Logo

Projekt domu w stylu amerykańskim

Kategorie: Blog

Projekty domów w stylu amerykańskim przyciągają lekką konstrukcją, oryginalnym designem oraz niezwykłym urokiem, który sprawia, że również w Polsce coraz więcej inwestorów decyduje się wybudować dom inspirowany stylistyką zza oceanu. Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy budynków w stylu amerykańskim? Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu takiego domu?

Projekt domu w stylu amerykańskim

Amerykańskie domy – najważniejsze cechy

Dom w stylu amerykańskimto marzenie wielu osób – charakterystyczne konstrukcje zdają się być uosobieniem ciepła domowego ogniska, a także łączyć w sobie walory estetyczne z funkcjonalnością. Do najbardziej rozpoznawalnych cech amerykańskiego designu należy tworzenie budynków parterowych, rzadziej piętrowych, które posiadają skomplikowaną konstrukcję dachu, a także garaż w bryle. Budynki te często stawiane są z gotowych komponentów, co nie tylko znacznie przyspiesza ich budowę, ale także zmniejsza koszty inwestycji – dlatego domy projektowane w amerykańskim stylu stają się coraz bardziej popularne również poza granicami tego kraju.

Domy utrzymane w stylistyce zza oceanu mają również przestronne werandy, często zadaszone oraz wykończone drewnianą balustradą, a uwagę inwestorów przyciągają także ozdobne gzymsy, kominy, liczne wykusze dachowe, okna o dużej powierzchni (często od podłogi do sufitu) ozdobione białymi listwami elewacyjnymi lub drewnianymi okiennicami oraz niskie parapety. Same okna także zasługują na wyróżnienie – posiadają liczne szprosy i w przeciwieństwie do europejskich nie otwierają się do środka, a przesuwają.

Sposób wykończenia elewacji domu w stylu amerykańskim również przyciąga uwagę – bardzo często są to lekkie, drewniane budynki posiadające murowane elementy, np. frontową ścianę lub ozdobny komin. Kolorystyka elewacji także jest bardzo specyficzna – na amerykańskich przedmieściach można spotkać domy w szarym lub brązowym kolorze, które posiadają kontrastowe, białe listwy przy gzymsach czy oknach. Popularne są również białe domy z poziomymi panelami na elewacji. Inną cechą charakterystyczną domów amerykańskich jest rozległa konstrukcja budynków parterowych – zwanych także. bungalowami – rzadko są one zbudowane na planie kwadratu i posiadają liczne „dobudówki” (fachowo zwane wykuszem czy ryzalitem), np. w postaci dodatkowych pomieszczeń. Rozległość wynika z faktu, iż trendy budowlane naszych zaoceanicznych sąsiadów kształtowały się w czasach boomu budowlanego. Niedrogie, powszechnie dostępne grunty blisko gużych aglomeracji kusiły wizją przestronnego domu na wielkiej działce. Obecne warunki budowlane w Polsce zwykle dyktują nieco większe ograniczenia zarówno w powierzchni i cenie gruntu, jak i w regulacjach (Warunki Zabudowy często ograniczają powierzchnię czy szerokość elewacji budynku).

Domy amerykańskie – wnętrze

Projektanci domów w stylu amerykańskim stawiają przede wszystkim na komfort mieszkańców posesji oraz walory funkcjonalne. Budynki, oprócz drzwi frontowych, posiadają również wyjście na rozległy taras lub do ogrodu. Garaż wbudowany w bryłę domu pozwala na szybkie przejście z samochodu do wnętrza, co okazuje się bardzo wygodne np. w czasie deszczu czy podczas przenoszenia zakupów. Przestrzeń nad garażem jest zagospodarowana i tworzy oddzielne pomieszczenie. Bardzo charakterystyczne są również amerykańskie sypialnie, które posiadają własną garderobę oraz łazienkę, co zdecydowanie podnosi komfort mieszkania, choć wiąże się też z większą powierzchnią oraz kosztem.

Centralnym punktem każdego domu urządzonego w zachodnim stylu jest przestronny salon, niejednokrotnie połączony z dużą kuchnią oraz jadalnią. To tutaj spędza najwięcej czasu przeciętna amerykańska rodzina, przygotowując i wspólnie spożywając posiłki czy relaksując się przy telewizorze, oglądając rozgrywki futbolu. Bardzo często jadalnię i salon można oddzielić od siebie przesuwanymi drzwiami – jest to rozwiązanie powszechnie spotykane w Stanach Zjednoczonych. Charakterystycznym elementem pokoju dziennego jest także duży, ozdobny portal kominkowy, często wykonany z kamienia (często z wkładem elektrycznym lub gazowym zamiast faktycznego paleniska).

A może amerykańska willa?

Domy w stylu amerykańskim to jednak nie tylko parterowe lub jednopiętrowe konstrukcje widywane najczęściej na przedmieściach. Bardzo popularne są tam również rozległe wille o białej elewacji i szarych dachówkach. Styl domu zależy również od jego lokalizacji – w niektórych stanach popularne są domy inspirowane stylem brytyjskim, zaś na południu często można spotkać kamienne budynki utrzymane w klimacie meksykańskim czy prowansalskim.

Projekty domów amerykańskich – a może budynek inspirowany stylem zza oceanu?

Nieregularna bryła budynku, a także wielospadowy dach może powodować liczne trudności konstrukcyjne i tworzyć miejsca o podwyższonym współczynniku przenikania ciepła, co może się okazać wadą np. w sezonie zimowym. Oprócz tego nieregularna bryła przyczynia się do podwyższenia kosztu budowy domu, dlatego wiele osób decyduje się na postawienie konstrukcji jedynie inspirowanej stylem amerykańskim, z którego zaczerpnięta jest tylko część elementów. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów projektu, pomyśl o parterowym domku z białymi, poziomymi panelami na elewacji, rozległej werandzie, na której będziesz mógł odpoczywać po pracy czy charakterystycznych szarych dachówkach. Z kolei we wnętrzu domu warto postawić na otwartą przestrzeń – salon połączony z kuchnią i jadalnią będzie bardzo funkcjonalny, zwiększy przestrzeń dzienną i nawiąże do amerykańskiego stylu. Warto też zdecydować się na garaż w bryle budynku i zagospodarowanie nad nim dodatkowej przestrzeni do wykorzystania.
Oddzielną kwestią jest dostępność w naszym kraju konstrukcji szkieletowych, tak typowych dla budownictwa w USA. Niestety, mała ilość fachowców oraz słaba dostępność wysokiej klasy drewna budowlanego nie sprzyja temu stylowi konstrukcji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dom w stylu amerykańskim został zbudowany w technologii murowanej. Ograniczeniem jest jak zwykle jedynie wyobraźnia inwestora.

domoweklimaty.pl

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść