Logo

Sypialnia na poddaszu pełna światła dziennego – pomysły na modną aranżacje poddasza

Poddasze jest jednym z ciekawszych miejsc na urządzenie takiej sypialni, do której będziemy wracać z przyjemnością. Nie jest to zadanie łatwe, ale gra jest warta świeczki. Oto kilka rad dotyczących urządzenia sypialni na poddaszu.

Przygotowanie na poddaszu pomieszczenia do spania to zadanie niełatwe, ale efekt końcowy wart jest podjęcia wyzwania. Aranżując wnętrze, musimy nie tylko odpowiednio dopasować do siebie meble, ale także odpowiednio je ustawić, zagospodarowując nimi przestrzenie pod skosami. Do tego duże znaczenie ma wybór kolorystyki i odpowiedniego oświetlenia.

Oświetlenie sypialni gościnnej

Sposoby doświetlenie do pokoju na poddaszu

Coraz więcej z nas zwraca uwagę na dostęp do naturalnego światła – wszyscy wiemy, że pozytywnie wpływa ono na poprawę naszego samopoczucia, nasze zdrowie, a nawet zdolność koncentracji. Jednym z najprostszych sposobów doświetlenia poddasza są okna. Ich liczba i sposób umiejscowienia przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania poddasza. Jeśli chcemy zapewnić sobie dużą ilość światła w pomieszczeniu, powinniśmy wybierać okna dachowe z dużymi przeszkleniami. Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, to żyrandol powinniśmy dobrać stosownie do wielkości pomieszczenia. Jeśli sypialnia jest mała, nie powinien on być zbyt duży, by nie zdominował pomieszczenia.

Na wysokich poddaszach dobrze sprawdzą się żyrandole wiszące. W pokojach z dwuspadowym dachem zawieszamy je na szczycie skosu, w centrum pomieszczenia. Warto pomyśleć także o oświetleniu punktowym. Sprawdzi się ono zwłaszcza w małej sypialni na poddaszu – oświetlenie sufitu w ten sposób pozwoli uzyskać wizualny efekt, że jest ona wyższa i jaśniejsza.

Jaka powinna być powierzchnia okien na poddaszu?

Powierzchnię okien dachowych należy dobierać zawsze odpowiednio do powierzchni, jaką w pomieszczeniu zajmuje podłoga. Obowiązuje w tym przypadku zasada, że 1 m² przeszklenia jest w stanie naświetlić 8–10 m² – okno powinno więc stanowić około 10% powierzchni podłogi. Niemniej jednak, wybierając okno, należy zwrócić uwagę nie tyle na całkowite jego wymiary, ile na powierzchnię samej szyby. W przypadku pokoju o powierzchni 12 m² powinno je oświetlać okno, w którym szyba ma 1,2–1,5 m². Jeśli dysponujemy oknem o wymiarach 78 × 140 cm, jego powierzchnia wynosi 1,09 m² – musimy jednak pamiętać, że swoje zajmuje rama – po odjęciu jej powierzchnia okaże się mniejsza, może wynosić np. 0,72 m².

Wielkość  okien na poddaszu

Aby więc oświetlić pokój o powierzchni 12 m², musimy umieścić w nim dwa takie okna. Pamiętać należy, że więcej światła zapewni nam kilka mniejszych okien niż jedno duże, a w dodatku pozwolą one na bardziej precyzyjne dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb oraz na zmianę klimatu pomieszczenia.

Sypialnia na poddaszu – aranżacje, pomysły i nasze inspiracje

Aranżacja sypialni na poddaszu pozwala łatwo wydobyć wszystkie atuty pomieszczenia. Jednym ze sposobów wyeksponowania skosów czy też konstrukcji dachu jest pozostawienie na widoku ich drewnianej konstrukcji. Drewniane wnętrza mają wyjątkowy klimat, tym bardziej jeśli dodamy do nich miękkie dywany i ciepłe lampy.

Jeśli zależy nam na poszerzeniu i podwyższeniu przestrzeni, warto pomalować drewno na biało lub inny jasny kolor. W jasnej sypialni na poddaszu nadal będziemy w stanie dostrzec przez farbę fakturę drewna, a jednocześnie zyskamy efekt rozjaśnienia pomieszczenia i nadania mu lekkości. Jeśli nasz strych jest niski, skorzystajmy z niewysokich mebli: materaca na niskim stelażu, niskich szafek i stolików.

