Logo

Marmur – solidny materiał na podłogi, parapet i kominek w domu

Marmur kojarzy się z prestiżem i elegancją. Dawniej był spotykany głównie w pałacach czy używany do tworzenia rzeźb, dziś coraz częściej pojawia się w domach, gdzie służy jako materiał wykończeniowy. Dlaczego warto zdecydować się na marmur i do czego konkretnie możemy go wykorzystać we wnętrzach?

Marmur w łazience na ścianie za lustrem

Marmur – jak wykorzystać ten szlachetny i dekoracyjny kamień w aranżacji wnętrz?

Szlachetność i walory dekoracyjne marmuru sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany we wnętrzach. W zależności od gatunku znajduje on różne zastosowania. Marmurową podłogę czy schody możemy wykonać z najtwardszych odmian tego surowca.

Marmur na ścianę możemy położyć w salonie, gdzie będzie stanowił oryginalną dekorację. W tym pomieszczeniu może także pojawić się jako parapet czy obudowa kominka. W łazience z kolei sprawdzi się na podłodze, ścianie czy jako obudowa wanny. W wielu przypadkach marmur nadaje się też na kamień ogrodowy.

Właściwości marmuru – zalety i wady

Popularność marmuru jest zasługą jego cech wizualnych oraz właściwości. Do największych zalet marmuru, oprócz eleganckiego wyglądu, zalicza się łatwość konserwacji. Materiał ten jest również prosty w obróbce, co pozwala na tworzenie płyt o różnej wielkości czy grubości. Za wyborem marmuru przemawia także ogromna różnorodność dostępnych wzorów i kolorów, dzięki czemu nadaje on wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Element dekoracyjny z marmuru w salonie

Marmur cechuje się też wytrzymałością, choć nie tak wysoką jak granit – w porównaniu do niego jest bardziej miękki i nasiąkliwy. Ta druga cecha sprawia, że materiał ten jest dość podatny na powstawanie plam i trwałych przebarwień, np. pod wpływem kontaktu z substancjami chemicznymi, tłuszczami, kawą czy innymi napojami.

Należy również mieć świadomość, że poszczególne gatunki marmuru mają nieco inne parametry, co wpływa na możliwość ich wykorzystania. W praktyce oznacza to, że innego rodzaju surowca powinniśmy użyć do stworzenia parapetu, a innego na schody, podłogę, okładzinę ścienną czy obudowę kominka.

Kolory, wzory i gatunki marmuru – wybierz rodzaj marmuru odpowiadający wymaganiom Twojego projektu

Na rynku występuje wiele rodzajów marmuru. W zależności od regionu jego wydobycia ma on inne cechy i skład mineralny, które determinują wzory i kolory marmuru. Wśród najpopularniejszych rodzajów tego surowca możemy wymienić:

  • Bianco Carrara– biały kamień o szarym użyleniu, trwały i stosunkowo odporny na wietrzenie, o ogromnych walorach dekoracyjnych. To bardzo popularna, ceniona i powszechnie wykorzystywana odmiana marmuru, wydobywana w Toskanii we Włoszech;
  • Arabescato – wyróżnia się pięknymi użyleniami, które, w zależności od wariantu, mogą mieć różne odcienie. Wydobywany we Włoszech, używany jest głównie jako materiał wykończeniowy;
  • Nero Marquina – marmur w kolorze czarnym z niewielkimi białymi użyleniami. Cechuje go niezwykła wytrzymałość oraz trwałość. Odmiana ta wydobywana jest w Hiszpanii;
  • Sahara Noir – szlachetny czarny marmur wydobywany w Tunezji. Wyróżnia się długimi żyłami w kolorach białym i złotym. Idealnie nadaje się do wykończenia ekskluzywnych pomieszczeń;
  • Emperador – charakterystyczne dla tego gatunku są brązowe i białe użylenia, występujące losowo na jasno- lub ciemnobrązowym tle. Odmiana ta wydobywana jest w Hiszpanii.
Marmur płyty kolorystyka

Oprócz klasycznej bieli, czerni czy szarości marmur występuje również w innych kolorach, m.in. kremowym, piaskowym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym czy zielonym. Poza wspomnianymi wyżej miejscami surowiec ten wydobywany jest także w Chorwacji, Grecji, Turcji, Indiach, a nawet Polsce.

