Logo

Jak urządzić salon? 6 złotych zasad projektowania salonu – pokoju dziennego

Projektowanie salonu wymaga uwzględnienia wielu czynników. Wynika to z faktu, że pomieszczenie to często pełni kilka funkcji. O czym należy pamiętać na etapie planowania i jakie zasady stosować, by mieć pewność, że salon będzie funkcjonalny, wygodny, a przy tym elegancko zaaranżowany?

Aranzacja salonu

Salon dzienny – reprezentacyjne miejsce w domu

Salon jest jednym z najważniejszych domowych pomieszczeń. To w nim gromadzą się wszyscy członkowie rodziny podczas wspólnego odpoczynku i to w nim przyjmowani są goście. Można powiedzieć, że salon stanowi centralny punkt w domu – z tego powodu trzeba zadbać o to, by spełniał potrzeby domowników zarówno pod względem optymalnej powierzchni czy kształtu, jak i stylistyki.

Każdy z tych aspektów jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o komforcie, jaki pomieszczenie zapewnia użytkownikom, a także o wizualnym odbiorze wnętrza, które jest przecież najbardziej reprezentacyjnym domowym pomieszczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że na aranżację pokoju dziennego wpływa wiele pozornie nieistotnych detali. Poniżej przedstawiamy 6 zasad, które pomogą optymalnie zaprojektować pokój dzienny.

1. Salon z aneksem kuchennym czy osobna kuchnia? Zasady projektowania

Salon połączony z kuchnią w formie aneksu to rozwiązanie, które od lat króluje w projektach domów jednorodzinnych. Moda ta podyktowana jest dążeniem do uzyskania we wnętrzu maksymalnej przestrzeni, którą można otrzymać, likwidując zbędne podziały w formie ścian działowych. O czym należy w takiej sytuacji pamiętać? Połączenie strefy kuchennej i salonu nie może wpływać na funkcjonalność obu wnętrz. Musi się w nich znaleźć miejsce na potrzebne sprzęty i meble, a użytkownicy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się. Powinniśmy również zachować w obu częściach pomieszczenia ten sam styl aranżacji, aby cała przestrzeń tworzyła harmonijną całość.

W salonie połączonym z kuchnią nie zawsze trzeba całkowicie rezygnować z podziału przestrzeni – można jednak zrobić to w sposób bardzo subtelny lub nawet tylko wizualny. W dużych pomieszczeniach sprawdzi się wyspa kuchenna, w mniejszych – wysunięty blat. Czasem do zaakcentowania granicy pomiędzy strefami wystarczy też zastosowanie innego materiału podłogowego.

Więcej swobody w aranżacji mamy jednak wtedy, gdy urządzamy niezależny od kuchni salon. Aranżacje obu wnętrz wciąż warto utrzymać w tej samej stylistyce, ale jednocześnie można zdecydować się na różne kolory, faktury czy wzory. Wybór osobnej kuchni zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, jednak rozwiązanie to najczęściej stosuje się w domach o większej powierzchni.

2. Jaki rozmiar powinien mieć salon?

Trudno jednoznacznie określić idealne wymiary salonu. Wszystko zależy od wielkości domu, indywidualnych upodobań, a także liczby domowników – w salonie nie może przecież zabraknąć miejsca dla żadnego z nich. Przyjmuje się, że w małym domu salon powinien mieć co najmniej 20-25 m2. W większych budynkach powierzchnia pokoju dziennego jest zwykle zdecydowanie większa i często przekracza 30 m2.

Warto wziąć pod uwagę, że zbyt mały salon będzie niefunkcjonalny i ciasny, natomiast zbyt duży może okazać się nieprzytulny. Trzeba również pamiętać, by planując jego rozmiar, zadecydować o tym, czy interesuje nas salon z jadalnią.Jaka wielkość pomieszczenia będzie wtedy najlepsza? Aby urządzić funkcjonalną strefę do spożywania posiłków, najlepiej doliczyć do powierzchni pokoju ok. 2 m2, które przeznaczymy na ustawienie stołu.

3. Kształt pokoju dziennego a aranżacja salonu

Dokładne wymiary i kształt pokoju dziennego zależą od konkretnego projektu, jednak należy pamiętać, że optymalna szerokość salonu wynosi minimum 4 m. Najwygodniej będzie zaaranżować salon o regularnym kształcie prostokąta lub kwadratu, ponieważ taki układ zapewnia możliwość łatwego rozstawienia niezbędnych elementów wyposażenia i zachowanie swobody poruszania się po wnętrzu.

Jak urządzić kwadratowy salon lub pokój prostokątny? Planowanie wystroju należy zacząć od określenia sposobu usytuowania mebli. W pokoju dziennym nie może zabraknąć przede wszystkim mebli wypoczynkowych wraz ze stolikiem kawowym, a także mebli przeznaczonych na sprzęt RTV. Te ostatnie najlepiej umieścić przy jednej ze ścian, a te pierwsze ustawić w takiej odległości od nich, by umożliwiały wygodne oglądanie telewizji. W mniejszym salonie wszystkie meble można też rozstawić pomiędzy dwiema przeciwległymi ścianami.

4. Jak urządzić wejście do salonu?

Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy wejście do salonu znajduje się naprzeciwko okna – dzięki temu jeszcze przed przekroczeniem progu pokój robi wrażenie jasnego i przestronnego. Nie zawsze będzie to jednak możliwe – wtedy optymalne rozwiązanie stanowi wejście zlokalizowane z dala od narożnika. Trzeba też pamiętać, że wejście musi zapewniać dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi domowymi wnętrzami.

Wejście do salonu można wyposażyć w tradycyjne, uchylne drzwi. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, o czym przekonamy się, przeglądając dostępne w internecie inspiracje.Pokój dzienny, szczególnie ten duży, może wymagać zastosowania bardziej okazałego wejścia, którego zwykle nie wyposaża się w skrzydło drzwiowe. Takie przejścia mają większą szerokość niż otwory przeznaczone na drzwi, a w zależności od projektu przyjmują formę prostokąta lub efektownego łuku.

5. Jak zaprojektować przestrzenie wypoczynku i ruchu w salonie?

To jedna z najważniejszych kwestii podczas urządzania salonu. Strefa wypoczynku powinna zostać zorganizowana w taki sposób, by nie trzeba było przez nią przechodzić, idąc na taras, do kuchni czy sypialni. Wszystkie szklaki komunikacyjne należy rozplanować tak, by nie prowadziły przez środek kącika telewizyjnego, lecz pozwalały na swobodne przemieszczanie się pomiędzy wejściem do pokoju a innymi ważnymi punktami.

Niezwykle ważne jest również usytuowanie elementów wyposażenia – muszą stać w takich miejscach, by nie utrudniały poruszania się po wnętrzu, by nie zawadzały i nie wymagały każdorazowego przesuwania.

6. Oświetlenie w salonie – jak rozmieścić lampy?

Odpowiadając na pytanie, jak urządzić pokój dzienny, nie można zapomnieć o oświetleniu. Jasny salon wygląda na przestronniejszy i przytulniejszy, dlatego ogromne znaczenie ma odpowiednia liczba i usytuowanie okien. Niezbędne jest również sztuczne oświetlenie składające się z głównego źródła światła na suficie oraz lamp punktowo doświetlających wybrane strefy.

Jadalnia w salonie w modelu otwartym

Oświetlenie sufitowe powinno być zlokalizowane w centrum sklepienia i nad stołem, jeśli salon połączony jest z jadalnią. Dodatkowe światło zapewni lampa podłogowa usytuowana przy fotelu lub kanapie bądź zawieszone na ścianie kinkiety.

Aranżacja salonu może przybrać niemal dowolną formę. W każdym przypadku należy jednak zadbać o to, by wnętrze było wygodnie rozplanowane i zapewniało komfort codziennego użytkowania każdemu domownikowi.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść