Sypialnia w klimacie skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Dodano: 2020-01-13

Prostota, minimalizm i sięganie tylko po to, co niezbędne. Skandynawska sypialnia to idealne odwzorowanie trendów nie tylko wnętrzarskich, ale również społecznych, w których coraz częściej mówi się o tym, że mniej znaczy więcej. Jak urządzić sypialnię w stylu nowoczesnym i nawiązującym do skandynawskiej ideologii życia? Oto kilka podpowiedzi.

 

Skandynawski klimat we wnętrzu

Nowoczesna sypialnia – stwórz udaną aranżację w stylu skandynawskim

Spójność z naturą, jasne przestrzenie i minimalizm zadbają o nasz spokój, relaks i wypoczynek – skandynawska sypialnia to miejsce przyjazne tym, którzy pragną się wyciszyć, wyspać, a jednocześnie żyć w zgodzie z naturą, wciągając ekologię również do wystroju wnętrz. W takiej sypialni w nowoczesnym stylu znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba, ale nic poza tym. Nie musimy otaczać się wieloma zbędnymi przedmiotami, by czuć się szczęśliwie i dobrze we własnym domu.

Co sprawia, że aranżacja sypialni skandynawskiej jest nowoczesna?

W skandynawskich domach liczy się przede wszystkim wspomniane już nawiązywanie w aranżacji do ekologicznego stylu życia. Minimalizm jest trendem, który od kilku lat króluje w nowoczesnych trendach i pozwala na tworzenie pięknych, a przy tym maksymalnie wygodnych wnętrz, choć odciętych od blichtru i przepychu.

 

Proste formy są na czasie, a dzięki swojej uniwersalności sprawdzają się we wszystkich wnętrzach – z wykorzystaniem minimalizmu i jasnych barw bez trudu można zatem urządzić zarówno efektowny salon w stylu skandynawskim, jak i małą sypialnię w stylu rustykalnym.

Cechy skandynawskiej sypialni: funkcjonalność rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów

Skandynawską sypialnię można łatwo rozpoznać – przede wszystkim stawia się w niej na funkcjonalność, relaks i wypoczynek. Takie wnętrza muszą być jasne – na północy dzień jest bardzo krótki, a więc z tego wynika chęć otaczania się kolorami, które tworzą we wnętrzach warunki sprzyjające codziennemu życiu. Zamiłowanie do naturalnych materiałów z kolei zaspokaja potrzebę kontaktu z przyrodą i pozwala łatwiej się zrelaksować.

 

Natomiast minimalizm, zarówno w formie, jak i ilości przedmiotów w pomieszczeniach sprawia, że nawet mała sypialnia w stylu skandynawskim może być doskonale wygodna.

 

Salon minimalistyczny w stylu skandynawskim

Kolorystyka w sypialni w stylu skandynawskim

Jak już wspomnieliśmy, styl skandynawski lubuje się w jasnych kolorach. Można więc sięgać po wszystkie odcienie bieli i jasnych szarości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by aranżację uzupełniać także czarnymi dodatkami. Co więcej, nowoczesne trendy idą nieco dalej w nadawaniu formy sypialniom i salonom w stylu skandynawskim – coraz częściej dodaje się do nich detale w pastelowych barwach, które wyjątkowo udanie uzupełniają minimalistyczny styl. Nie zapominajmy też o odcieniach drewna – to właśnie one dodają ciepła naszym wnętrzom.

Styl skandynawski to hołd oddany naturze

Przyjrzyjmy się na chwilę temu, jak w skandynawskich sypialniach nawiązuje się do natury. Drewno, obok bieli, stanowi tu główny motyw przewodni. W dobrym stylu są surowe formy, np. pieńki służące za stoliki nocne, drewniane podłogi czy też odsłonięte konstrukcje belek sufitowych, widoczne w sypialniach na poddaszu w stylu skandynawskim. Na sofach, kanapach i łóżkach znajdują się obicia z naturalnych materiałów – królują to szlachetne i trwałe włókna lniane, choć sporą popularnością cieszy się również juta.

 

Do sypialni i salonu w stylu skandynawskim pasuje także kamień – jednak warto stawiać na jego jaśniejsze rodzaje.

Dla kogo sypialnia w stylu skandynawskim z elementami rustykalnymi?

Sypialnia w stylu rustykalnym ma wiele wspólnego ze stylem skandynawskim – tu także dążymy do jedności z przyrodą i spokojnego życia w naturalnym rytmie. Tworzywa sztuczne nie mają tu zatem prawa bytu, ale dobrze prezentują się miedziane, metalowe i kamienne dodatki.

 

Sypialnia w klimacie skandynawskim

 

Na pierwszym miejscu znajduje się natomiast drewno. Rustykalny styl nie jest tak rygorystyczny pod kątem kolorów, jak skandynawski, dlatego też połączenie obu rodzajów aranżacji może dać oryginalny i bardziej przytulny efekt. Taką sypialnię skandynawską z rustykalnymi elementami docenią ci, którym zależy przede wszystkim na ciepłej atmosferze w domu.

Egzotyczne rośliny Urban Jungle do skandynawskiej sypialni

Skoro w skandynawskiej sypialni króluje natura, nie możemy zapomnieć także o roślinach. Urban Jungle to trend pozwalający na stworzenie w mieszkaniu małej, miejskiej dżungli, dzięki której nawiążemy lepszy kontakt z przyrodą. Zieleń pięknie uzupełni aranżację jasnej, małej sypialni w stylu skandynawskim, a także zadba o czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przecież spędzamy niemal 1/3 życia.

 

Styl minimalistyczny w sypialni skandynawskiej

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Łóżko w stylu skandynawskimto najprostszy możliwy model. Biały lub drewniany, o minimalistycznej formie, pozbawiony zbędnych zdobień, za to bardzo wygodny. Szafka nocna z kolei wcale nie musi być szafką – może to być nieskomplikowany stolik z surowego drewna, wspomniany już wcześniej pieniek lub stołek ze schodkiem. Jeśli zdecydujemy się na szafę, powinna mieć ona jasny kolor, by nie zdominować i nie zaciemnić wnętrza.

 

Podłogę możemy zostawić drewnianą lub wyłożyć ją ciepłą, jasną wykładziną, która będzie korespondowała z narzutą w stylu skandynawskim na łóżku.

Pomysł na małą sypialnię w stylu skandynawskim

Styl skandynawski wprost został stworzony do wykańczania małych sypialni – jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a niewielka liczba przedmiotów umożliwia stworzenie funkcjonalnej i wygodnej w użytku przestrzeni. Warto jedynie zadbać o wstawienie dużego, komfortowego łóżka i niewielkich szafek, a także funkcjonalnych, wiszących półek i ozdobić małą sypialnię w skandynawskim stylu – pięknie, nowocześnie i minimalistycznie.

 

Mała sypialnia w stylu skandynawskim

 

Więcej na temat wykańczania wnętrz w artykule: Jak łączyć style w urządzaniu wnętrz? Połączenie starego stylu z nowoczesnym.

Galeria zdjęć