Logo

Deszczówka – odprowadzenie wody z rynien. Jak odprowadzić wodę deszczową z posesji zgodnie z prawem?

Odprowadzanie deszczówki jest przydatne, jeśli chcemy zadbać o stan naszego budynku – zapobiegać podmakaniu fundamentów oraz przenikaniu wody do podpiwniczeń. Jednak stworzenie wydajnej instalacji deszczowej budynku jest także naszym obowiązkiem – dlaczego to takie ważne i jak odprowadzać wodę z rynien?

Dlaczego należy odprowadzać wodę deszczową?

Odprowadzanie wody deszczowej to jeden z obowiązków właściciela działki – reguluje to prawo wodne, zgodnie z którym nie możemy zmieniać stanu wód gruntowych ani kierunku odprowadzania deszczówki ze szkodą dla sąsiednich działek. Innymi słowy – woda deszczowa nie może rozprzestrzeniać się nieregulowana i konieczne jest stworzenie instalacji deszczowej budynku.

Pamiętajmy, że odprowadzanie deszczówki to nie tylko obowiązek regulowany prawnie, ale też działanie mające przynieść nam wymierne korzyści – dzięki temu nie musimy się obawiać pogorszenia stanu technicznego budynku wskutek oddziaływania na niego wód opadowych. Przed zamakaniem ścian z zewnątrz dom jest natomiast chroniony okapem, choć obecnie coraz większą popularnością cieszą się systemy bezokapowe.

Rury do odwodeninia terenu

Gdzie odprowadzać deszczówkę?

Sposobów na wydajne i przede wszystkim legalne odprowadzanie deszczówki jest sporo, a wiele z nich można zastosować na swojej działce bez konieczności podpisywania umów czy też zatrudniania specjalistów. Jak odprowadzać wodę deszczową?

  • Podłączenie do kanalizacji deszczowej – w wielu miejscach istnieje możliwość wykonania instalacji deszczowej z budynku do kanalizacji deszczowej. Kanalizacja może być ogólnospławna, czyli zbierać wody roztopowe i opadowe wraz ze ściekami z gospodarstwa domowego, ale zdarza się, że mamy do czynienia z systemem rozdzielnym, który nie kieruje wód atmosferycznych do oczyszczalni ścieków, co wiąże się z większą oszczędnością.
  • Zbiornik na deszczówkę – zgoła innym rozwiązaniem jest samodzielne wykorzystanie systemów rynien dachowych w taki sposób, by woda atmosferyczna wypływała z nich prosto do przygotowanych zbiorników na deszczówkę – taki zapas można później wykorzystać. Przy okazji tworzenia instalacji rynnowej, warto zastanowić się także nad systemem przeciwoblodzeniowym.
  • Zbiornik retencyjny – ciekawym, choć dość kłopotliwym i kosztownym rozwiązaniem, jest stworzenie na działce zbiornika retencyjnego w postaci dekoracyjnego oczka wodnego czy niewielkiego stawu, do którego zbierana będzie deszczówka.
  • Odprowadzanie wody deszczowej do gruntu – to kolejne popularne rozwiązanie, jednak wymagające stworzenia wydajnego systemu. Deszczówkę należy rozprowadzić po jak największym terenie, tak by nie zgromadziła się ona w jednym miejscu, powodując straty. Trzeba sięgnąć zatem po systemy rozsączania oparte na podziurkowanych rurach rozprowadzonych po działce lub zbiorniki perforowane, które potrafią zgromadzić sporo deszczówki, a potem stopniowo wypuszczać ją do gruntu.
  • Wodę deszczową z powodzeniem możemy także odprowadzać do przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba – to drugie rozwiązanie nie jest jednak zbyt korzystne.
Rury kanalizacyjne odprowadzające wode z dachu

Magazynowanie deszczówki w zbiornikach – sposoby na wykorzystanie wody deszczowej

Jednym z wyżej wspomnianych sposobów na odprowadzanie wody deszczowej jest gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach na deszczówkę albo nawet w zwykłej beczce czy innym, sporym pojemniku. Jak ją później wykorzystać? Wystarczy podlewać nią rośliny ogrodowe i domowe, a szybko zobaczymy, ile oszczędzamy na rachunkach ze spółek wodnych. Niektórzy idą jeszcze dalej, tworząc specjalne instalacje pozwalające na używanie wody deszczowej do spłukiwania toalety – to dobry pomysł, jednak ze względu na złożoność prac, które trzeba w tym celu wykonać, raczej rzadko stosowany.

Jednym z ciekawych pomysłów na wykorzystanie deszczówki jest także mycie samochodu – ta czynność pochłania aż kilkadziesiąt litrów wody. Użycie do tego celu wody atmosferycznej będzie zatem korzystne dla naszych portfeli oraz środowiska.

Czy można podłączać odprowadzenie wody z deszczówki do drenażu opaskowego?

Wielu osobom wydaje się, że stworzenie drenażu opaskowego wokół domu rozwiązuje wszystkie problemy z deszczówką – nic bardziej mylnego. Takie zabezpieczenie ma chronić budynek przed wilgocią z gruntu i atmosfery, jednak nie należy go zbytnio obciążać. Do efektywnego odprowadzania wód opadowych z powierzchni ziemi zalecane są odwodnienia liniowe. Są one bardzo popularne i charakterystyczne – na pewno wielokrotnie spotkaliśmy się z kratkami w podjazdach, tarasach i przy chodnikach, stanowiącymi wierzchnią warstwę takiego systemu. Pod nimi kryje się natomiast cała sieć przewodów, które odprowadzają deszczówkę dalej – do gruntu, zbiorników lub kanalizacji.

Rury kanalizacyjne w drenażu domu

Deszczówka a nielegalne przyłączenia do sieci kanalizacyjnej – przepisy

Sporo osób decyduje się na podłączenie swojej instalacji deszczowej z domu do kanalizacji bez dopełnienia formalności. Takie działanie jest bezprawne. Aby móc odprowadzać deszczówkę do kanalizacji deszczowej, powinno się podpisać stosowną umowę i regularnie uiszczać opłaty za możliwość korzystania z tak dogodnego rozwiązania. Obecnie jednak na popularności zyskuje życie w duchu eko, które wskazuje gromadzenie i ponowne wykorzystywanie deszczówki jako najlepszy sposób na odprowadzanie wód atmosferycznych – warto więc rozważyć tę ekonomiczną i przyjazną środowisku opcję.

Zajrzyj do naszego bloga, jeśli szukasz innych porad dotyczących budowy, instalacji i wykończenia oraz jak wykonać odwodnienie na działce. Znajdziesz tu również wiele projektów domu, spośród których wybierzesz ten najlepszy dla siebie!

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść