące warto natomiast wyposażyć albo we fronty przesuwne, albo w żaluzjowe, albo uchylane do góry. Alternatywą dla tych ostatnich są dwuczęściowe fronty uchylno-składane, idealne do nieco wyższych szafek, a także fronty równolegle podnoszące się do góry.

Tego typu mechanizmy powodują, że fronty mebli nie kolidują ze sobą, jak ma to miejsce przy drzwiczkach otwieranych na bok, a dodatkowo zapewniają większe bezpieczeństwo użytkownikom. Wszystkie zatrzymują się w dowolnej pozycji oraz powolnie i cicho się domykają, a ich otwieranie jest niemal bezwysiłkowe.

Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie do małej kuchni

Podczas aranżowania małej kuchni warto też zwrócić uwagę na prowadzące do wnętrza drzwi. Te tradycyjne (skrzydłowe) powinny mieć szerokość min. 80 cm – oznacza to jednak, że otwierając się do wnętrza kuchni, zajmą sporo cennej przestrzeni i mogą kolidować z meblami. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wybór drzwi przesuwnych. Można zamontować je w systemie naściennym lub przeznaczonym do zabudowy wewnątrz ściany – wtedy podczas otwierania chowają się w specjalnej wnęce, a to pozwala urządzić małą kuchnię z większą swobodą, ponieważ jej powierzchnia w żaden sposób się nie zmniejsza.

Mała kuchnia z aneksem kuchennym

Aneks kuchenny, czyli połączenie z salonem – zalety aranżacji kuchni z aneksem

Mała kuchni połączona z salonem dzięki otwarciu na pokój staje się bardziej przestronna i jaśniejsza i daje więcej możliwości aranżacji – z tego powodu w projektach domów z wizualizacją wnętrza jest to wybieraną opcją. Dzięki niemu można zrezygnować z dzielących przestrzeń ścian i drzwi, a to pozytywnie wpływa na optyczny odbiór domowego wnętrza oraz integrację domowników. W takiej kuchni można nawet wygospodarować miejsce na barek, który będzie symbolicznie oddzielał ją od pokoju dziennego, albo umieścić większy stół na granicy stref. Aneks kuchenny z salonem, jeśli zostaną zaaranżowane w spójny sposób, stworzą przytulną, elegancką i wielofunkcyjną przestrzeń, która sprawi, że niewielki metraż mieszkania nie będzie tak bardzo odczuwalny.

Jakie triki dodające objętości można jeszcze zastosować w małej kuchni?

Inspiracją do urządzenia własnego pomieszczenia i optycznego nadania mu przestronności może być np. mała kuchnia Ikea, w której estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Jasna, naturalna kolorystyka ścian, posadzki i frontów meblowych to jeden ze sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni. Podobny efekt uzyskamy również dzięki zastosowaniu elementów lustrzanych lub o wysokim połysku. Dodatkowej lekkości dodadzą wnętrzu górne szafki z przeszklonymi drzwiczkami, a także mogące je częściowo zastępować otwarte półki czy relingi.

Wizualizacja kuchni w domu Bagatela 4G w wariancie ze spiżarnią

Nie można zapomnieć także o oświetleniu. Duże okno jest atutem, ale w małej kuchni nie zawsze się pojawia. Dlatego lampa sufitowa, halogeny podszafkowe czy energooszczędne diody LED są niezbędne, by doświetlić przestrzeń. Ograniczmy też liczbę dodatków i dekoracji, których nadmiar może powodować wrażenie chaosu.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść