Polacy przekonują się do okien narożnych w projekcie domu. Duże przeszklenia czyli okna z profilem narożnym w nowoczesnych domach

Dodano: 2018-12-06

Narożne okna cieszą się rosnącą popularnością, a uznanie zyskują nie tylko wśród projektantów i architektów, ale także tych osób, które budują swoje pierwsze M. Co sprawia, że decydujemy się na to rozwiązanie coraz częściej i co warto na jego temat wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

 Projekt domu Lupo , wizualizacja 1

Dom z wizją, czyli okna narożne w domu

Decyzję o oknach narożnych Polacy podejmują coraz częściej. Nie bez przyczyny – rozwiązanie to sprawia, że dom wyróżnia się na tle otaczającej go zabudowy, zyskuje charakter i nowoczesny, niebanalny wygląd. Narożne okna idealnie uzupełniają minimalistyczne bryły, a do wnętrza domu wpuszczają mnóstwo dziennego, naturalnego światła. Jednocześnie, dzięki dużym przeszkleniom konstrukcja budynku wydaje się lekka. Na budowę domu z narożnymi oknami decydują się zwykle ci z nas, którym zależy na posiadaniu nowoczesnego domu, zaprojektowanego zgodnie z obowiązującymi trendami, w skandynawskim, minimalistycznym stylu. W takich budynkach wnętrza pozostają jasne, przestronne i doskonale oświetlone. Okno narożne w kuchni czy w salonie sprawi również, że pomieszczenie optycznie będzie wydawało się większe.

 

Okna z profilem narożnym widok z salonu

Konstrukcje z profilem narożnym

To, jakiej jakości będą nasze konstrukcje narożne, zależeć będzie od ich profili. Mają one bowiem wpływ na stabilność całej konstrukcji, a także jej właściwości akustyczne i termiczne. Najwyższej jakości profile (a więc te klasy A) zapewniają nie tylko ochronę przed hałasem i chłodem, ale także trwałość stolarki. Nie odkształcają się i nie wypaczają okna pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu uniknąć możemy wysokich kosztów związanych z koniecznością ich naprawy.

Izolacja cieplna, czyli termika narożnika

Duże przeszklenia wielu z nas kojarzą się z niedostateczną izolacją termiczną, a w konsekwencji – z chłodem. Czy słusznie? Okazuje się, że niekoniecznie! Stopień izolacji termicznej narożnych okien zależy bowiem od tego, jaki model wybierzemy. Ten o niższym deklarowanym współczynniku przenikania ciepła okna będzie najskuteczniej chronić okno przed stratami ciepła. W konsekwencji oznaczać to będzie niższe koszty ogrzewania.

 

Profil narożny okna w kuchni

 

Kąt nachylenia okna narożnego

Jeszcze do niedawna w sprzedaży dostępne były okna narożne słupkowe, a więc takie, w których słupek wzmacniał konstrukcję przeszkleń połączonych pod kątem 90o.. Dziś coraz częściej produkuje się okna bezsłupkowe, których cała powierzchnia jest przeszklona. Szyby wciąż połączone są pod kątem 90o, ale łączy się je specjalnym, odpornym na promieniowanie UV klejem. Brak łącznika kątowego oznacza również nawet do 30% więcej światła wewnątrz pomieszczeń!

Okna na zamówienie jako idealne dopasowanie

Istnieje możliwość montażu okien o takich wymiarach, które odpowiadać będą naszym potrzebom i oczekiwaniom. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić model panoramiczny, dzięki któremu do wnętrza dostawać się będzie zdecydowanie więcej dziennego światła. Możemy również zamówić balkonowe drzwi w formie okien narożnych o wybranych przez nas wymiarach. Popularnym rozwiązaniem są ponadto narożne okna pasmowe, w których przeszklenia tworzą nowoczesne pakiety. Decydując się na okno narożne w salonie czy kuchni w wersji na wymiar, możemy również zdecydować o tym, w jaki sposób okno będzie otwierane. Czy zdecydujemy się na model rozwieranyuchylno-rozwieranyuchylnyprzesuwny czy obrotowy? To zależy tylko od nas!

Szyby w oknach narożnych

Szyby zewnętrzne w oknach narożnych poddawane są silnych naprężeniem mechanicznym i termicznym, dlatego stosuje się bardziej odporne niż zwykłe, grubsze szkło hartowane, które przy mocno nasłonecznionej elewacji, będzie wykazywało większą wytrzymałość mechaniczną i odporność termiczną. Dodatkowo stosuje się powłoki niskoemisyjne.

Gdzie sprawdzą się okna narożne?

Okna narożne doskonale sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych domach. Zastosowane mogą być w różnych pomieszczeniach, np. w salonie, w kuchni i wszędzie tam, gdzie chcemy optycznie powiększyć przestrzeń i zyskać jak najwięcej dziennego światła. Planując tego rodzaju okna, należy jednak uwzględniać widok, jaki rozpościerać się będzie za nim oraz koszt okna narożnego.

 

Projekt domu Lancet , wizualizacja 1

Wady okien narożnych

Choć zwykle znacząco podnoszą estetykę budynku, nie są pozbawione wad. Jakie najważniejsze mankamenty mają okna narożne? Wady najczęściej wymieniane związane są przede wszystkim z ich kosztami. Wykonanie narożnego modelu kosztuje bowiem więcej niż okna tradycyjnego. Wyższe koszty wynikają również z konieczności wzmocnienia stropu, zastosowania innego nadproża czy wprowadzenia zmian w projekcie.

 

okno narożne w domu

 

Mimo wyższej niż standardowa ceny, okna narożne zdobywają serca dizajnerów i deweloperów. Doskonale wkomponowują się w bryły nowoczesnych budynków, optycznie powiększają przestrzeń pomieszczeń i sprawiają, że nasze domy zyskują niepowtarzalny, modny charakter. Ciekawy charakter doświetlenia kuchni oraz samego wnętrza domu możemy znaleźć w naszym nowym projekcie domu Komandor NF40:

 

Projekt domu Komandor NF40, wizualizacja 1

 

Więcej projektów z okami narożnymi oraz innych, nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i wnętrzarskich przeczytać można na stronie: https://www.domoweklimaty.pl/pl/czytelnia/.