Czy warto instalować ogniwa fotowoltaniczne?

Dodano: 2015-01-16

Panele fotowoltaiczne

 

Czy warto instalować ogniwa fotowoltaniczne?


Ogniwa fotowoltaiczne służą do zamiany energii słonecznej w prąd elektryczny. Obecnie są one najczystszym ze znanych sposobów pozyskiwania energii, a projekt domu wyposażony w taką instalację wskazuje na świadomość ekologiczną i troskę o środowisko naturalne. Oprócz tego mają jeszcze wiele innych zalet.

 

Ogniwa fotowoltaiczne znajdują zastosowanie nie tylko do wspomagania dużych instalacji przemysłowych, ale również w projektach domów jedno- oraz wielorodzinnych. Mogą być też dobrym rozwiązaniem w domku letniskowym czy przyczepie campingowej, gdzie zapotrzebowanie na prąd nie jest zbyt duże oraz w sytuacji, gdy siedlisko znajduje się w znacznej odległości od najbliższej linii energetycznej. Fotoogniwa instaluje się na dachach budynków, a poszczególne elementy łączone są elektrycznie przy pomocy specjalnych przewodów.

 

Panele solarne i fotowoltaiczne na dachu

 

Energię pozyskaną z fotoogniw można wykorzystać na trzy sposoby. Jedną opcją jest sprzedaż całości uzyskanej energii do zakładu energetycznego i otrzymywanie za to wynagrodzenia. Opcja druga to magazynowanie energii z modułów w akumulatorach i użytkowanie jej na własne potrzeby, a w przypadku niedoborów brakująca część energii może pochodzić z np. sieci publicznej. Natomiast w trzeciej opcji energia wykorzystywana jest na własne potrzeby, a jej nadwyżka sprzedawana do sieci.

 

Dowiedz się więcej o aspektach prawnych...

 

Fotowoltaiczne ogniwa II generacji

Chociaż w sprzedaży są już dostępne urządzenia II generacji i zaczynają się pojawiać III, budowa większości ogniw fotowoltanicznych opiera się o krzem. W zależności od postaci użytego krzemu wskazać można trzy rodzaje fotoogniw:

  1. Ogniwa monokrystaliczne – wykonane z jednego dużego kryształu krzemu, kolor czarny, wysoka sprawność energetyczna, stosowane przy mocach 150-180 W/panel, stosunkowo drogie;
  2. Ogniwa polikrystaliczne – powstają z wykrystalizowanego krzemu, kolor niebieski, niższa sprawność energetyczna, moduły o mocy powyżej 200 W/panel, tańsze od monokrystalicznych;
  3. Ogniwa amorficzne – wykonane z amorficznego, niewykrystalizowanego krzemu, kolor ciemnobordowy, najniższa efektywność energetyczna, do małych urządzeń i w dużych elektrowniach słonecznych, tanie.


W projektach domów jednorodzinnych energooszczędnych z reguły stosuje się ogniwa polikrystaliczne.

 

Instalacje paneli fotowoltaicznych

Ogniwa Fotowoltaiczne - coraz popularniejsze w naszym kraju

 

Mimo że ogniwa fotowoltaiczne wciąż nie należą do tanich źródeł energii to ich popularność również w naszym kraju zaczyna powoli rosnąć. A dzieje się tak, ponieważ to czyste i praktycznie nie stwarzają żadnych niedogodności źródło energii – nie hałasuje, nie ma problemów ze spalinami, paliwem, masztami itd. Prosty montaż i bezobsługowa praca to kolejne atuty nie do przecenienia. A zakładając, że minimalny okres trwałości takiego systemu wynosi 20 lat, instalacja nie wymaga żadnej konserwacji (poza czyszczeniem przykrycia szklanego) to inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne może okazać się rozwiązaniem ekonomicznym. Nie wspominając o tym, że stawianie na zieloną energię przynosi korzyści nieprzeliczalne na pieniądze.

Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwo fotowoltaiczne ma wiele rodzajów. Ogólny podział wygląda następująco: 

  • Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji: monokrystaliczne, polikrystaliczne 
  • Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji: ogniwa amorficzne, CIGS
  • Ogniwa trzeciej generacji: produkowane metoda nadruku bez złącza P-N.

 

Sprawdź jak wyglądają koszty miesięczne w domu pasywnym

Ile energii produkują ogniwa fotowoltaiczne?

Wiele osób w kontekście instalacji fotowoltaicznej zadaje sobie podstawowe pytanie – fotowoltaika czy warto? Ile energii możemy uzyskać ze słońca? Przykładowo instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może wyprodukować w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej. By otrzymać wartość 5 kWp zależnie od mocy zainstalowanych modułów mieści się na 27-32 m2 powierzchni dachu. Zbudowana jest z mniej więcej 16-19 modułów. Instalacja o takiej powierzchni wytwarza już rocznie ok. 4000 do 5000 kWh energii elektrycznej. Wynik będzie zmienny i zależy szczególnie od kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej oraz lokalizacji. 

Jaka jest sprawność ogniw fotowoltaicznych?

Ogniwa fotowoltaiczne mają określoną sprawność. Chodzi o gwarancję efektywności paneli fotowoltaicznych, jaką możemy uzyskać i która może spaść maksymalnie o 0,5%. Sprawność paneli fotowoltaicznych dotyczy więc parametrów technicznych. Jak to wygląda w praktyce? Panele polikrystaliczne charakteryzują się  sprawność – na poziomie 14-16%. Panele monokrystaliczne – to sprawność na poziomie powyżej 20%. Im wyższa sprawność ogniw fotowoltaicznych, tym większa wydajność całej instalacji.Technologia produkcji wciąż jest rozwijana, dzięki czemu instalacje polikrystaliczne i monokrystaliczne współpracują z wszystkimi typami inwerterów i sterowników dostępnych na rynku. 

 

Panele fotowoltaiczne na dachu domu

Jaki jest koszt montażu paneli fotowoltaicznych?

Trudno jednoznacznie wskazać jaki jest koszt montażu panelu fotowoltaicznych, ponieważ dotyczy to wielu zmiennych, w tym również dofinansowań do instalacji. W tym temacie warto zrobić własny research, wchodząc na fotowoltaika forum, a następnie wyszukując haseł takich jak fotowoltaika opinie, panele fotowoltaiczne opinie, instalacja fotowoltaiczna opinie. Wielu użytkowników dzieli się w Internecie filmami oraz poradnikami pokazującymi, jak wyglądał ich proces montażu paneli fotowoltaicznych do A do Z. Przedstawiają powierzchnię, rodzaj zastosowanych ogniw fotowoltaicznych oraz przede wszystkim koszty. 

 

Koszt paneli fotowoltaicznych na dachu

 

Sprawdź również jak wykorzystywać energię odnawialną oraz jak wykonać przyłącza zewnętrzne.