Czy warto instalować ogniwa fotowoltaniczne?

Dodano: 2015-01-16

Czy warto instalować ogniwa fotowoltaniczne?


Ogniwa fotowoltaiczne służą do zamiany energii słonecznej w prąd elektryczny. Obecnie są one najczystszym ze znanych sposobów pozyskiwania energii, a projekt domu wyposażony w taką instalację wskazuje na świadomość ekologiczną i troskę o środowisko naturalne. Oprócz tego mają jeszcze wiele innych zalet.

Ogniwa fotowoltaiczne znajdują zastosowanie nie tylko do wspomagania dużych instalacji przemysłowych, ale również w projektach domów jedno- oraz wielorodzinnych. Mogą być też dobrym rozwiązaniem w domku letniskowym czy przyczepie campingowej, gdzie zapotrzebowanie na prąd nie jest zbyt duże oraz w sytuacji, gdy siedlisko znajduje się w znacznej odległości od najbliższej linii energetycznej. Fotoogniwa instaluje się na dachach budynków, a poszczególne elementy łączone są elektrycznie przy pomocy specjalnych przewodów. Energię pozyskaną z fotoogniw można wykorzystać na trzy sposoby. Jedną opcją jest sprzedaż całości uzyskanej energii do zakładu energetycznego i otrzymywanie za to wynagrodzenia. Opcja druga to magazynowanie energii z modułów w akumulatorach i użytkowanie jej na własne potrzeby, a w przypadku niedoborów brakująca część energii może pochodzić z np. sieci publicznej. Natomiast w trzeciej opcji energia wykorzystywana jest na własne potrzeby, a jej nadwyżka sprzedawana do sieci.

 

Dowiedz się więcej o aspektach prawnych...

 

Chociaż w sprzedaży są już dostępne urządzenia II generacji i zaczynają się pojawiać III, budowa większości ogniw fotowoltanicznych opiera się o krzem. W zależności od postaci użytego krzemu wskazać można trzy rodzaje fotoogniw:
1/ ogniwa monokrystaliczne – wykonane z jednego dużego kryształu krzemu, kolor czarny, wysoka sprawność energetyczna, stosowane przy mocach 150-180 W/panel, stosunkowo drogie;
2/ ogniwa polikrystaliczne – powstają z wykrystalizowanego krzemu, kolor niebieski, niższa sprawność energetyczna, moduły o mocy powyżej 200 W/panel, tańsze od monokrystalicznych;
3/ ogniwa amorficzne – wykonane z amorficznego, niewykrystalizowanego krzemu, kolor ciemnobordowy, najniższa efektywność energetyczna, do małych urządzeń i w dużych elektrowniach słonecznych, tanie.
W projektach domów jednorodzinnych z reguły stosuje się ogniwa polikrystaliczne.

Mimo że ogniwa fotowoltaiczne wciąż nie należą do tanich źródeł energii to ich popularność również w naszym kraju zaczyna powoli rosnąć. A dzieje się tak, ponieważ to czyste i praktycznie nie stwarzające żadnych niedogodności źródło energii – nie hałasuje, nie ma problemów ze spalinami, paliwem, masztami itd. Prosty montaż i bezobsługowa praca to kolejne atuty nie do przecenienia. A zakładając, że minimalny okres trwałości takiego systemu wynosi 20 lat, instalacja nie wymaga żadnej konserwacji (poza czyszczeniem przykrycia szklanego) to inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne może okazać się rozwiązaniem ekonomicznym. Nie wspominając o tym, że stawianie na zieloną energię przynosi korzyści nieprzeliczalne na pieniądze.

 

Fot: Eneos