Podłogi i posadzki z marmuru

Marmur świetnie sprawdza się jako materiał do wykańczania schodów i podłóg w salonach, przedpokojach czy holach. W takim przypadku należy wybrać gatunek surowca, wyróżniający się możliwie najwyższymi parametrami wytrzymałościowymi. Marmur będzie idealnym wyborem zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym – kamień ten bardzo dobrze przewodzi ciepło, które szybko zostaje rozprowadzone po innych pomieszczeniach.

Duże płyty marmur na posadzce

Kamień marmurowy jako parapet i obudowa kominka

Płyty marmurowe mogą być również wykorzystywane do stworzenia parapetu – surowiec o odpowiednich parametrach będzie nam służył przez wiele lat, stanowiąc jednocześnie piękny element wystroju. Z marmuru wykonuje się też obudowy kominków – także w tym przypadku nieocenione okażą się doskonałe wskaźniki przewodzenia ciepła oraz odporność na działanie wysokich temperatur.

Marmur czy granit – który kamień lepiej sprawdzi się jako blat kuchenny?

Blaty z kamieni naturalnych to kwintesencja elegancji i luksusu. Czy marmur jest jednak dobrym rozwiązaniem w kuchni?Ze względu na swoje właściwości naturalny kamień z biegiem czasu może zacząć żółknąć. Z kolei nasiąkliwość marmuru sprawia, że wszelkie plamy po napojach czy detergentach są zauważalne i niemal niemożliwe do usunięcia.

Jeśli zatem zależy nam na efekcie, jaki daje marmur, ale zarazem chcemy bez obaw korzystać z kuchni, lepszym wyborem okażą się blaty z konglomeratów, będące połączeniem drobinek kwarcowych z żywicą syntetyczną.

Montaż płyty marmurowej na parapecie

Inny wariant to blaty granitowe – nie mniej ekskluzywne, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, przebarwienia, plamy czy promienie słoneczne. Ponadto blaty kuchenne z granitu w razie drobnych uszkodzeń można poddać renowacji.

Wybieramy rozmiary płyt marmurowych – w jakiej cenie zakupimy go na wymiar?

Marmur jest dostępny zarówno w postaci wielkowymiarowych płyt o grubości około 3 cm, jak i mniejszych płytek o grubości 1-2 cm i rozmiarach 60 x 60, 60 x 30, 60 x 40 czy 30 x 30 cm. Firmy kamieniarskie często oferują docinanie i zakup płyt marmurowych na wymiar.

Marmur jest dość drogi, ale jego ceny mogą się różnić w zależności od jego rodzaju, wielkości, grubości oraz kraju pochodzenia. Najtańsze są drobne kamienie na mozaikę – zapłacimy za nie około 100 zł/m2. Na płytki o wymiarach 60 x 60 cm wydamy około 140-300 zł/m2, a duże płyty cięte z bloku skały to koszt od 400 do nawet 1000 zł/m2.

Marmur w kuchni

Montaż i klejenie płyt marmurowych

Wielkowymiarowe płyty marmurowe są ciężkie, dlatego ich montaż w pozycji pionowej na ścianie wymaga stworzenia dodatkowej konstrukcji. Płytki o mniejszych gabarytach można układać na klej. Stosuje się do tego specjalne preparaty przeznaczone do kamieni naturalnych – warto wybrać produkt, na którym zaznaczono, że może być on wykorzystany do mocowania marmuru.

Prestiżowy, o doskonałych walorach dekoracyjnych, a przy tym bardzo wytrzymały – tak w kilku słowach można opisać marmur. Doskonale sprawdza się jako materiał wykończeniowy w salonach, przedpokojach, kuchniach i łazienkach, gdzie pomoże nam wprowadzić atmosferę luksusu i elegancji.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść