Logo

Czy grafit stanie się najpopularniejszym izolatorem termicznym?

Czy grafit stanie się najpopularniejszym izolatorem termicznym?

Informacja prasowa,
Warszawa, 29 maja 2019r.

Na rynku materiałów budowlanych widać znaczny wzrost sprzedaży styropianu grafitowego. Eksperci budowlani łączą ten fakt z rosnącą świadomością wśród wykonawców i inwestorów, którzy wybierają najbardziej efektywny i ekonomicznie opłacalny materiał izolacyjny. Styropian grafitowy wyróżnia się najkorzystniejszą wartością współczynnika przewodzenia ciepła, nawet 0,031W/mK, co skutkuje zdecydowanie lepszą ochroną termiczną budynku niż przy wykorzystaniu tradycyjnych płyt. Efektem jego zastosowania jest znaczne obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie i co najważniejsze - grafit jest coraz bardziej atrakcyjny cenowo.


Grafitowy styropian poza znakomitymi walorami izolacyjnymi ma takie same właściwości użytkowe co tradycyjne płyty, a także wszechstronne zastosowanie. Można go wykorzystać do ocieplenia ścian zewnętrznych - fasad, podłóg na gruncie i nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (piwnica, garaż), stropodachów i dachów skośnych oraz fundamentów. Dodatkowo jest materiałem łatwym w obróbce.

Wyjątkowo niska lambda

 Czym więc styropian grafitowy różni się od tradycyjnych styropianów? Przede wszystkim współczynnikiem przewodzenia ciepła, którego wartość wynosi od 0,033 do 0,031 W/mK. Jak powszechnie wiadomo, im niższa lambda, tym lepsza izolacyjność styropianu. Świetna izolacja przegród powoduje natomiast, że zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, co z kolei przekłada się na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie.
     - Styropian grafitowy TERMONIUM Plus fasada to nasz flagowy, najcieplejszy styropian o lambdzie, która wynosi  0,031 W/mK. Dzięki tak korzystnemu współczynnikowi można uzyskać wysokiej klasy ochronę cieplną budynku, jednocześnie redukując grubość płyt nawet o 30% - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki. – Dzięki grafitowi możemy zmniejszyć ilość zakupionego styropianu. Do uzyskania zakładanych parametrów i ocieplenia takiej samej powierzchni potrzebujemy znacznie mniej styropianu grafitowego niż w przypadku zastosowania tradycyjnych płyt. Warto podkreślić, że w naszej ofercie grafit jest obecnie w cenie porównywalnej do cen naszego tradycyjnego styropianu, natomiast korzyści z ocieplenia domu styropianem grafitowym jest więcej i jak pokazują dane z rynku, znaczna część inwestorów jest tego świadoma. Wiedzą, że warto postawić na grafit, bo to po prostu opłaca się najbardziej.

Postaw na grafit - tylko dobrej jakości

Według ekspertów wysokie parametry jakościowe styropianu w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem dają gwarancję trwałości i stabilności systemu ocieplenia przynoszącego oczekiwane oszczędności energii. Jakość ma więc ogromny wpływ na aspekt ekonomiczny, ale nie tylko. Eksperci są zgodni - kwota zainwestowana w ocieplenie domu grafitowym styropianem zwraca się szybko, a budynek na długie lata ma zapewnioną solidną ochronę przed surowymi warunkami atmosferycznymi. Jednak grafit grafitowi nierówny. Tak jak w przypadku tradycyjnych płyt zdarzają się przypadki, kiedy dostępne w hurtowni „ładnie” wyglądające płyty nie spełniają deklarowanych przez producenta parametrów. Jak więc wybrać dobry grafit? Zawsze, nie tylko przy wyborze materiału budowlanego, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Dlatego zdecydowanie odradza się kupowania grafitu od mało znanych producentów po wyjątkowo okazyjnych, niskich cenach. Eksperci zalecają wybierać produkty posiadające Rekomendacje Techniczne i Jakości RTQ Instytutu Techniki Budowlanej. Te prestiżowe dokumenty potwierdzają najwyższą jakość materiałów. Jednym z warunków ich otrzymania jest dobrowolne poddanie się cyklicznym kontrolom certyfikowanych laboratoriów badawczych. Od kilku lat wyjątkowo pomocne w poszukiwaniach idealnego materiału są publikowane na stronie GUNB (www.gunb.gov.pl) wyniki kontroli przeprowadzonych przez państwowe instytucje nadzoru budowlanego. Dzięki dostępnej tam wyszukiwarce w łatwy sposób można sprawdzić, czy materiał danego producenta przeszedł pozytywnie kontrole, które mają na celu weryfikację deklarowanych parametrów.

W kompletnym systemie ociepleń pewność

Eksperci rekomendują stosowanie styropianów, w tym grafitowych płyt, w kompletnym systemie ociepleń pochodzącym od jednego producenta. Tylko taki wariant, czyli wybór kompletnego systemu ociepleń, zapewnia kompatybilność poszczególnych jego składowych (tj.: kleje, siatki, styropian, tynk itd.), jak również daje gwarancję optymalnej pracy całego układu, której efektem jest najwyższa trwałość oraz niskie koszty energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu. Dla wymagających inwestorów szukających najlepszych rozwiązań Termo Organika, największy producent styropianu, rekomenduje gotowy kompletny system ociepleń MAX. W tej wersji wszystkie elementy składowe mają najwyższe w swojej grupie parametry, a bazę systemu stanowi najcieplejszy grafitowy styropian z linii TERMONIUM o lambdzie 0,031W/mK.



Więcej informacji znajduje się na stronie: www.termoorganika.pl.

Styropian grafitowy to w tym momencie jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznej nie tylko ścian zewnętrznych, ale również różnego typu pomieszczeń, jak piwnice, garaż, pomieszczenia gospodarcze. Ze względu na swoje parametry techniczne i właściwości izolujące jest optymalnym wyjściem łączącym cenę i jakość.

Jak przecinać styropian grafitowy?

Grafit - jego właściwości są naprawdę uniwersalne. Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na zastosowanie styropianu grafitowego, głównie ze względu na stale rosnącą świadomość dotyczącą zalet termoizolacji budynków. Warto zwrócić uwagę, że grafit to nie tylko doskonały izolator termiczny, ale również materiał, który jest bardzo łatwy w obróbce – zarówno dla firm-profesjonalistów, jak również osób izolujących metodą gospodarczą.

Aby znacząco poprawić komfort układania styropianu oraz przyspieszyć wykonanie kompleksowej izolacji warto zainwestować w dobrej jakości narzędzia, dzięki którym będzie możliwe sprawne ciecie materiału. Styropian w zależności od jego grubości można ciąć:
 

  • ostrym nożykiem (metoda polecana przy małych docinkach),
  • ręcznymi piłami,
  • akumulatorowymi nożami wyposażonymi w niezbędnej długości ostrza,
  • specjalnymi gilotynami.
Klejenie grafitowego styropianu na elewacji domu

Jak zamontować styropian grafitowy?

Klejenie styropianu ma zasadnicze znaczenie dla trwałości izolacji. W zależności od systemu, który wybieramy i zaleceń producenta izolatory termiczne w postaci grafitu można kleić:
 

  • na specjalnie przygotowaną pianę montażową,
  • na elastyczny klej do styropianu.


Oczywiście niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, gruntowanie, uzupełnienie ewentualnych ubytków w murze. Materiał klejący należy nakładać po obwodzie płyty oraz punktowo na środku. Można również wykonać kołkowanie styropianu do muru w celu zwiększenia wytrzymałości.

Jakie są zalety zastosowania grafitowego styropianu?

Należy pamiętać, że zastosowanie grafitu to inwestycja na lata – inwestycja zmniejszająca przede wszystkim ilość potrzebnej energii niezbędnej do zapewnienia prawidłowego komfortu cieplnego. Im lepsza i bardziej ciągła izolacja, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie i mniejsze koszty utrzymania domu. Styropian grafitowy znacząco w tym pomaga.

Styropian grafitowy ma wiele zalet, wśród których zdecydowanie warto wymienić takie, jak:

  • grafit absorbuje promieniowanie podczerwone i sprzyja zatrzymaniu ucieczki ciepła z domu,
  • dodatek grafitu znacząco poprawia parametry izolacyjne styropianu,
  • materiał jest lekki, nowoczesny, prosty w obróbce i montażu,
  • występuje bardzo niska lambda w porównaniu do tradycyjnych materiałów (oscyluje w granicach  0,030-0,033 W/mK),
  • cieńsza warstwa izolacyjna przy lepszych parametrach,
  • możliwość zastosowania w różnych miejscach dzięki cieńszej warstwie (ściany, podłogi,  stropodachy),
  • lepsze doświetlenie wnętrz dzięki zastosowaniu cieńsze warstwy materiału.

Podsumowując

styropian grafitowy pozwala zachować doskonałe parametry izolacyjne przy zastosowaniu cieńszej warstwy ocieplenia niż to by miało miejsce w przypadku wykorzystania styropianu białego bądź wełny.

Ile kosztuje grafit styropianowy?

Aby obliczyć całkowity koszt zakupu styropianu grafitowego trzeba znać dokładnie ilość metrów kwadratowych potrzebnych do izolacji, a także grubość samej izolacji (producenci oferują płyty o różnej grubości). Ceny można bez problemu sprawdzić w sklepach internetowych, hurtowniach, a także lokalnych składach budowlanych. Koszty grafitowego stytopianu kształtują się mniej więcej:

Styropian Grafitowy na Fasadę Termo Organika Termonium Plus grubość 15 cm

Styropian elewacyjny gr. 15 cm lambda 031

Cena za op.:57,00 zł
Cena za m2:28,50 zł

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść