Logo

Projekt domu dla singla. Czym kierować się przy wyborze projektu małego domu?

Kategorie: Blog

W ostatnich latach odchodzi się coraz częściej od budowania dużych, wielopokoleniowych domów. Dostępne obecnie projekty nastawione są na wygodę użytkowników i niskie koszty eksploatacji obiektu. Ponadto coraz więcej osób wybiera życie w pojedynkę. Nie wszyscy również chcą mieszkać w blokach – dla takich klientów dostępne są projekty wygodnych domów o niewielkiej powierzchni. Mały, jednokondygnacyjny domek to także wygodne rozwiązanie dla seniorów, którzy z reguły nie mają sił na opiekę nad dużym metrażem i unikają poruszania się po schodach.

Projekt małego domu dla singla

Czym kierować się przy wyborze domu dla jednej osoby?

Przy wyborze projektu małego domu warto najpierw określić wymaganą przestrzeń oraz to, czy w przyszłości właściciel planuje założenie rodziny.Dom dla jednej osobymoże być zarówno parterowy, jak i piętrowy. Pierwsze rozwiązanie wymaga działki odpowiedniej wielkości, tak by mogła spełnić wymagania przepisów prawa. Projekty małych domów jednopiętrowych to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się na niewielkich działkach, gdzie przy mniejszej powierzchni zabudowy uzyska się większą powierzchnię użytkową budynku. Wielkość domu dla singla może być różna – jednej osobie wystarczy budynek o powierzchni niecałych 40 metrów kwadratowych lub mniejszy, inna zaś będzie wymagała powierzchni nawet 100 metrów kwadratowych, by poczuć się swobodnie. Jednak dla większości singli optymalną wielkość majądomy do 55m2,choć wiele osób decyduje się na jeszcze mniejszą powierzchnię budynku – będą to na przykładdomy do 45m2. Projekty tak małych domów również są dostępne, choć trzeba mieć na uwadze, że te najmniejsze często bywają oferowane np. jako budynki gospodarcze lub domki letniskowe. Warto wtedy dokładniej przyjrzeć się projektowi żeby nie być zaskoczonym kosztami ogrzewania (mała izolacja termiczna) czy brakiem pomieszczeń pomocnicznych jak przedsionek czy kotłownia.

Wybór zbyt dużego dla potrzeb jednej osoby domu, szczególnie piętrowego, także będzie skutkował nie tylko niewspółmiernie drogim utrzymaniem, ale też wysokimi kosztami jego budowy. O dużym metrażu warto pomyśleć w przypadku chęci powiększenia rodziny. Można wtedy wybrać projekt budynku z dodatkową sypialnią, która na początku może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju dla gości, zaś po przyjściu na świat dziecka stanie się jego pokojem. Gdy nie wyklucza się powiększenia rodziny,dom jednoosobowymoże być zaopatrzony w poddasze użytkowe, które może stać się w przyszłości podstawą dla powiększenia funkcjonalności bryły, m.in. przez wydzielenie pokoi.

Pozostałe kryteria wyboru małego domu

Wybierając projekt małego domu, trzeba zwrócić uwagę na to, by projekt spełniał obecne normy energetyczne dla budynków całorocznych i był zaopatrzony we wszelkie, niezbędne instalacje, czyli elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Dopiero taki projekt da pewność, że w wybudowanym budynku będą panować komfortowe warunki przez cały rok, a koszty jego użytkowania nie osiągną absurdalnych wartości. Kolejnym elementem, który musi być spełniony, jest zgodność dokumentu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie warto kupować projektu, którego w danej lokalizacji nie da się zbudować z powodów prawnych. Dlatego mając już działkę budowlaną lub planując jej zakup w określonej lokalizacji, trzeba sprawdzić w miejscowym urzędzie warunki zabudowy dla działki.

Projekty małych domów

Większość projektów domów, w tym również tych małych, opiera się na typowych rozwiązaniach architektonicznych i popularnych materiałach budowlanych. Czasem warto dołożyć trochę pieniędzy po to, by zmodyfikować projekt pod kątem możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć budownictwa i uzyskać w ten sposób możliwości, które z czasem będą owocowały np. niskimi kosztami użytkowania lub łatwą możliwością rozbudowy. Np. w domu jednokondygnacyjnym bez poddasza użytkowego można zrezygnować z lanych stropów i tradycyjnej, opartej na nich więźby dachowej, a zastąpić je prefabrykowanymi dźwigarami kratownicowymi, które opierając się tylko na ścianach zewnętrznych, pozwolą na rezygnację ze ścian nośnych we wnętrzu budynku, co da większe możliwości aranżacji wnętrz. Uzupełnieniem takiego stropu może być elegancki sufit podwieszany, który w takich okolicznościach sprawdzi się najlepiej, ukrywając przy okazji instalację elektryczną i wentylacyjną.

Drobiazgi podnoszące wygodę korzystania z małego domu

Małe domy jest łatwo ogrzać, ale też i wychłodzić, dlatego poza odpowiednią termoizolacją ścian i okien, warto by projekt uwzględniał wiatrołap w wejściu głównym, bez którego każdy, silniejszy podmuch wiatru zimą zmieni mieszkanie w lodownię.

Jeśli lokalne przepisy nie zabraniają całkowicie korzystania z paliw stałych, w tym z drewna, warto poszukać projektu (lub uwzględnić to w jego modyfikacji) kominek z układem rozprowadzenia pochodzącego z niego ciepła po całym budynku. W małych domach dobrym rozwiązaniem grzewczym będzie np. ogrzewanie podłogowe elektryczne, ponieważ nie zabierze ono cennego miejsca w przeciwieństwie do centralnego ogrzewania opartego na grzejnikach.

Ważnym elementem w małym domu jest garaż. W przypadku małej nieruchomości dobrym rozwiązaniem, również pod względem stylistycznym, jest garaż wolno stojący lub też wiata.

Jednak dla wielu osób taka opcja jest nie do zaakceptowania. W takim przypadku można wybierać projekty małych domów z garażem znajdującym się w bryle budynku. Połączenie go z przestrzenią użytkową nieruchomości poprzez wewnętrzne drzwi zdecydowanie poprawi wygodę korzystania z pomieszczenia.

Dobranie odpowiedniego projektu oraz wykonawcy domu dla singla może być trudniejsze niż wybór, którego trzeba dokonać w przypadku dużej nieruchomości. W przypadku małego budynku wszelkie błędy będą znacznie bardziej widoczne, dlatego warto im zapobiec już u samego początku.

domoweklimaty.pl

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść