Logo

Zadaszenie tarasu – poradnik krok po kroku

Kategorie: Otoczenie

Taras zadaszony to konstrukcja, na którą decyduje się niemal każdy, kto posiada własny kawałek podwórka za domem. Na podłożu z desek można stabilnie ustawić meble, a rozpostarty nad głowami daszek chroni przed słońcem i deszczem. Podpowiadamy, jak zadaszyć taras!

Budowa podestu pod taras

Krok 1: Dach nad tarasem – zgłaszać czy nie zgłaszać?

Co ciekawe, w polskim prawie budowlanym definicja zadaszenia tarasu nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że przy stawianiu go można pokusić się na pełną samowolkę! Należy wiedzieć, że zgodnie ze słownikiem taras stanowi część budynku mieszkalnego i nie można go traktować jako elementu małej architektury. Znajduje to także potwierdzenie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Określa ono warunki techniczne, które nakazują do kubatury brutto budynku mieszkalnego wliczać także kubaturę balkonów i tarasów.

Czy zatem budowa dachu nad tarasem wymaga pozwolenia lub zgłoszenia budowlanego? Nie, ponieważ interpretacja przepisów pozwala na zakwalifikowanie takiego działania jako remontu. Co więcej, nawet gdyby zadaszenie tarasu zostało podciągnięte pod konstrukcję wiaty lub małej architektury ogrodowej, również nie będzie wymagało dodatkowej dokumentacji.

Krok 2: Konstrukcja zadaszenia tarasu – z czego ją wykonać?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy standardowa konstrukcja zadaszenia tarasu z pionowymi słupami w ogóle będzie potrzebna. Wiele osób decyduje się bowiem na przymocowanie daszka lub markizy bezpośrednio do elewacji, jednak takie rozwiązanie zdaje egzamin jedynie w przypadku stosunkowo niewielkich, lekkich konstrukcji.

Jeśli natomiast zależy nam na osłonięciu tarasowym zadaszeniem sporej części podestu i stworzeniu konstrukcji, która będzie solidna, ale też da nam możliwość zamaskowania tarasu po bokach, np. ściankami lub zasłonami, należy zbudować szkielet. Do tego celu najlepiej nadają się drewniane belki, doskonale komponujące się z naturalnym charakterem ogrodu, oraz metalowe słupki o znakomitej trwałości i odporności na uszkodzenia.

Zadaszenie tarasu

Krok 3: Jak zadaszyć taras – materiał na pokrycie dachowe

Samo pokrycie dachowe możemy wykonać z najróżniejszych materiałów – przedstawimy kilka najbardziej popularnych:

  • Jeśli konstrukcja zadaszenia tarasu została wykonana z drewna, a tworzące dach deski są ułożone dość gęsto, możemy zdecydować się na wykorzystanie jej w formie pergoli. Posadźmy przy niej szybko rosnące pnącza i pozwól im zasnuć cały dach. Zrezygnujmy jednak z winorośli – ich liście pojawiają się późną wiosną, więc w pierwsze ciepłe dni na tarasie mogłoby nam brakować cienia. Jak zbudować pergolę tarasową? Więcej tutaj.
  • Tkaniny i płótna – to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Szczególną popularnością cieszą się zadaszenia tarasurozsuwane, np. markizy mocowane bezpośrednio do elewacji (więcej na ich temat tutaj) lub płótna na specjalnym mechanizmie, rozpostarte na konstrukcji połączonej z ziemią. Do nich często dobierane są także płótna na ścianki, które w zależności od pogody i potrzeb możemy zasuwać i rozsuwać.
  • Kolejnym pomysłem jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Szczególnie dobrymi recenzjami cieszą się przejrzyste płyty, które zacieniają i chronią przed deszczem, ale jednocześnie przepuszczają światło. Materiał ten jest bardzo trwały, łatwy w obróbce i elastyczny, więc nie sprawia trudności przy montażu.
  • Naturalne, piękne i nowoczesne dachy nad tarasem? Takie właśnie są pokrycia dachowe wykonane w całości z drewna. Zapewniają mocne zacienienie, przytulną atmosferę, ale trzeba też pamiętać o regularnej impregnacji takiego pokrycia. O czym jeszcze warto wiedzieć, decydując się na taras z drewna? Więcej w tym artykule.

Krok 4: Taras zadaszony – montaż

Skoro już wybraliśmy materiały i rodzaj zadaszenia tarasowego, jaki chcemy zastosować, przejdźmy do najważniejszego etapu. Pierwszym krokiem w kierunku stworzenia dachu nad tarasem jest przygotowanie projektu. Ten warto wykonać na podstawie pomiarów podwórza i elewacji, uwzględniając również umiejscowienie okien i drzwi. Pamiętajmy, że zadaszenie nie musi obejmować całego tarasu!

Przygotujmy potrzebne elementy konstrukcyjne – belki, które będą pełniły funkcję zarówno słupków, jak i krokwi, oraz mocowania pozwalające na solidne umiejscowienie całej konstrukcji w ziemi, a także połączyć ze sobą wszystkie części składowe. Kładąc belki, na których umieszczone będzie pokrycie dachowe, należy pamiętać, że w przypadku zadaszenia tarasu z płyt poliwęglanowych i tkanin belki mogą być ułożone w sporej odległości od siebie. Jeśli jednak zdecydujemy się na cięższe materiały, krokwie należy ułożyć gęsto.

Weźmy pod uwagę konieczność ochrony zadaszenia tarasowego przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Drewno pomalujmy lakierem, metal pokryjmy środkami antykorozyjnymi, poliwęglan zabezpieczmy przed promieniami UV, a tkaniny zamontujmy tak, by na wypadek brzydkiej pogody można było je łatwo zdjąć lub zwinąć.

Oto jak wykonać hydroizolację nowoczesnego tarasu.

Zalety i wady zadaszenia tarasu?

Taras zadaszony sprawi, że wypoczynek na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejszy. Oto jakie jeszcze zalety i wady ma takie rozwiązanie:

ZaletyWady
· możemy przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody· zadaszenie tarasu może w znacznym stopniu zacienić pomieszczenia w domu – szczególnie jeśli zasłoni największe okna w salonie
· dzięki dachowi nad tarasem możemy korzystać z promienników cieplnych i spędzać czas na zewnątrz także jesienią i zimą· taras zadaszony wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji
· na zadaszony taras nie będą opadały liście i inne zabrudzenia· dach nad tarasem na wspornikach i słupkach zabiera przestrzeń użytkową
· nie musimy go również odśnieżać· jeśli chcemy zlecić wykonanie zadaszenia tarasowego specjalistom, będzie nas to sporo kosztowało
· nad strefą wypoczynkową możemy zawiesić lampę, mocując ją do dachu nad tarasem
· taras zadaszony prezentuje się nowocześnie i efektownie

Pomimo kilku wad posiadanie tarasu z dachem przynosi głównie korzyści. Jeśli chcemy częściej przebywać na świeżym powietrzu, powinniśmy rozważyć to rozwiązanie.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść