Logo

Deszczówka – odprowadzenie wody z rynien. Jak odprowadzić wodę deszczową z posesji zgodnie z prawem?

Odprowadzanie deszczówki jest przydatne, jeśli chcemy zadbać o stan naszego budynku – zapobiegać podmakaniu fundamentów oraz przenikaniu wody do podpiwniczeń. Jednak stworzenie wydajnej instalacji deszczowej budynku jest także naszym obowiązkiem – dlaczego to takie ważne i jak odprowadzać wodę z rynien?

Dlaczego należy odprowadzać wodę deszczową?

Odprowadzanie wody deszczowej to jeden z obowiązków właściciela działki – reguluje to prawo wodne, zgodnie z którym nie możemy zmieniać stanu wód gruntowych ani kierunku odprowadzania deszczówki ze szkodą dla sąsiednich działek. Innymi słowy – woda deszczowa nie może rozprzestrzeniać się nieregulowana i konieczne jest stworzenie instalacji deszczowej budynku.

Pamiętajmy, że odprowadzanie deszczówki to nie tylko obowiązek regulowany prawnie, ale też działanie mające przynieść nam wymierne korzyści – dzięki temu nie musimy się obawiać pogorszenia stanu technicznego budynku wskutek oddziaływania na niego wód opadowych. Przed zamakaniem ścian z zewnątrz dom jest natomiast chroniony okapem, choć obecnie coraz większą popularnością cieszą się systemy bezokapowe.

Rury do odwodeninia terenu

Gdzie odprowadzać deszczówkę?

Sposobów na wydajne i przede wszystkim legalne odprowadzanie deszczówki jest sporo, a wiele z nich można zastosować na swojej działce bez konieczności podpisywania umów czy też zatrudniania specjalistów. Jak odprowadzać wodę deszczową?

  • Podłączenie do kanalizacji deszczowej – w wielu miejscach istnieje możliwość wykonania instalacji deszczowej z budynku do kanalizacji deszczowej. Kanalizacja może być ogólnospławna, czyli zbierać wody roztopowe i opadowe wraz ze ściekami z gospodarstwa domowego, ale zdarza się, że mamy do czynienia z systemem rozdzielnym, który nie kieruje wód atmosferycznych do oczyszczalni ścieków, co wiąże się z większą oszczędnością.
  • Zbiornik na deszczówkę – zgoła innym rozwiązaniem jest samodzielne wykorzystanie systemów rynien dachowych w taki sposób, by woda atmosferyczna wypływała z nich prosto do przygotowanych zbiorników na deszczówkę – taki zapas można później wykorzystać. Przy okazji tworzenia instalacji rynnowej, warto zastanowić się także nad systemem przeciwoblodzeniowym.
  • Zbiornik retencyjny – ciekawym, choć dość kłopotliwym i kosztownym rozwiązaniem, jest stworzenie na działce zbiornika retencyjnego w postaci dekoracyjnego oczka wodnego czy niewielkiego stawu, do którego zbierana będzie deszczówka.
  • Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu – to kolejne popularne rozwiązanie, jednak wymagające stworzenia wydajnego systemu. Deszczówkę należy rozprowadzić po jak największym terenie, tak by nie zgromadziła się ona w jednym miejscu, powodując straty. Trzeba sięgnąć zatem po systemy rozsączania oparte na podziurkowanych rurach rozprowadzonych po działce lub zbiorniki perforowane, które potrafią zgromadzić sporo deszczówki, a potem stopniowo wypuszczać ją do gruntu.
  • Wodę deszczową z powodzeniem możemy także odprowadzać do przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba – to drugie rozwiązanie nie jest jednak zbyt korzystne.
Rury kanalizacyjne odprowadzające wode z dachu

Magazynowanie deszczówki w zbiornikach – sposoby na wykorzystanie wody deszczowej

Jednym z wyżej wspomnianych sposobów na odprowadzanie wody deszczowej jest gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach na deszczówkę albo nawet w zwykłej beczce czy innym, sporym pojemniku. Jak ją później wykorzystać? Wystarczy podlewać nią rośliny ogrodowe i domowe, a szybko zobaczymy, ile oszczędzamy na rachunkach ze spółek wodnych. Niektórzy idą jeszcze dalej, tworząc specjalne instalacje pozwalające na używanie wody deszczowej do spłukiwania toalety – to dobry pomysł, jednak ze względu na złożoność prac, które trzeba w tym celu wykonać, raczej rzadko stosowany.

Jednym z ciekawych pomysłów na wykorzystanie deszczówki jest także mycie samochodu – ta czynność pochłania aż kilkadziesiąt litrów wody. Użycie do tego celu wody atmosferycznej będzie zatem korzystne dla naszych portfeli oraz środowiska.

Czy można podłączać odprowadzenie wody z deszczówki do drenażu opaskowego?

Wielu osobom wydaje się, że stworzenie drenażu opaskowego wokół domu rozwiązuje wszystkie problemy z deszczówką – nic bardziej mylnego. Takie zabezpieczenie ma chronić budynek przed wilgocią z gruntu i atmosfery, jednak nie należy go zbytnio obciążać. Do efektywnego odprowadzania wód opadowych z powierzchni ziemi zalecane są odwodnienia liniowe. Są one bardzo popularne i charakterystyczne – na pewno wielokrotnie spotkaliśmy się z kratkami w podjazdach, tarasach i przy chodnikach, stanowiącymi wierzchnią warstwę takiego systemu. Pod nimi kryje się natomiast cała sieć przewodów, które odprowadzają deszczówkę dalej – do gruntu, zbiorników lub kanalizacji.

Rury kanalizacyjne w drenażu domu

Deszczówka a nielegalne przyłączenia do sieci kanalizacyjnej – przepisy

Sporo osób decyduje się na podłączenie swojej instalacji deszczowej z domu do kanalizacji bez dopełnienia formalności. Takie działanie jest bezprawne. Aby móc odprowadzać deszczówkę do kanalizacji deszczowej, powinno się podpisać stosowną umowę i regularnie uiszczać opłaty za możliwość korzystania z tak dogodnego rozwiązania. Obecnie jednak na popularności zyskuje życie w duchu eko, które wskazuje gromadzenie i ponowne wykorzystywanie deszczówki jako najlepszy sposób na odprowadzanie wód atmosferycznych – warto więc rozważyć tę ekonomiczną i przyjazną środowisku opcję.

Zajrzyj do naszego bloga, jeśli szukasz innych porad dotyczących budowy, instalacji i wykończenia oraz jak wykonać odwodnienie na działce. Znajdziesz tu również wiele projektów domu, spośród których wybierzesz ten najlepszy dla siebie!

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