Małe sypialnie na poddaszu wymagają czasem ograniczenia się do minimum i umieszczenia w nich tylko jednego mebla – łóżka. Nie musimy jednak obawiać się nudy, zwłaszcza jeśli mamy w pomieszczeniu skosy i drewniane elementy więźby dachowej, które same w sobie stanowią ozdobę – zarówno w stanie surowym, jak i wyszlifowane, pomalowane lub wybejcowane.

Aranzacja sypialni na poddaszu

W nowoczesnej sypialni na poddaszu, która już z racji położenia ma bardziej intymny charakter, możemy także wykorzystać ciemne barwy. Stonowana paleta ciemnych kolorów oraz nasycenie barw w połączeniu z odpowiednim oświetleniem pozwolą nam zrelaksować się po ciężkim dniu pracy i odpocząć.

Metody aranżacji sypialni ze skosami

Poddasze jest wymarzonym miejscem na aranżację sypialni. Skosy tworzą zakamarki, które sprzyjają wyciszeniu i tworzą atmosferę intymności. Przestrzenie poddasza różnią się między sobą za sprawą różnego nachylenia połaci dachowych. Do najtrudniejszych pod względem aranżacji należą te wyznaczone dachami dwuspadowymi i czterospadowymi, w których nieco ponad połowa przestrzeni znajduje się w tzw. „wysokiej strefie”. Nieco lepiej jest w przypadku dachów mansardowych. Połacie dachu są w nich jedynie delikatnie załamane, co sprawia, że już pół metra od skosu możemy się swobodnie poruszać.

Jak zagospodarować przestrzeń pod skosami?

Pod skosami możemy bez problemu umieścić łóżko z wyjątkowym zagłówkiem, a także utworzyć miejsce do pracy, łącząc sypialnię i biuro w jednym pokoju. Możemy też urządzić w nich zaciszny kącik do czytania. W przypadku, gdy skosy na naszym poddaszu sięgają podłogi, idealnym rozwiązaniem jest urządzenie w nich schowków, w których możemy przechowywać odzież sezonową, pościel i ręczniki. Do uporządkowania wnętrza możemy wykorzystać także półkiszuflady i organizery pozwalające wykorzystać każdy kąt. Aby optymalnie wykorzystać pomieszczenie, warto skorzystać z możliwości wykonania mebli na wymiar, co pozwoli wypełnić każdy milimetr trudnej do zagospodarowania przestrzeni. Dobrze jest przy tym wybrać meble jasne i z prostymi przesuwnymi drzwiami, dzięki którym nie będziemy mieli wrażenia przytłoczenia. Pod skosami możemy też umieścić garderobę.

O czym pamiętać, planując szafę na poddaszu?

Jeśli planujemy, że w sypialni na poddaszu umieścimy szafę, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą i najważniejszą jest miejsce, w którym chcemy ją ustawić. Jeśli mamy do dyspozycji ścianę pozbawioną spadów pod dachem dwuspadowym, z powodzeniem możemy umieścić tam szafę z drążkami i wieszaki. W tym wariancie, aby zapewnić bezproblemowe zmieszczenie się ubrań na wieszaku, głębokość gabloty powinna wynosić około 60–70 cm. Drążki mogą być umieszczone na różnych wysokościach, aby uwzględnić różną długość ubrań. Koszule, bluzki i krótkie sukienki nie potrzebują wysokości większej niż 100 cm. W przypadku długich sukienek i spódnic oraz płaszczy wysokość drążka to ok. 150 cm.

Aranżacja modna na poddaszu

Gdzie postawić łóżko, aby komfortowo wypocząć?

Jednym z najbardziej komfortowych ustawień łóżka w sypialni – także na poddaszu – jest umieszczenie go wezgłowiem do ściany, dzięki czemu zapewnimy sobie dostęp do niego z trzech stron. Na strychu może być to trudne, zwłaszcza jeśli ustawimy je we wnęce. W takim wypadku będziemy mogli dostać się do łóżka tylko z jednej strony, dlatego musimy pamiętać, żeby było przed nim jak najwięcej miejsca. Unikajmy ustawiania go naprzeciwko drzwi. Łóżko powinno być usytuowane z dala od kaloryfera, co ma duże znaczenie zwłaszcza w sezonie zimowym – suche powietrze źle wpływa na jakość naszego snu. Tym bardziej nie powinno się go ustawiać wezgłowiem do kaloryfera. Unikajmy też stawiania łóżka pod niskimi skosami – nie chcemy przecież ciągle uderzać głową w sufit. Ustawiając je pod oknem połaciowym, zapewnimy sobie wyjątkowy widok na rozgwieżdżone niebo.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść