Logo

Termoizolacja dachu - dlaczego jest taka ważna?

Niewłaściwie ocieplony dach może być źródłem bardzo dużych strat ciepła. A to oznacza straty finansowe. Jak się przed tym ustrzec?

Dom, aby był energooszczędny musi spełnić wiele warunków. Jednym z nich jest właściwa termoizolacja ścian, fundamentów i pokrycia dachowego. Ocieplenie nie tylko minimalizuje straty ciepła, ale ogranicza zużycie energii, co pozwala nam płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie.

W przypadku domów z poddaszem nieużytkowym wystarczy, że ocieplimy strop. Z inną sytuacją mamy w przypadku poddasza użytkowego. Tutaj aby zminimalizować ryzyko „przeciekania' ciepła należy zastosować solidne ocieplenie.

Do ocieplania dachów najczęściej stosowana jest wełna mineralna. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/m2K. Aby uzyskać taką wartość, należy ułożyć co najmniej 15 cm warstwy izolacji cieplnej. Stosuje się też warstwy o grubości od 20 do 25 cm.

Każdy jednak materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem wilgoci. W czasie opadów zawsze jakaś ilość wody przedostanie się pod dachówki. Ponadto w dach wnika para wodna z wnętrza domu. Skroplona jest naprawdę groźna. Jeśli termoizolacja ulegnie zawilgoceniu traci swoje właściwości. Dlatego od strony wewnętrznej, poddasza zabezpiecza się folią paroizolacyjną, z kolei od strony zewnętrznej stosowana jest folia paroprzepuszczalna, czyli membrana dachowa. Spełnia ona podwójną funkcję. Z jednej strony chroni ocieplenie przed wodą opadową, z drugiej odprowadza z izolacji na zewnątrz parę wodną powstałą wewnątrz pomieszczeń. Membrana powinna charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Warto zwrócić uwagę na jej wodoszczelność, czyli wytrzymałość na działanie słupa wody . Im jest większa, tym przez dłuższy czas zachowa swoje właściwości.

Istotna jest także paroprzepuszczalność. Produkt musi być również odporny na działanie promieni UV. Skuteczną metodą zapobiegającą uszkodzeniom dachu jest także jego odpowiednie wentylowanie czyli utworzeniu przestrzeni wentylacyjnych, w których przepływające swobodnie powietrze usunie parę wodną i zapobiegnie osiadaniu wilgoci na połaci. W dachach stromych z poddaszem użytkowym zamiast przestrzeni stosuje się szczelinę wentylacyjną.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść