Logo

Nowoczesna zabudowa kuchenna – złote zasady aranżacji mebli kuchennych

Z kuchni korzystamy codziennie, dlatego tak ważne jest jej funkcjonalne wyposażenie. Dobrze rozplanowana zabudowa meblowa ma w tym wypadku kluczowe znacznie. Jakie rodzaje szafek kuchennych mamy do wyboru i jak je ze sobą łączyć, by urządzić praktyczną, a przy tym elegancką kuchnię?

Ciemna kuchnia z blatem w jenolitej zabudowie

Zabudowa kuchenna – co należy wiedzieć?

Od rodzaju mebli kuchennych oraz ich układu będzie zależała wygoda korzystających z niej osób. Nowoczesna zabudowa kuchenna z wkomponowanymi sprzętami AGD powinna być wystarczająco pojemna, by pomieścić niezbędne w kuchni akcesoria, oraz wyposażona w systemy ułatwiające obsługę szafek (np. system cichego domyku, wysuwane do końca szuflady, podnośniki do frontów uchylnych). Nie bez znaczenia jest materiał wykonania i wykończenia mebli, który powinien zapewnić im trwałość, odporność na wilgoć oraz możliwość prostego czyszczenia.

Liczy się również układ zabudowy i funkcjonalne rozmieszczenie poszczególnych stref w kuchni zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Odległości umożliwiające wygodną pracę powinny mieścić się w granicach 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem, 120-210 między zlewem a kuchenką i 120-270 między kuchenką a lodówką.

Zabudowa kuchni – szafki górne i dolne, słupki, szuflady

Zabudowa mebli kuchennych może składać się z różnego rodzaju modułów. Tradycyjnie obejmuje stojące szafki dolne oraz umieszczona nad nimi szafki wiszące. Pierwsze najczęściej wyposażone są w rozwierane drzwiczki, ale także w wygodne w obsłudze szuflady czy wyciągi. W drugich stosuje się różne systemy otwierania, w tym uchylne oraz uchylno-łamane ze specjalnymi podnośnikami, które pozwalają otwierać szafki bezwysiłkowo. Bardzo często w zabudowie kuchnistosuje się również słupki, czyli wysokie szafki stojące – pozwalają one w optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, a w zależności od konstrukcji przystosowane są do zabudowy piekarnika oraz mikrofalówki lub mają wewnętrzne półki.

Nowoczesne meble kuchenne dają wiele możliwości aranżacji przestrzeni, ale też wpływają na wygodę użytkowników – wykonane na wymiar umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, co z kolei pozwala przechowywać w zasięgu ręki wszystkie potrzebne na co dzień, a nawet rzadziej używane przedmioty, akcesoria i sprzęty.

Klasyczna zabudowa góra i dół z blatem roboczym

Kuchnia dwurzędowa i jednorzędowa, kuchnia w kształcie litery L, a także nowoczesna kuchnia w kształcie litery U bardzo często wyposażone są w dwa poziomy szafek, pomiędzy którymi znajduję się podświetlony blat roboczy. Szafki zawieszone na ścianie wzdłuż linii mebli stojących pozwalają optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, co ma znaczenie szczególnie w przypadku niedużych kuchni w bloku lub aneksów kuchennych – górne moduły mogą sięgać w nich nawet do samego sufitu.

Klasyczna zabudowa może być też urozmaicona wysokimi słupkami bądź modułami z otwartymi półkami. Bardzo ważną częścią takiej zabudowy okazują się najczęściej również specjalne szafki narożnikowe, pozwalające na połączenie mebli u zbiegu prostopadłych ścian – aby można było łatwo sięgać po przechowywane w nich artykuły, najlepiej wyposażyć je w karuzele lub wysuwane kosze i półki.

5 zalet kuchni z wysoką zabudową całościenną

W nowoczesnych kuchniach często stosowana jest zabudowa kuchenna pod sufit. Takie rozwiązanie ma niezaprzeczalne zalety:

  • umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zapewniając dużo miejsca do przechowywania,
  • ułatwia zachowanie we wnętrzu czystości dzięki ograniczeniu powierzchni płaskich,
  • pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym,
  • umożliwia zabudowę niektórych sprzętów AGD, tak by znajdowały się na poziomie wzroku,
  • prezentuje się minimalistycznie i elegancko.

Jeśli w kuchni zabudowana ściana nie jest potrzebna, np. ze względu na dużą powierzchnię wnętrza, można zdecydować się też na nowoczesną kuchnię bez górnych szafek. W takiej aranżacji znajdują się przede wszystkim szafki stojące, a ściany ponad blatem pozostają puste lub np. wykorzystane do montażu otwartych półek, relingów itp. Bez górnych modułów świetnie wygląda m.in. kuchnia w kształcie litery G, w której duża liczba mebli stojących może w pełni zaspokoić potrzeby użytkowników związane z przechowywaniem.

Zróżnicowana zabudowa – różne wysokości mebli w jednym układzie

W nowoczesnych aranżacjach zabudowy kuchennej można pozwolić sobie również na niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich jest połączenie klasycznych szafek stojących z wysokimi słupkami czy modułami w rozmiarze medium. Zabudowę tego typu mogą uzupełniać szafki wiszące rozmieszczone na różnych poziomach. Asymetryczna kompozycja naścienna może też powstać z modułów o różnej głębokości, otwartych i zamkniętych, a nawet wykończonych w różnych kolorach. Takie rozwiązanie warto wykorzystać w przestronnych kuchniach, gdzie wiszące szafki będą jedynie dodatkiem do zabudowy kuchennej, a także na poddaszu, gdzie montaż szafek w jednej linii jest utrudniony ze względu na skosy.

Przestrzenna kuchnia w modelu otwartym

Zabudowa kuchenna: sposoby na funkcjonalne aranżacje

Funkcjonalna zabudowa meblowa to nie tylko same szafki, ale także ich wyposażenie czy ciekawe rozwiązania techniczne. W ciągu mebli nie może zabraknąć szafki zlewozmywakowej z szufladą umożliwiającą praktyczne wykorzystanie przestrzeni pod zlewem. W modułach z szufladami często stosuje się także szuflady wewnętrzne, ułatwiające zachowanie porządku. Modnym, wygodnym rozwiązaniem są też szafki typu cargo, systemy narożnikowe oraz sortowniki odpadów. Codzienne korzystanie z kuchni ułatwią ponadto praktyczne systemy otwierania, które mogą być nawet wspomagane elektrycznie, oraz chowane w blacie gniazda elektryczne.

Nowoczesna zabudowa kuchni – jakie wykończenie frontów szafek wybrać?

Fronty zabudowy kuchennej muszą być solidne i zarazem estetyczne. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. drewno, płyty wiórowe i MDF oraz szkło, jednak ostateczny charakter nadaje im warstwa wykończeniowa. Bardzo często jest to woskowany lub lakierowany fornir, dzięki któremu meble doskonale imitują te wykonane z naturalnego surowca. Łatwe w czyszczeniu są natomiast fronty akrylowe, lakierowane, pokryte folią PCV bądź laminatem, którym można nadać wiele odcieni. W szafkach wiszących pełne fronty często zastępuje się natomiast witrynami dodającymi zabudowie lekkości – co ciekawe, mogą być one wykonane nie tylko z tradycyjnego szkła, ale też z lustra.

Poznaj 3 inspiracje nowoczesnych kuchni w różnych stylach

  1. Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek może mieć surowy, industrialny charakter – taki efekt uzyskamy, wybierając fronty imitujące wygląd betonu, pozbawione tradycyjnych uchwytów, utrzymane w ciemnym odcieniu szarości – to rozwiązanie idealne do sporej kuchni lub aneksu, gdzie zmieści się także wyspa kuchenna o takim samym wyglądzie.
  2. Kuchnia w stylu tradycyjnym to z kolei białe, frezowane fronty, stylowe uchwyty, drewniany blat oraz przeszklone górne szafki. Aranżację takiego wnętrza doskonale uzupełniają jasne ściany i drewniana podłoga.
  3. Typowo minimalistyczną kuchnię najlepiej wyposażyć z kolei w jednolitą zabudowę całościenną, z frontami wykończonymi na wysoki połysk, czarnym blatem i zabudowanymi sprzętami AGD. Chłodny charakter takie wnętrza można ocieplić np. drewnianym parkietem.
Nowoczesna zabudowa kuchenna z wyspa

Wybór funkcjonalnej zabudowy kuchennej to jeden z najważniejszych warunków stworzenia udanej aranżacji. Wiele innych ` można znaleźć w pozostałych artykułach w naszej czytelni.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść