Logo

Ciepłe okna dachowe – normy, parametry i montaż. Najważniejsze parametry i funkcje okien dachowych

Kategorie: dach

Okna dachowe są jednym z najważniejszych elementów użytkowego poddasza. Należy pamiętać jednak o tym, że przez okna w domu może uciekać nawet 40% ciepła. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiednich produktów i ich prawidłowy montaż. Na jakie parametry okien dachowych trzeba zwracać uwagę?

profil okienny okna dachowego

Ciepłe okna dachowe o wysokiej izolacyjności termicznej

Ze wszystkich parametrów okna bez wątpienia najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, który bezpośrednio wpływa na izolacyjność termiczną całego pomieszczenia. Obecnie (lipiec 2020) obowiązują normy z 2017 roku, określające maksymalny współczynnik Uw dla okien pionowych na 1,1 W/(m²·K), a dla okien połaciowych na 1,3 W/(m²·K). W 2021 roku wartości te będą wynosiły kolejno 0,9 W/(m²·K) i 1,1 W/(m²·K).

Jeśli szukamy okna dachowego spełniającego te wymogi, warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w pakiet trzyszybowy, z ciepłą ramką i wypełnieniem z argonu lub kryptonu. Takie okno osiąga współczynnik Uw 0,9, a nawet 0,78 W/(m²·K). Okno połaciowe Fakro lub innego producenta powinno mieć powłokę niskoemisyjną, dzięki której promienie słoneczne doświetlają pomieszczenie, ale jednocześnie nie pozwala ona na ucieczkę ciepła.

nowoczesne okno dachowe z żaluzjami

Okna dachowe – sposoby otwierania

Okna stanowią istotny element wyposażenia zewnętrznego domu. Kiedy wybierzemy ich optymalne parametry, możemy przejść do walorów użytkowych. Jednym z nich jest sposób otwierania. Na dachu mogą być także montowane okna nieotwierane. Ich zadaniem jest doświetlenie pomieszczenia, np. w formie świetlika tunelowego. Zwykle montuje się je na dachu płaskim, co ułatwia ich mycie. Mogą być też stosowane w zestawie z oknem dachowym otwieranym.

 • Okna rozwieralne

  Najprostszy sposób otwierania okna połaciowego. Skrzydło może otwierać się na prawą lub na lewą stronę i przymocowane jest do ramy okiennej za pomocą zawiasów. Często w ten sposób otwierają się tzw. wyłazy dachowe. Dodatkowo okna wyłazowe wyposażone są w blokadę uniemożliwiającą ich przypadkowe zamknięcie.
 • Okna obrotowe

  Najpopularniejszy model okien dachowych, w których oś obrotu znajduje się w centralnym punkcie ramy po obu stronach skrzydła. Otwieranie może odbywać się od dołu lub od góry – w zależności od tego, gdzie zamontowane zostaną klamka i uchwyty. To, na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu, to zadbanie o zamocowanie klamki nie wyżej niż 1,8-2 m od podłoża, aby bez problemu można było do niej dosięgnąć. To tego typu okien zliczamy okna wysokoosiowe.
 • Okna uchylne

  W tym modelu oś obrotu znajduje się w górnej części ramy, a klamki i uchwyty w dolnej części skrzydła. Po bokach zamontowane są siłowniki lub sprężyny, zapobiegające niekontrolowanemu zamykaniu się okna. Tego typu okna warto montować na wysokości głowy człowieka.

  A jak myć okna dachowe uchylne? Z uwagi na brak swobodnego dostępu do zewnętrznej strony warto zamontować kilka okien obok siebie i wychylać się przez jedno, aby umyć drugie.
 • Okna z podwójnym otwieraniem

  Do tej grupy możemy zaliczyć m.in. okno obrotowo-klapowe, uchylno-obrotowe lub uchylno-przesuwne. To modele, które mają bardziej złożoną konstrukcję i więcej możliwości otwierania. W tym celu wystarczy ustawić klamkę w odpowiednim położeniu.
   

otwieranie okna dachowego

Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

Zaleca się, aby okna dachowe znajdowały się na wysokości pozwalającej na swobodne otwieranie, zamykanie czy mycie. Oznacza to, że dolna krawędź szyby powinna znajdować się poniżej wzroku osoby siedzącej, czyli nie wyżej niż 110 cm nad podłogą. Z kolei górna krawędź ramy ma znaleźć się powyżej głowy osoby stojącej.

Dokładne miejsce montażu zależy także od sposobu otwierania okna. Model obrotowy należy instalować wyżej, aby odchylające się skrzydło było ok. 180 cm nad podłogą. Okno wysokoosiowe, uchylne czy uchylno-obrotowe wystarczy zamontować 90-110 cm nad podłogą. Wyjątkiem są okna dachowe kolankowe, które montuje się w połowie na ścianie kolankowej, a w połowie na dachu.

poddasze z oknem dachowym

Gdzie najlepiej sprawdzą się okna połaciowe?

Okna dachowe sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – w salonie, w sypialni, a także w kuchni lub w łazience. Najlepiej w miejscu, które najbardziej potrzebuje doświetlenia. W większych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się okna do zespoleń, czyli zespół kilku okien zamontowanych obok siebie.

Dzięki temu tworzą one wielopołaciową kompozycję gwarantującą odpowiednią ilość światła słonecznego na poddaszu, gdzie montaż jednolitego okna o dużych wymiarach jest utrudniony. To dobra alternatywa dla wnęk i zastosowanych w nich tzw. wolich oczach, czyli lukarnach o łukowym kształcie.

okno dachowe uchylne

Zasady prawidłowego montażu okien dachowych

Wysokie parametry okien spełnią swoje zadanie i zachowają właściwości, tylko jeśli zostaną prawidłowo zamontowane. Najlepiej zlecić roboty montażowe profesjonalnemu dekarzowi. Wyłącznie fachowiec będzie w stanie ocenić dach, rozstaw krokwi i wybrać najlepszy sposób montażu (na krokwiach lub na łatach). Przede wszystkim zadba o prawidłową izolację termiczną i przeprowadzi tzw. ciepły montaż. Tym sposobem można mocować zarówno okna połaciowe, jak i wyłazy dachowe.

montaż i obrókba okna dachowego

W systemie ciepłego montażu warstwa izolacyjna jest o kilka centymetrów grubsza niż podczas tradycyjnej instalacji okien. W skład ciepłego montażu wchodzi rama izolacyjna, wokółokienna izolacja oraz teleskopowa rynna odwadniająca. Rama izolacyjna wykonana jest z wysokoizolacyjnego elastycznego polietylenu, dzięki czemu efektywnie ociepla zewnętrzną powierzchnię okna. Izolacja gwarantuje szczelność i ochronę przed wiatrem i wilgocią, zadaniem stalowej rynny jest natomiast dodatkowe zabezpieczenie okna przed wodą.

dwa okna dachowe po izolacji

Okna dachowe to efektowne wykończenie poddasza, które nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Warto zadbać o wysokie parametry użytkowe, aby cieszyć się ciepłym i szczelnym poddaszem przez długie lata.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść