Logo

Drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe oraz ukryte w ścianie. Od czego zależy ich cena? Które będą lepsze?

Wybór drzwi wewnętrznych jest kluczowy podczas wykańczania mieszkania – skrzydła decydują o prywatności domowników i ostatecznym wystroju otoczenia. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ich zakup. Poznajmy rodzaje drzwi wewnętrznych i podejmijmy najlepszą decyzję. Sprawdźmy, czym są skrzydła bezprzylgowe czy drzwi bezfelcowe.

Typ drzwi a wystrój wnętrza - porady

Typ drzwi a wystrój wnętrza – jakie drzwi i gdzie stosować?

  • Podstawowy podział drzwi wewnętrznych do domu określają trzy typy skrzydeł: pełne, z przeszkleniami i łazienkowe.
  • Jeśli w pomieszczeniach stawialiśmy na dekoracje ze szkła lub chcemy dodać małemu wnętrzu odrobinę więcej wizualnej przestrzeni, warto postawić na skrzydła ozdobione wstawkami z mlecznego szkła – ich wielkość i liczbę łatwo dopasujemy do indywidualnych potrzeb.
  • Pełne skrzydła to natomiast doskonały wybór do miejsc, w których liczy się prywatność, a więc do sypialni i gabinetów, w których potrzebujemy ciszy i dobrych warunków do skupienia się do pracy w domu.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – budowa, różnice, wady i zalety obu rozwiązań

Kolejny podział drzwi wewnętrznych to rozróżnienie na drzwi przylgowe i bezprzylgowe, nazywane też drzwiami bezfelcowymi. Te pierwsze wszyscy dobrze znamy – to klasyczny model drzwi przeznaczony do skompletowania z ościeżnicą przylgową. Skrzydło opiera się na niej podczas zamykania drzwi, a zawiasy są cały czas widoczne i mamy do nich łatwy dostęp. Skrzydła bezprzylgowe natomiast licują się z framugą, tworząc perfekcyjnie gładką powierzchnię z niewidocznymi zawiasami.

ZaletyWady
Skrzydło przylgowe· klasyczny wygląd· mniejsza spójność z otoczeniem
· łatwy dostęp do okuć
· łatwa regulacja zawiasów
· tańsze od skrzydeł bezfelcowych
Skrzydło bezprzylgowe· zawiasy do drzwi bezprzylgowych są schowane – większa estetyka· regulacja drzwi bezprzylgowych jest trudna
· nowoczesny wygląd· masywniejszy wygląd
· spójność z pomieszczeniem· wysoka cena

Jak widać, drzwi bezprzylgowe mają sporo wad, jednak ich wybór jest uzasadniony szczególnie we wnętrzach o nowoczesnym sznycie.

Charakterystyczne cięcie czy prosta krawędź – estetyka drzwi bezfelcowych i przyglowych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skrzydła bezprzylgowe to idealny wybór, jeśli zależy nam na stworzeniu nowoczesnej aranżacji o minimalistycznym lub industrialnym charakterze. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych są niewidoczne, a całość tworzy dość masywną w odbiorze konstrukcję, która świetnie wpisuje się w surową stylistykę wnętrz. Optycznie powiększają też przestrzeń, więc warto je wybrać do małych pomieszczeń.

Jeśli jednak stawiamy na łagodniejszy, bardziej klasyczny wystrój pomieszczeń, lepszym wyborem okażą się tradycyjne drzwi z ościeżnicą przylgową. Ich konstrukcja przez wyraźne zarysowanie krawędzi jest lżejsza, a dzięki temu ma uniwersalny charakter. Co więcej, są one łatwiej dostępne, więc bez trudu wybierzemy skrzydło idealnie pasujące do otoczenia.

Drzwi w salonie schowane w ścianie - przyległe do ściany

Dla osób ceniących minimalistyczny design i prostotę – drzwi wkomponowane w ścianę

Jeszcze jednym typem drzwi wewnętrznych są skrzydła wkomponowane w ścianę. Ościeżnica w ich przypadku jest całkowicie niewidoczna, ponieważ zgodnie z nazwą jest ukryta wewnątrz ściany. Oznacza to, że skrzydło wewnętrzne będzie idealnie spasowane z pomieszczeniem – można pójść o krok dalej i wybrać gładkie drzwi w kolorze ścian lub wyróżniać je barwą kontrastową. To kolejny sposób na nowoczesny wystrój mieszkania. Podobnie schowane w ścianie mogą być drzwi przesuwne – takie rozwiązanie ma jednak sporo zalet, ale i wad.

Ranking drzwi wewnętrznych z marketu i od producentów – porównanie kosztów

Zdawałoby się, że jeśli chcemy tanio wykończyć mieszkanie, powinniśmy korzystać z oferty drzwi wewnętrznych popularnych marketów. Często takie założenie okazuje się jednak błędne, ponieważ ceny producentów niejednokrotnie nie odbiegają od tych proponowanych w sieciówkach.

Wybór drzwi wewnetrznych - ranking drzwi

Przylgowe skrzydła wewnętrzne w marketach można kupić już za mniej niż 200 zł, i to właśnie modele z niższej półki cenowej przeważają w sklepowych alejkach. Dużo trudniej kupić tam solidnie wykonane drzwi do pokojów, z czym z kolei nie będzie problemu u producenta. Np. podstawowe drzwi wewnętrzne Porta to koszt zaczynający się już od ok. 170 zł, ale nie zawiedziemy się również, jeśli będziemy szukali modeli z lepszych materiałów, o oryginalniejszym wyglądzie i, co za tym idzie, w wyższej cenie.

Niskiej jakości drzwi wewnętrzneKoszt drzwi z ościeżnicą257,00 zł437.00 zł
Koszt montażu drzwi180,00 zł
Niskiej jakości drzwi wewnętrzneKoszt drzwi z ościeżnicą452,00 zł632.00 zł
Koszt montażu drzwi180,00 zł
Niskiej jakości drzwi wewnętrzneKoszt drzwi z ościeżnicą1 072,00 zł1252.00 zł
Koszt montażu drzwi180,00 zł

Drzwi do łazienki – jakie normy i wycięcia wentylacyjne?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bezprzyglowe drzwi łazienkowe, czy też z ościeżnicą przylgową, musimy pamiętać, by były one dopasowane do warunków panujących w tym wnętrzu. Każde skrzydło do łazienki musi mieć bowiem wentylację w postaci otworów bądź podcięcia w dolnej części drzwi – dzięki niej możliwa jest odpowiednia wymiana powietrza. Wszystko po to, by para wodna nie osadzała się na ścianach i posadzkach, powodując rozwijanie się grzybów i pleśni w wilgotnym środowisku.

Drzwi wewnątrzklatkowe a drzwi do pokojów – czym się różnią?

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego najczęściej są wykonane ze stali, mają właściwości antywłamaniowe i są bardzo solidne. Czy drzwi wewnątrzklatkowe również myszą takie być? W tym przypadku najlepiej wybrać równowagę pomiędzy skrzydłami pokojowymi a zewnętrznymi.

Drzwi wewnątrzklatkowe nie są bowiem pierwszym zabezpieczeniem naszego mieszkania, ale kolejnym po bramie wejściowej. Oznacza to, że nie musimy tak uważnie separować wnętrza przed zmianami temperatur, a samo skrzydło nie musi być odporne na czynniki zewnętrze. Z pewnością jednak powinny spełniać normy antywłamaniowe, by chronić nasze mienie.

Drzwi do garderoby białe bezprzylgowe

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając drzwi wewnętrzne?

Bardzo ważny jest estetyczny i prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych. Aby właściwie pełniły swoje zadanie, muszą być odpowiednio wypoziomowane, a ościeżnica prosto osadzona. Ważne również, by zadbać o wykończenie wnęki drzwiowej – wyrównać ścianę, położyć gładź i dopasować całość kolorystycznie do otoczenia. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wykonać te prace tak, by zadbać o zadowalający efekt, lepiej zlećmy to zadanie profesjonalistom.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść