Logo

Wiosna w Twoim domu – 7 sposobów na zieleń we wnętrzach

Wiosna pobudza nas do działania i skłania do odmiany wystroju mieszkania. Po ciepłych czerwieniach i złocie, które dominują w zimowych aranżacjach, czas postawić na świeżość i energię – wybierzmy do tego zielone kolory farb, roślinne motywy oraz dodatki, które ożywią przestrzeń.

kwiaty na ścianie

Zieleń, czyli symbol równowagi

Motywy roślinne w sztuce są popularne od starożytności– liście akantu wieńczyły korynckie kolumny, a przyroda odgrywała olbrzymią rolę tak w mitologii, jak w codziennym życiu, co znajdowało odzwierciedlenie między innymi w roślinnych motywach architektonicznych. Jednak niewielu z nas wie, że dawniej budowle antyczne pokrywane były polichromią, a zatem ogromna ich część była utrzymana w zielonym kolorze lub miała liczne akcenty w tej barwie. Zieleń zbliżała bowiem do natury, a tym samym pomagała się zrelaksować i uspokoić, dzięki czemu do dziś jest ogromnie popularna podczas aranżowania wnętrz.

Zieleń jest symbolem równowagi nie bez przyczyny. Ten kolor oznacza przede wszystkim wiosnę, czyli odrodzenie się sił natury, nowe życie, harmonię i spokój. Jak wykorzystać go w nowoczesnych wnętrzach, by cieszyć się jego kojącą siłą? Wybrać zielony kolor farby, a może postawić na zielone dodatki?

Najmodniejsze odcienie zieleni – wiosenne akcenty w domu

Zieleń może mieć różne oblicza – barwa ta będzie cechowała się zupełnie innym wydźwiękiem w zależności od odcienia, a tych jest wyjątkowo wiele. Chcąc jednak osiągnąć w domu wiosenny klimat, powinniśmy szukać jasnych, żywych tonacji, które będą zbliżone do pierwszych liści pojawiających się na drzewach.

Taka kolorystyka sprawdzi się nie tylko w dodatkach, ale również jako temat przewodni we wnętrzach – delikatne, jasnozielone wiosenne farby do ścian nie przytłoczą pomieszczeń, ale nadadzą im nowe życie. Do tak pomalowanego pokoju możemy z powodzeniem dobierać ciemniejsze dodatki i roślinne motywy architektoniczne – modne i efektowne okażą się te w odcieniu butelkowej zieleni.

zielone wnętrze

Roślinne motywy w salonie i sypialni – tkaniny dekoracyjne z kwiatowym motywem

Nawiązanie do wiosny może być widoczne nie tylko w żywozielonych kolorach ścian, ale również w najpopularniejszych dodatkach. W takich wnętrzach doskonale sprawdzą się wszelkie tekstylia, na których zastosowano nawiązania do przyrody – zasłony z motywem roślinnym będą piękną oprawą okna, zielone dywany shaggy przywołają na myśl zadbany trawnik, a poszewki na poduszki upstrzone kwiatami wpłyną na radosny, kolorowy charakter wnętrza.

Ogród w domu, czyli rośliny, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi

Rośliny doniczkowe to doskonały sposób na uzupełnienie motywów roślinnych wykorzystanych w sztuce urządzania mieszkania. Nic tak bowiem nie podkreśli naturalnego, wiosennego wystroju otoczenia, jak sami przedstawiciele rozkwitającej i budzącej się do życia przyrody. Warto jednak pomyśleć o tym, aby rośliny dobierane były nie tylko ze względu na ich dekoracyjny wygląd, ale też dodatkowe korzyści, jakie mogą nam przynieść, tak jak rośliny oczyszczające powietrzeKtóre okazy warto wykorzystać w mieszkaniu?

Roślina doniczkowaKorzyści
GardeniaPięknie kwitnie, a jej zapach uspokaja i ułatwia zasypianie.
RozmarynRoślina, którą docenimy w czasie gotowania i nie tylko – jej zapach poprawia zdolność zapamiętywania.
SkrzydłokwiatTa roślina doniczkowa zyskuje na popularności szczególnie okresie zimowym – doskonale oczyszcza powietrze, pomagając w domowej walce ze smogiem.
Palma arekiSzczególnie polecana do pomieszczeń, w których jest niewielka wilgotność powietrza – skutecznie ją poprawia, ułatwiając nam oddychanie. Warto o niej pomyśleć szczególnie tam, gdzie klimatyzacja chłodzi lub grzeje, ale i codziennie wpływa na suchość powietrza.
AloesKolejna roślina świetnie radząca sobie w walce o czyste powietrze w mieszkaniu. Ale uwaga – dodatkowo żel z liści aloesu działa kojąco, ułatwia gojenie się drobnych ran i przydaje się przy ukąszeniach czy oparzeniach.
kwiaty we wnętrzu

Zielona ściana w mieszkaniu – jak się do tego zabrać?

Zielony kolor ściany w mieszkaniu można uzyskać na kilka sposobów. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Wiosenna farba do salonu – wspomniana już jasna zieleń na ścianach jest najłatwiejsza do uzyskania poprzez malowanie. Warto pomyśleć o niebanalnych kompozycjach, w których łączone są różne odcienie zieleni, a może nawet pokusimy się o własnoręczne namalowanie pnączy, liści i kwiatów?
  • Tapeta z motywem roślinnym – to szybki i łatwy sposób na wykończenie wnętrz. W przypadku tapetowania nie ma konieczności wyrównywania ścian i wypełniania ich drobnych ubytków; błyskawicznie możemy osiągnąć piękną i naturalną ozdobę salonu. Zobacz też: Pomysły na modne aranżacje z tapet dopasowanych do charakteru wnętrza.
  • Żywa ściana zieleni – chrobotek reniferowy może brzmieć jak nazwa hałaśliwego owada dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z tą wyjątkową rośliną. Możemy ją wykorzystać do stworzenia żywej okładziny ściennej, która zawsze będzie zachwycała intensywną barwą i naturalnością.

Zielone dodatki do kuchni i salonu – inspiracje

Jakie jeszcze zielone dodatki możemy wybrać do naszych wnętrz, by zyskać naturalną i nowoczesną zarazem aranżację otoczenia w stylu botanicznym?

  • Zadbajmy o przystrojenie stołu – często stanowi on pomost pomiędzy kuchnią a salonem, a więc warto, aby łączył obie przestrzenie w naturalny sposób. Decydując się na zielony obrus, wybierzmy białą zastawę i dodatki. Rezygnując z obrusu, możemy natomiast zaszaleć z zielonymi talerzami, serwetkami i świecami, a całość uzupełnić wazonem pełnym świeżych, ciętych kwiatów.
  • Naturalnie w kuchni – w miejscu, w którym gotujemy, zasłony z motywem roślinnym raczej nie sprawdzą się najlepiej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest stworzenie zielonego, kuchennego ogródka, w którym będziemy uprawiać ulubione zioła. Zadbamy w ten sposób o piękny wystrój i doskonały smak naszych potraw.
  • Roślinne motywy na obrazach – plakaty przedstawiające stylizowane karty dawnych katalogów roślin, niewielkie obrazki, na których królują liście monstery, czy po prostu zdjęcie polskiego lasu – tak drobne dekoracje mogą odmienić wystrój otoczenia i zadbać o łatwiejszy relaks i spokój domowników.
dużo zieleni we wnętrzu

Stawiając na zieleń w mieszkaniu, musimy pamiętać jednak o umiarze – wybierając wiosenne farby, ograniczmy zieleń w dodatkach. Z kolei, gdy kolory ścian będą bardziej wyważone, możemy pozwolić sobie na wiele więcej, jeśli chodzi o zielone wyposażenie mieszkania. Słuchajmy się własnej intuicji, by łatwiej osiągnąć wystrój wpływający na domową harmonię. Więcej o urządzaniu wnętrz w artykule: Przegląd stylów wnętrzarskich – wybierz aranżację wnętrza z pomysłem.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść