Logo

Systemy przeciwoblodzeniowe dachowe i gruntowe – jak działają oraz kiedy i gdzie je instalować?

Systemy przeciwoblodzeniowe to prosty sposób na skuteczne i niewymagające wysiłku usuwanie lodu i śniegu ze schodów, podjazdów, dachów czy rynien. Odpowiednio dopasowane do potrzeb ogrzewanie przeciwoblodzeniowe zwiększa bezpieczeństwo i komfort, zużywając stosunkowo niewiele energii.

Systemy przeciwoblodzeniowe dachowe

Czym jest ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe to system pozwalający na usuwanie lodu i śniegu z powierzchni, takich jak dach, rynna, schody, podjazd, rampa załadunkowa czy droga dojazdowa.Dzięki niemu unikamy uciążliwego odśnieżania i oczyszczania z lodu, a także korzystania z mieszanek rozmrażających z zawartością soli. Stosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego pozwala też zwiększyć stopień bezpieczeństwa – spadające z dachu sople lub pokryte cienką warstwą lodu schody stwarzają poważne zagrożenie.

Na ogrzewanie przeciwoblodzeniowe składają się takie elementy, jak: maty grzejne, kable, termostaty, czujniki temperatury i wilgotności. Do wykonania systemu przeciwoblodzeniowego wykorzystać można dwa rodzaje przewodów. Stałooporowe mają stałą moc grzejną na całej długości. Samoregulujące dostosowują moc grzania na konkretnym odcinku do potrzeb – im zimniej, tym mocniej grzeją. Systemy z kablami samoregulującymi nie potrzebują zatem termostatu.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe działa na prostych zasadach i może być w pełni zautomatyzowane. Bazuje na aktualnych danych atmosferycznych, dopasowując sposób działania do bieżących potrzeb. Pełna automatyzacja sprawia, że jest całkiem bezobsługowe i pozwala na oszczędzenie czasu poświęcanego zwykle na odśnieżanie czy usuwanie lodu.

Gruntowe instalacje przeciwoblodzeniowe

Do gruntowych instalacji przeciwoblodzeniowych zaliczyć można m.in. ogrzewanie podjazdów (sprawdź, jak wykonać funkcjonalny i estetyczny podjazd), schodów zewnętrznychramp załadunkowych czy chodnikówDzięki nim powierzchnie te pozostają nieoblodzone i czyste, bez użycia mającej niszczące działanie soli i bez konieczności ręcznego odśnieżania lub usuwania lodu.

Konstrukcje gruntowe składają się z kabli lub mat grzewczych, umieszczanych pod taką nawierzchnią jak asfalt, beton bądź płyty betonoweWażnymi elementami systemu są także termostaty, mające gruntowe czujniki pozwalające na stałe monitorowanie temperatury i wilgoci. To one sprawiają, że ogrzewanie może na bieżąco reagować na warunki atmosferyczne i dostosowywać do nich moc grzejną.

Dachowe instalacje przeciwśniegowe i przeciwoblodzeniowe

Dachowe systemy przeciwśniegowe i przeciwoblodzeniowe obejmują m.in. ogrzewanie rynien zewnętrznych i wewnętrznych, dachów, rur spustowych czy koryt zlewowych. Systemy tego rodzaju zastosować można zarówno na dachach płaskich, jak i na tych o dużym stopniu nachylenia. Dzięki nim unikniemy zalegania na dachu oraz w elementach odprowadzających z niego wodę śniegu i lodu – rury spustowe i rynny pozostają drożne, redukuje się ryzyko powstawania niebezpiecznych sopli oraz przeciążeń.

Systemy dachowe składają się, podobnie jak systemy gruntowe, z kabli lub mat grzewczychtermostatów oraz czujników temperatury i wilgoci.

Ogrzewanie rur – ochrona przed mrozem

Rury spustowe oraz rynny to kluczowe elementy systemu odprowadzania wody z dachu. Zimą trzeba liczyć się z ryzykiem zamarzania wody w tych częściach instalacji, co prowadzić może do jej poważnych uszkodzeń. Podgrzewanie rynien i rur spustowych zapobiega takiej sytuacji.

Przewody stałooporowe lub samoregulujące układa się w rurach spustowych i w rynnach, wykorzystując w tym celu specjalne uchwyty, pomagające w utrzymaniu prawidłowego ułożenia kabli.

Maty grzejne dachowe – gdzie i jak je stosujemy?

Maty grzejne dachowe to elektryczna instalacja cieplna, którą można zamontować na stałe bądź jedynie na okres zimowy.Tego rodzaju maty wykonane są z materiałów odpornych na działanie promieni słonecznych, a ich moc grzejna dostosowana jest do indywidualnych potrzeb – pod uwagę bierze się m.in. rodzaj konstrukcji dachowej i występujące lokalnie warunki pogodowe.

Ogrzewanie wody na dachu możliwe jest dzięki matom grzejnym montowanym na powierzchni dachu lub pod warstwą wierzchnią jego poszycia. To pierwsze rozwiązanie pozwala na wielokrotne rozwijanie i zwijanie maty, bez ingerencji w poszycie – sam montaż jest wyjątkowo łatwy. Maty grzejne służą zazwyczaj do ochrony większych połaci dachowych, choć możliwe jest również pokrycie nimi jedynie wybranych miejsc, szczególnie narażonych na zaleganie śniegu i lodu.

Zasady montażu ogrzewania rynien i rur spustowych

Montaż systemu przeciwoblodzeniowego rynien i rur spustowych wymaga przygotowania odpowiednich akcesoriów, np. specjalnych uchwytów rynnowych, taśmy montażowej oraz uchwytów do rur spustowych i krawędzi dachowych.

Wybrane kable mocujemy za pomocą taśmy montażowej i uchwytów, na krawędziach dachowych oraz w miejscach gromadzenia się śniegu i lodu. Powinny zostać umieszczone wzdłuż rynny w obu kierunkach, a liczba montowanych odcinków należy uzależnić od wymaganej mocy grzewczej. Uchwyty montażowe umożliwiają stabilne zamocowanie kabli i zachowanie właściwego odstępu między poszczególnymi odcinkami. W niektórych przypadkach przy montażu w rurach spustowych konieczne jest zastosowanie łańcucha stalowego, do którego montuje się odpowiednie uchwyty.

Ogrzewanie chodników, schodów i podjazdów do garażu

Do wykonania gruntowej instalacji przeciwoblodzeniowej stosuje się odpowiednie przewody grzejne bądź maty grzejne, których moc grzejną określa się, biorąc pod uwagę m.in. minimalną temperaturę zewnętrzną, siłę wiatru i częstotliwość opadów śniegu.

Systemy oblodzeniowe gruntowe

System można wykonać na większej lub mniejszej powierzchni – np. ogrzewanie podjazdów wykonuje się na całym podjeździe albo tylko w miejscach styku podłoża z oponami poruszających się po nich pojazdów. Instalację położyć można pod nawierzchniami płytowymi, np. płytami kamiennymi lub betonowymi. Inną opcją jest zalanie jej betonem.

Systemy przeciwoblodzeniowe zwiększają komfort i bezpieczeństwo, zapobiegając gromadzeniu się śniegu i lodu. Instalacje gruntowe pozwalają uniknąć powstania śliskiej warstwy na podjeździe czy schodach, a instalacje dachowe pomagają zachować drożność rynien czy niwelować ryzyko powstawania sopli.

Chcesz wiedzieć więcej o budowie funkcjonalnego i bezpiecznego domu? Sprawdź nasze projekty!

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść