Logo

Mała sypialnia – o czym pamiętać, przygotowując projekt i dobierając jej aranżację?

Mała sypialnia jest najczęściej domeną niedużych mieszkań w blokach i kamienicach. Ograniczony metraż takiego pokoju często wiąże się z trudnościami w funkcjonalnym zaaranżowaniu przestrzeni. Jednak projekty małych sypialni dowodzą, że nawet najmniejsze wnętrze można zaaranżować praktycznie i pięknie. O czym należy w tym przypadku pamiętać?

Mała sypialnia i jej aranżacja

Mała sypialnia – duże wyzwanie

Aranżacja niedużej sypialni jest zwykle sporym wyzwaniem – nie tylko dla samych właścicieli nieruchomości, ale także dla projektantów. Jak każde inne pomieszczenie powinna być urządzona funkcjonalnie i zarazem estetycznie, a co więcej, jej wystrój musi również sprzyjać wypoczynkowi. Zabiegi aranżacyjne wprowadzające do wnętrza chaos, rozpraszające uwagę czy działające pobudzająco są w tym miejscu niemile widziane – mogą sprawić, że w sypialni trudno będzie się zrelaksować i efektywnie odpocząć.

W malutkiej sypialni liczy się nie tylko sposób wykończenia podłogi i ścian – ogromne znaczenie ma również dobór odpowiednich elementów wyposażenia, wśród których najważniejszą rolę odgrywa łóżko. Jeśli uda nam się umiejętnie połączyć wszystkie elementy składające się na wystrój sypialni, wnętrze stanie się przytulne, modne i w pełni funkcjonalne.

Czym powinien charakteryzować się projekt małej sypialni?

Projekt małej sypialni musi uwzględniać wymienione wyżej aspekty – sposób wykończenia powierzchni, liczbę i rodzaj mebli, ich układ, a także instalację oświetleniową i dodatki. Nie powinno zabraknąć w nim również pomysłu na aranżację okna, aby w dowolnym momencie możliwe było zablokowanie promieni słonecznych czy światła nocnych latarni i zaciemnienie pomieszczenia. Warto pamiętać, by podczas planowania wystroju kierować się najważniejszą zasadą: minimalizmem. Przesycenie kolorami, fakturami, wzorami czy dekoracjami przyniesienie efekt odwrotny od oczekiwanego.

Jednym ze sposobów na funkcjonalne urządzenie niedużej sypialni jest także budowa antresoli – taką możliwość mają najczęściej osoby zamieszkujące kamienice (lub właściciele domów), w których wysokie ściany i wysoko usytuowany sufit pozwalają na wydzielenie w sypialni drugiego poziomu. Dzięki takiemu zabiegowi w małej sypialni można wygospodarować dodatkową strefę, np. mały gabinet.

Aranżacja małej sypialni

Aranżację małej sypialni należy rozpocząć od wybrania okładzin – podłogowej i ściennej. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzi się naturalne, ciepłe w dotyku drewno lub imitujące jego wygląd panele. Dobrym pomysłem będzie także wykładzina dywanowa, dzięki której po całym pokoju będzie można stąpać boso bez odczuwania chłodu. A jakie ściany powinna mieć malutka sypialnia? W skrajnie minimalistycznej wersji mogą być gładkie i pomalowane farbą na jednolity kolor. Nieco życia wniesie do aranżacji wzorzysta tapeta pokrywająca np. ścianę za łóżkiem.

Zarówno w przypadku podłogi, jak i ścian ważny jest dobór kolorów. Uniwersalne i stonowane, np. biel, beże, brąz czy szarości, doskonale sprawdzą się w aranżacji w stylu skandynawskim, natomiast delikatne pastele nadadzą wystrojowi romantyczny charakter. Można pokusić się również o ciemniejsze akcenty, np. granat, butelkową zieleń czy bordo, jednak należy robić to ostrożnie, by nie przytłoczyć pomieszczenia. W aranżacji małej sypialni należy też unikać odcieni jaskrawych.

Modna aranżacja sypialni

Jak urządzić małą sypialnię?

Ściany i podłoga stanowią bazę wystroju, do której należy dobrać kolejne elementy. Najważniejsze z nich to łóżko, które można usytuować w narożniku pomieszczenia lub przystawić do jednej ze ścian wzdłuż lub w poprzek pokoju – wszystko zależy od dokładnych wymiarów pomieszczenia i jego kształtu. Trzeba pamiętać, że do łóżka musi być zapewniony swobodny dostęp i nie może ono blokować innych elementów wyposażenia, np. szafy.

Meble takie jak szafa, szafki ścienne czy komoda nie należą do obowiązkowych elementów wyposażenia – oszczędny projekt małej sypialni może poza łóżkiem uwzględniać tylko szafki nocne. W niedużym mieszkaniu często brakuje jednak miejsca do przechowywania, a wtedy w sypialni musi znaleźć się więcej mebli. Może to być wysoka szafa sięgająca do sufitu, szereg szafek wiszących zlokalizowanych np. nad łóżkiem lub zrobiona na wymiar zabudowa ściany, do której dostawione jest łóżko. Tam, gdzie nie ma konieczności wyposażenia sypialni w rozbudowany system do przechowywania, można zdecydować się na komodę, toaletkę lub półki ścienne. W przypadku łóżka i pozostałych mebli także kierujmy się minimalizmem – wybierajmy meble o prostej, lekkiej konstrukcji i w barwach pasujących do reszty elementów.

Aranżacja małej sypialni

Malutka sypialnia nie obędzie się też bez oświetlenia – główne źródło światła należy uzupełnić lampkami stojącymi na szafkach nocnych lub przymocowanymi nad łóżkiem kinkietami. Dobrym wyborem będą także żaluzje, rolety lub zasłony zaciemniające w oknie, które umożliwią komfortowy wypoczynek o dowolnej porze dnia.

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?

Jak urządzić małą sypialnię, by odwrócić uwagę od ograniczonego metrażu? Można w tym celu zastosować kilka trików, które uczynią wnętrze wizualnie większym. Jednym z nich są jasne kolory ścian i podłogi, innym – gładkie, wykończone na wysokie połysk drzwiczki szafek.

Doskonałym rozwiązaniem jest również wyposażenie pokoju w lustro. Może to być samodzielne zwierciadło zawieszone na ścianie lub lustrzany front szafy. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że mała sypialnia powinna być pozbawiona niepotrzebnych bibelotów czy nadmiaru drobnych dekoracji, które odbijając się w lustrzanej tafli, mogą powodować wrażenie chaosu. Innym sposobem na to, by uzyskać efekt głębi i przestronności, jest też zastosowanie w projekcie małej sypialni fototapety z efektem 3D.

Na pytanie, jak urządzić małą sypialnię, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo w dużej mierze zależy to od indywidualnych uwarunkowań wnętrza i upodobań. Zawsze warto jednak wziąć pod uwagę powyższe wskazówki lub zaczerpnąć inspiracji z naszych projektów z aranżacją wnętrz.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść