Logo

Centralne ogrzewanie – kompendium wiedzy na temat ogrzewania w domu

Podczas budowy domu jednym z największych wyzwań jest zapewnienie mu odpowiedniego systemu grzewczego. Centralne ogrzewanie powinno być tanie w eksploatacji, proste w obsłudze i ekologiczne. Przede wszystkim jednak musi być dopasowane do indywidualnych potrzeb, związanych m.in. z wielkością domu, liczbą użytkowników budynku czy dostępnością wolnej przestrzeni.

Ogrzewanie w domu

Z czego składa się instalacja centralnego ogrzewania?

Centralne ogrzewanieto system grzewczy wyróżniający się wytwarzaniem ciepła w jednym miejscu. Ciepło uzyskiwane w tym źródle jest następnie rozprowadzane po całym domu za pomocą specjalnej instalacji. W poszczególnych pomieszczeniach znajdują się odpowiednie odbiorniki ciepła, dzięki którym dociera ono w każde miejsce.

Schemat centralnego ogrzewania jest bardzo prosty. Jego kluczowy element stanowi kocioł – to właśnie w nim powstaje ciepło, które następnie jest rozprowadzane po całym budynku. Zostaje ono wytworzone poprzez spalanie wybranego rodzaju paliwa, a w roli jego nośnika najczęściej występuje woda. Na rynku znajdziemy szeroki wybór kotłów centralnego ogrzewania, m.in. kotły gazowe i elektryczne, na paliwa stałe bądź płynne. Kocioł jest zazwyczaj umieszczony w specjalnym pomieszczeniu nazywanym kotłownią.

Warunkiem prawidłowego rozprowadzania ciepła po domu jest obecność sprawnej sieci przewodów. Stanowią ją rury, którymi ogrzana woda biegnie do znajdujących się w poszczególnych pomieszczaniach grzejników.W przypadku domów mających kilka pięter konieczne jest utworzenie tzw. pionów, pozwalających na doprowadzenie ciepła na wszystkie kondygnacje.

Ostatnim elementem ogrzewania centralnego są grzejniki, czyli odbiorniki ciepła zamontowane w pomieszczeniach. Do wyboru mamy wiele rodzajów grzejników, wykonanych z różnych materiałów, np. stali bądź aluminium.

Gazowe, elektryczne, na ekogroszek czy pellet – jakie paliwo wybrać?

Wybór odpowiedniego paliwa do kotła centralnego ogrzewania to poważna sprawa. Od tej decyzji będzie zależeć m.in. koszt zakupu całej instalacji oraz jej eksploatacji, a także wygoda użytkowania czy wydajność ( sprawdź, ile kosztuje eksploatacja domu).

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest ogrzewanie gazowe, łączące stosunkowo atrakcyjną cenę z wygodą eksploatacji. Sam koszt zakupu pieca gazowego również nie jest bardzo wysoki. Przy tym rodzaju ogrzewania nie ma też konieczności zapewnienia specjalnego pomieszczenia do montażu pieca.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest kocioł na paliwa stałe. Możemy więc zdecydować się na spalanie węgla, drewna, ekogroszku czy pelletu. Kocioł na węgiel, pomimo niskiej ceny tego surowca, jest uciążliwy w eksploatacji. Nie jest to także rozwiązanie ekologiczne. Zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku będzie ekogroszek – jest on pozbawiony frakcji miału i flotu, więc podczas spalania emituje mniej szkodliwych gazów. Piec na ekogroszek jest droższy od zwykłego pieca węglowego, jednak okazuje się wygodny i stosunkowo niedrogi w eksploatacji.

Jeśli zależy nam na ekologicznym ogrzewaniu, możemy zdecydować się również na spalanie drewna lub pelletu. Drewno jest stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne, jednak wymaga sporej ilości miejsca do jego przechowywania, a sama obsługa kotła może być nieco kłopotliwa. Z kolei w przypadku pelletu mamy do czynienia z niemal bezobsługowym kotłem. Ten ekologiczny, składający się ze sprasowanych trocin i drewnianych zrębków surowiec, jest opcją nieco droższą – wyższy jest koszt zakupu pieca i eksploatacji. Jednak automatyczne dozowanie paliwa i brak emisji szkodliwych spalin to niezaprzeczalne zalety.

Monter kotla - piecyka

Wyjątkową wygodą użytkowania wyróżnia się ogrzewanie elektryczne. Nie wymaga tworzenia skomplikowanych systemów instalacyjnych czy wygospodarowania miejsca na magazynowanie paliwa, jest też ekologiczne. Jedynym minusem pozostaje wysoka cena.

Co powinien uwzględniać schemat centralnego ogrzewania?

Odpowiednia instalacja centralnego ogrzewania to zadanie wymagające starannego przygotowania i sporządzenia dokładnego projektu, a następnie jego precyzyjnego wykonania. Dlatego tak ważny jest dobry schemat centralnego ogrzewania, uwzględniający wszystkie uwarunkowania mające wpływ na budowę systemu grzewczego.

Centralne ogrzewaniemoże powstać w schemacie otwartym lub zamkniętym (ewentualnie mieszanym). Schemat otwarty sprawdza się najlepiej w przypadku kotłów na paliwa stałe bądź kominków z płaszczem wodnym – opcje te nie mają możliwości szybkiego odcięcia źródła ciepła. W takim schemacie wszystkie elementy instalacji mają pośredni kontakt z powietrzem, poprzez obecność tzw. naczynia wzbiorczego przelewowego. W układzie zamkniętym stosuje się natomiast zamknięte naczynie ciśnieniowe, a system potrafi skutecznie ochronić się przed przegrzaniem. To rozwiązanie jest zazwyczaj stosowane przy kotłach gazowych, elektrycznych lub zasilanych olejem.

Centralne ogrzewanie bez wykorzystywania grzejników – czy to możliwe?

Nowoczesne technologie umożliwiają wyeliminowanie konieczności stosowania grzejników, które dla wielu osób stanowią mało estetyczny element wnętrza. Obecnie mamy możliwość skorzystania z wielu alternatywnych rozwiązań grzewczych – zazwyczaj trzeba je jednak zaplanować już na etapie projektowania budynku.

Do najbardziej popularnych opcji należy ogrzewanie podłogowe – do wyboru mamy ogrzewanie podłogowe elektryczne lub ogrzewanie podłogowe wodne. Coraz więcej osób decyduje się również na ogrzewanie ścienne, które okazuje się szczególnie wydajne przy systemach solarnych czy technikach kondensacyjnych. Inne dostępne rozwiązania to np. ogrzewanie nadmuchowe, mieszane systemy grzewcze bądź grzejniki kanałowe.

Przykładowe koszty instalacji centralnego ogrzewania w domu 100 m2

Istnieje wiele czynników wpływających na cenę instalacji i eksploatacji systemu ogrzewania. Ważna jest nie tylko wielkość ogrzewanej przestrzeni czy ilość użytkowników budynku, ale też zastosowana technologia grzewcza.

Przykładowo koszt instalacji centralnego ogrzewania w domu 100 m2może wahać się od kilkunastu do nawet 30 tysięcy zł lub więcej. Cena obejmuje zakup wszystkich niezbędnych elementów systemu oraz ich montaż. Jeżeli chodzi o roczną eksploatację, jej koszt wynosi np. ok. 1400 zł przy piecu na węgiel, ok. 2000 zł przy piecu na ekogroszek czy 2250 zł przy kominku na pellet.

Od zastosowania konkretnej technologii centralnego ogrzewania zależy nie tylko komfort cieplny domowników, ale również kondycja domowego budżetu. Dzięki nowoczesnym technologiom mamy do wyboru rozwiązania łączące niski koszt eksploatacji, troskę o środowisko i wygodę użytkowania. Więcej na temat systemów ogrzewania dowiesz się z naszej czytelni w kategorii ogrzewanie.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść