Logo

Pielęgnacja ogrodu

Kategorie: Otoczenie

Ładny projekt domu oraz zadbany ogród są spełnieniem marzeń większości z nas. O ile jednak kupując gotowy projekt domu, absorbuje on naszą uwagę i siły głównie w fazie budowy i wykańczania, o tyle w aranżację i pielęgnację ogrodu musimy angażować się przez cały czas. Bowiem tylko ogród systematycznie pielęgnowany będzie cieszył oczy i dostarczał przyjemności swoim użytkownikom.


Projekty domów często narzucają sposób zagospodarowania i aranżacji ogrodu, tak aby razem tworzyły harmonijne miejsce do życia dla całej rodziny. I podobnie jak dbamy o porządek w domu, tak też ciągłej i systematycznej pielęgnacji wymaga ogród. Oto kilka podstawowych zasad i zabiegów, których przestrzeganie i wykonywanie pozwoli zachować ładny wygląd ogrodu przez wiele lat.


Pielęgnacja ogrodu zaczyna się już w momencie jego zakładania, czyli od przygotowania podłoża. Z warunkami glebowymi (m.in. rodzaj gleby, pH, nasiąkliwość, ekspozycja słoneczna) wiążą się bezpośrednio dobór gatunków roślin oraz ich wzrost i dalsza wegetacja. Bardzo ważny dla przyjęcia się nasadzeń jest pierwszy miesiąc.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest podlewanie. Jego regularność i obfitość zależy od właściwości gleby - zatrzymująca wodę, nie wymaga obfitego nawadniania, natomiast piaszczystą należy nieustannie kontrolować i nawadniać. Pamiętać przy tym trzeba, aby nie zalewać roślin, bo to prowadzi do ich zamierania.

Bardzo ważnym zadaniem dla ogrodnika jest ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Częste „przeglądanie” ogrodu pod tym kątem pozwoli na szybkie zauważenie i reagowanie, co zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu się.


Zabiegami pielęgnacyjnymi, dzięki którym rośliny utrzymują dobrą formę przez cały sezon są m.in. cięcia, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, odchwaszczanie oraz nawożenie. Cięcie roślin pozwala utrzymać je w pewnych ryzach, nie dopuszcza do wzajemnego wchodzenia na siebie, zacieniania i wypierania słabszych roślin przez silniejsze. Z kolei zrywanie zwiędłych kwiatów przyspiesza tworzenie nowych, co oznacza dłuższy okres kwitnienia.

Szczególnie ważne, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu roślin, jest odchwaszczanie. Tylko systematyczne i dokładne wyrywanie chwastów, oczywiście z korzeniami, uniemożliwi ich wysiewanie się i rozrastanie. Kwiaty i byliny prezentują się znacznie lepiej, gdy są regularnie czyszczone, podlewane i nawożone.


Sezon w ogrodzie nie kończy się wraz z przekwitnięciem kwiatów. Jest w nim również trochę pracy w miesiącach jesiennych. Przede wszystkim sprzątanie opadających liści. Jest to zabieg konieczny, zwłaszcza na trawnikach, gdyż liście tworzą nieprzepuszczalną barierę, pod którą trawa gnije z braku światła i powietrza.

Natomiast późną jesienią (najlepiej tuż przed zmrożeniem gleby) należy rośliny okryć, aby nie dopuścić do ich zmarznięcia podczas zimowych mrozów. Niektóre rośliny (np. róże) wymagają kopczykowania ziemią, inne obsypania korą albo obwiązania chochołami ze słomy. Ale uwaga, za wcześnie wykonane zabiegi okrywania roślin mogą doprowadzić do ich rozhartowania i w konsekwencji do zmarznięcia.


Fot. Gardena

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść