Logo

Cztery kąty dla alergika – jak je urządzić?

Życie z alergią nie jest łatwe, a uczulać nas może wiele rzeczy. Roztocza kurzu, zwierzęca sierść, składniki farb do ścian, pleśń czy pyłki roślin. Mając to na uwadze, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednią ochroną przed alergenami w domu – jak to zrobić?

Alegik w domu - o co zadbać?

Umiejscowienie domu i wykańczanie bezpieczne dla alergika

Czy wybór działki pod budowę domu będzie miał znaczenie dla osób z alergią? Niestety, okazuje się, że tak. Jeśli mamy silne uczulenia na pyłki roślin, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę bliskość roślin wiatropylnych, takich jak drzewa liściaste, trawy czy zboża, ponieważ mogą one sprawić, że wiosną nie będziemy mogli otworzyć zaczerwienionych i zapuchniętych oczu, a katar i zatkane zatoki nie pozwolą nam odetchnąć pełną piersią. Dużo korzystniejsze okaże się sąsiedztwo lasów iglastych – dzięki nim ochrona domu przed alergenami będzie dużo prostsza. Pamiętajmy również, by rośliny uczulające nie znalazły się w naszym domu – warto zrezygnować z kwiatów doniczkowych choćby ze względu na alergię na kurz. Na liściach może się go gromadzić całkiem sporo.

Zabezpieczenie ścian przed pleśnią i grzybem – sposoby na wilgoć

Objawy alergii będą nam również doskwierały, jeśli w domu będzie panowała nadmierna wilgoć – takie warunki sprzyjają bowiem rozwojowi pleśni i grzybów, które są silnie uczulające. Jak oczyścić dom z takich alergenów?

  • Przede wszystkim walkę należy rozpocząć od podstaw, czyli… fundamentów. Jeśli one będą mokre, wilgoć będzie przedostawała się do pomieszczeń mieszkalnych, dlatego trzeba zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową, by zapewnić ochronę przed alergenami w domu.
  • Drugą najważniejszą rzeczą jest zapobieganie – jeśli zadbamy, by w naszych pomieszczeniach nie stwarzać warunków sprzyjających grzybom i pleśni, te się nie pojawią! Skupmy się więc na zapewnieniu wnętrzom prawidłowej wentylacji, a w kuchniach i łazienkach zamontujmy kafelki na ścianach i posadzkach – są one odporne na wilgoć. Unikajmy też suszenia prania we wnętrzach, a podczas gotowania zawsze używajmy okapu.
Grzyb na ścianie nad okapem i szafkami

Tynki i farby odpowiednie dla osób z alergią

Uczulenie na farbę do ścian może być kolejnym problemem dotykającym nas w domach. Istotne znaczenie mają też odpowiednio dobrane tynki. Czym się zatem kierować, wykańczając ściany w domu, w którym ma zamieszkać alergik?

Farby dla alergików - zalecenia

ZalecaneNiezalecane
Hipoalergiczne emulsjeFarby rozpuszczalnikowe
Farby akrylowe i lateksoweTynki strukturalne
Farby z certyfikatamiProdukty mineralne
Gładkie, zmywalne tapety
Gładzie

Jak widać, wybór odpowiednich produktów do wykańczania ścian nie jest uzależniony jedynie od składu. Ogromne znaczenie w oczyszczaniu domu z alergenów ma również rodzaj powierzchni – w strukturze łatwiej gromadzi się kurz, a gładkie ściany można szybko z niego oczyścić.

Wykładziny i dywany, czyli czego unikać na posadzce w domu z alergikiem?

Alergia na kurz u dziecka i dorosłego to problem, z jakim najczęściej zmagamy się w zakresie uczuleń w domu. Aby więc zminimalizować osadzanie się kurzu na podłogach, koniecznie zrezygnujmy z wyboru dywanów i wykładzin, w szczególności tych o długim włosiu. Posadzkę wyłożoną panelami, drewnianymi deskami czy kafelkami łatwiej utrzymamy w czystości, a ponadto nie pozwolimy na osadzanie się innych alergenów, takich jak sierść zwierząt czy pyłki roślin.

Aby ochronić podłogi przed alergenami, powinniśmy często przecierać je zwilżoną szmatką lub mopem – dzięki temu pozbędziemy się zabrudzeń, a alergia na kurz przestanie być tak dotkliwa.

Meble i dodatki dekoracyjne – jakich materiałów unikać?

Nie bez znaczenia dla intensywności alergii na kurz są także meble i dekoracje, na jakie się zdecydujemy. Przede wszystkim powinniśmy unikać otwartych regałów wyłożonych książkami – szybko staną się siedliskiem kurzu i roztoczy, a trzeba pamiętać, że sprzątanie takiej biblioteczki może być pracochłonne i mozolne. W domu, w którym mieszkają dzieci z alergią na kurz, wszystkie zabawki starajmy się trzymać w zamkniętych kufrach i szafkach, a do tego najlepiej zrezygnujmy z pluszaków, które również łatwo chłoną zabrudzenia. Unikajmy bibelotów, a same meble ograniczmy do witryn i zamykanych szafek.

Zapobieganie alergii w domu - częste odkurzanie

Zadbajmy również o używanie jak najmniej liczby tekstyliów – firany, zasłony, liczne poduszki i ciężkie obrusy są wrogami osób z alergią na kurz. Lepiej też wybrać meble z ekoskóry, w które kurz nie będzie wnikał tak głęboko jak w tapicerkę. Postawmy na praktyczne rzeczy do domu, a na pewno zauważymy poprawę naszego zdrowia.

Ogrzewanie w domu – dlaczego warto zdecydować się na podłogówkę?

Korzystny dla osób z alergią na kurz okaże się wybór ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników wykorzystujących zjawisko konwekcji do roznoszenia ciepła po mieszkaniu ogrzewanie podłogowe korzysta z promieniowania. Na czym polega różnica? Pierwsze rozwiązanie polega na wzbijaniu się ciepłego powietrza i roznoszeniu po otoczeniu – niestety wraz z nim po pokojach zaczynają przemieszczać się drobinki kurzu i innych zabrudzeń. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie, skorzystajmy z metod oczyszczania domu z alergenów, np. za pomocą oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz pomieszczenia

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna ulgą dla alergika

Dobrym miejscem do życia dla alergika jest dom, w którym zastosowano rekuperację. To idealna odpowiedź dla tych, którzy zastanawiają się, jak oczyścić dom z alergenów. Dzięki mechanicznemu systemowi wentylacji powietrze w mieszkaniu jest stale filtrowane, więc na bieżąco pozbywamy się z niego roztoczy, pyłków i innych zabrudzeń. Mało tego, ciągła wymiana powietrza ma również doskonały wpływ na zachowanie idealnej wilgotności powietrza, co z kolei stanowi ochronę przed alergenami pleśni i grzybów.

Czy warto wybrać nawilżacz powietrza do domu alergika?

Wiemy już, że zbyt wilgotne powietrze źle działa na alergików. Trzeba mieć jednak świadomość, że również suche powietrze nie jest dla nich dobre. Taki problem pojawia się głównie w okresie grzewczym – mało wilgotne powietrze wysusza śluzówki nosa, a przez to ten nie jest w stanie zapewnić naturalnej filtracji powietrza naszym organizmom. Jesteśmy więc bardziej narażeni na działanie znajdujących się w powietrzu alergenów. Na ratunek przyjdzie nam jednak nawilżacz powietrza, który pomoże unormować warunki do życia w domu.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść